Bolivijský prezident Evo Morales a jeho sestra a první dáma Esther Moralesová.

Bolivijský prezident Evo Morales a jeho sestra a první dáma Esther Moralesová. | foto: Profimedia.cz

První dámou Bolívie je prezidentova sestra, bývalá prodavačka v lahůdkách

  • 92
Při pohledu na postarší snědou Indiánku s několika zlatými zuby by jen málokoho napadlo, že hledí na bolivijskou první dámu. Ani ona o tuto roli neusilovala, ale vyhověla přání svého mladšího bratra. Prvního indiánského prezidenta jihoamerické země koky a stříbra Evo Moralese.

Dlouhé týdny trápila před pěti lety jihoamerická média palčivá otázka, kdo se zhostí úlohy první dámy Bolívie. Dokonce se uvažovalo o tom, že se tento post jednoduše zruší. Evo Morales, který v prosinci roku 2005 v prezidentských volbách drtivě porazil své soupeře, je totiž stále svobodný.

Až do své inaugurace navíc prohlašoval, že "jeho první dámou je Bolívie". Přesto nakonec podlehl hlasu svých poradců a zvolil si svou první dámu poněkud skromnějšího rázu.

Pouhý den před svým uvedením do prezidentského úřadu, 21. ledna 2006, oznámil, že zmíněnou funkci převezme jeho starší sestra a životní rádkyně Esther Moralesová Ayma.

Tehdy čtyřiapadesátileté prodavačce lahůdek, která nikdy neopustila západobolivijské město Oruro, se v tu chvíli převrátil svět naruby. Hned následující den se nenápadná matka tří dětí musela postarat o desítky prvních dam, které doprovázely své muže na inaugurační slavnost.První dáma Bolívie Esther Moralesová.

Houževnatá ajmarská indiánka tehdy podle médií svůj první a zdaleka ne poslední reprezentativní úkol zvládla dobře. Svého bratra od té doby doprovází na všech důležitých akcích. Jen v poslední době už ji sem tam nahradí Moralesova nemanželská dcera Eva Liz.

Ovšem příkladným otcem radikální socialista a věrný spojenec venezuelského prezidenta Hugo Cháveze asi příliš není.Třináctiletou školačku přiznal teprve před pěti lety, kdy na něj její matka podala žalobu kvůli neplacení alimentů.

První indiánský prezident v historii Bolívie je vůbec tajnůstkář, co se týče žen a hlavně dětí, které s nimi zplodil. Ani jeho vlastní sestra si není jistá, kolik neteří a synovců vlastně má. Veřejnosti přiznal pouze Evu Liz a zhruba stejně starého Álvara, kterého si však pořídil s jinou ženou.

"Řekl mi, že má jednoho syna v Cochabambě, neznám ho, ani jeho matku neznám," přiznala Esther Moralesová Ayma chilskému listu El Mercurio. "Chtěla jsem je poznat už dřív, ale neměla jsem příležitost," dodala žena, která svého bratra vychovala.

Dětství v chatrči z vepřovic a střechou ze slámy

Podobně jako tisíce dalších převážně indiánských obyvatel chudého vnitrozemského státu i Moralesovi prožili krušné dětství v "chatrči z vepřovic se střechou ze slámy".

Ze sedmi sourozenců se dospělosti dožili jen tři. Kromě současného prezidenta a jeho sestry, dosud žije bratr Hugo.

Po smrti matky na sebe Esther převzala břímě péče o domácnost a výchovy mladších bratrů. Později sama přišla o tři ze svých šesti dětí, a i proto se ve své funkci zaměřuje hlavně na boj za práva indiánských žen.

První dáma Bolívie Esther Moralesová."Na venkově není dostatečná zdravotní péče, není tam možnost vzdělání. Život na venkově je těžký. Vím, co říkám, ztratila jsem tři děti," pronesla loni v lednu na mezinárodní konferenci ženské iniciativy Huelga Munidal de Mujeres na venezuelském zastupitelství v Londýně, přičemž zdůraznila, že bolivijský venkov se stále potýká se silnou diskriminací žen.

Vždy stojí za svým bratrem a hájí jeho názory

Dnes devětapadesátiletá indiánka kmene Ajmarů, která nikdy nestudovala, se kvůli svému bratrovi zraku veřejnosti a médií nevyhýbá. Když je třeba, sbalí si v Oruru své věci a na čas odjede tam, kde ji Morales zrovna potřebuje.

A stejně jako za práva indiánských žen se vždy s buldočí zarputilostí pere za svého bratra, levicového prezidenta, jehož návrhy plně podporuje a hájí. Její hluboký hlas byl slyšet i loni na podzim, kdy Evo Morales v andské zemi prosazoval změnu ústavy. Aby dosáhl svého, začal držet hladovku. Ve výsledku nejenže trochu zhubl, ale novelu i prosadil, takže mohl jen o několik týdnů později znovu kandidovat na prezidenta. (více o tlaku Moralese na změnu ústavy)

EVO, levicový radikál a sukničkář

- Současný bolivijský prezident Juan Evo Morales Ayma se narodil 26. října 1959 v rodině sběrače cukrové třtiny Dionisa Moralese Choqueho. V šesti letech začal otci pomáhat na poli, později pásl lamy.

Bolívijský prezident Evo Morales v Kodani- Ve čtrnácti se zamiloval do fotbalu, ale profesionální kariéru mu překazilo zranění. Nastoupil na střední školu, kterou ale nikdy nedokončil.

- Brzy vstoupil do odborů a začal politicky růst. Stal se vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo (MAS) a hnutí za práva pěstitelů koky. Je vášnivým konzumentem koky.

- V prezidentských volbách v prosinci 2005 získal 53,7 procent hlasů a zahájil svou radikální levicovou politiku. Krok po kroku se v chudé zemi indiánů, rolníků a pěstitelů koky pouští do pozemkové reformy. Zabírá půdu bohatých a rozdává jí chudým. I díky tomu se ve své vlasti těší velké popularitě. Obávají se ho hlavně bohatší potomci španělských kolonizátorů.

- Loni prosadil změnu ústavy, kromě větších pravomocí jednotlivých indiánských kmenů, dokázal změnit i pravidlo volby hlavy státu. Díky tomu mohl znovu kandidovat a v prosinci 2009. Ústava také stanovuje limity na velikost farem a uvádí ekonomické i sociální podmínky, které musejí splňovat

- Jeho soukromý život je trochu oříšek. Nikdo o něm nic moc neví. Před patnácti lety mu podle chilského El Mercuria zlomila srdce jistá profesorka, která odmítla jeho žádost o ruku. Několik let později zplodil s Franciscou Alvaradovou dceru Evu Liz a v téže době počal syna Álvara s Marisol Paredesovou.

- A podobně jako valašský král herec Boleslav Polívka, který před lety proslul výrokem, že "svým dětem dopřává luxus vlastní matky", indiánský prezident Bolívie v této souvislosti řekl argentinskému zpravodajskému serveru Perfil.com řekl: "Nejsem sobec a chtěl jsem, aby každé z mých dětí mělo vlastní matku."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue