Zimbabwský diktátor Robert Mugabe s manželkou Grace.

Zimbabwský diktátor Robert Mugabe s manželkou Grace. | foto: Profimedia.cz

První dáma Zimbabwe se neštítí násilí, bere lidem farmy a utrácí miliony

  • 264
Nebojí se do krve profackovat fotografa, bílým farmářům zabavuje rezidence a v cizině utrácí miliony. Manželka zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho má stejně špatnou pověst jako její muž. Na luxusní nákupy vyráží i přesto, že je polovina obyvatel africké země závislá na zahraniční potravinové pomoci.

Naposledy vyvolala rozruch před několika dny. Deník The Zimbabwe Telegraph o ní napsal, že pracovníkům na své farmě nařídila zničit hroby předků. Chtěla připravit půdu pro zemědělské obdělání.

Čtyřiačtyřicetiletá Grace Mugabeová má farem a nemovitostí hned několik. Získala je po roce 2000, kdy Mugabe začal vyvlastňovat podniky a farmy bělochů a jejich majetek rozdával bývalým vojákům a členům své strany ZANU-PF.

Jeho žena vyhnala před rokem z farmy nedaleko metropole Harare i předsedu soudu. Nutno ovšem podotknout, že on sám k nemovitosti přišel před lety vyvlastněním původního majitele. V roce 2002 zase osobně nařídila postarším manželům Johnu a Eve Matthewsovým, aby opustili svou rezidenci do 48 hodin.

Mocnářské způsoby se ale pomalu obracejí proti ní. Loni v říjnu například doplatila na mezinárodní bojkot mléčných výrobků pocházejících z její mlékárny Gushungo (i tato farma patřila původně vlastníkovi bílé pleti). Milion litrů mléka totiž od ní každý rok odebírala firma Nestlé. Po bojkotu vyhlášeném humanitárními organizacemi si to ale švýcarské vedení potravinářského gigantu rozmyslelo a kontrakt s Mugabeovou rozvázalo.

Nákupy za miliony a napadení fotografa

Grace Mugabeová se však nejvíce zapsala do povědomí svým opulentním životním stylem a nákupy v luxusních obchodech. Když si v roce 1996 brala někdejšího osvoboditele od kolonialistů, na svatbu sezvala 12 tisíc lidí.

Dvě manželství

Grace Mugabeová si vzala o čtyřicet let staršího prezidenta v roce 1996 - tedy čtyři roky poté, co zemřela první Mugabeho žena Sally Hayfronová, která stála po jeho boku během boje za svobodu. Na rozdíl od své nástupkyně byla velmi populární (přezdívalo se jí "matka").Sally Hayfronová, bývalá první dáma Zimbabwe zemřela v lednu 1992.

A při svých výpravách za nákupy je schopna utrácet desetitisíce dolarů, zatímco většina národa doma hladoví a musí vyžít i z jednoho dolaru na den.

V roce 2003 byla schopna během jediného dne utratit v Paříži v přepočtu 117 tisíc amerických dolarů (zhruba 2,2 milionu korun). Před výletem do Říma v roce 2008 si zaskočila do zimbabwské rezervní banky pro 80 tisíc amerických dolarů (1,5 milionu korun).

Zimbabwané i zahraniční tisk ji častěji než první dámou proto titulují "první nakupující", jak by se dal volně přeložit anglický výraz First Shopper.

Nezastaví ji ani sankce

"Sankce zabrání Grace Mugabeové v jejích výletech na nákupy ve chvíli katastrofické chudoby trápící obyvatele Zimbabwe," prohlásila v roce 2002 europoslankyně Glenys Kinnocková, když EU rozšířila sankce uvalené proti zimbabwskému režimu i na první dámu. Stejně se zachovaly USA.

Mugabeová přesto tu a tam do Evropy zavítá. Prezident Zimbabwe totiž do zemí evropské sedmadvacítky může za určitých okolností - dovoluje mu to například účast na akcích OSN, kam ho doprovází i jeho žena.

Tváře první dámy Zimbabwe Grace Mugabeové.

Tváře první dámy Zimbabwe Grace Mugabeové.

Navíc první dáma ráda jezdí nakupovat do Asie, třeba do Hongkongu. Právě tam loni napadla fotografa listu The Sunday Times, který se ji společně s dcerou pokoušel vyfotit před jedním z tamních luxusních hotelů. Mugabeová podle vyjádření fotografa nařídila, aby ho jeden z jejích osobních strážců podržel a pak ho sama udeřila pěstí do obličeje. Měla přitom diamantový prsten a zranění reportéra tak bylo o to horší.

Čína jí nakonec v tomto případě udělila diplomatickou imunitu. I z těchto důvodů se objevují informace, že prezidentský pár pomýšlí na azyl v Číně v případě, že by byl diktátor svržen. Loni si tam kvůli tomu Mugabeová už vyhlížela i vhodné nemovitosti.

Mugabe s Grace zplodil děti ještě za života své první ženy

Grace potkala Roberta Mugabeho v prezidentské kanceláři, kde pro něj pracovala jako sekretářka. Lídr Zimbabwe byl v té době přitom stále ženatý se svou první ženou Sally. Románek z jeho milenkou zůstal prakticky až do smrti Sally Mugabeové tajemstvím a to přesto, že s Grace zplodil dvě děti.

Vzali se až čtyři roky po smrti Sally Mugabeové a po svatbě se jim narodilo třetí dítě. Před sňatkem se zimbabwským diktátorem byla současná první dáma vdaná za vojenského pilota, s nímž má jednoho potomka.

Robert Mugabe a bída v zimbabwe

Robert Mugabe (2. listopadu)Dnes šestaosmdesátiletý Robert Mugabe nastoupil do čela jedné z nejbohatších zemí v Africe v roce 1987. Někdejší bojovník za svobodu byl zprvu u svého lidu populární, postupně ale režim měnil na stále tužší diktaturu, až stát přivedl na pokraj katastrofy. Mugabe se nerozpakuje zastrašovat, věznit i bít opoziční politiky či vyvlastnit půdy bílých farmářů, kteří drželi ekonomiku země.

Po desetiletích Mugabeho vlády se země potýká s 90 procentní nezaměstnaností, polovina obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Většina lidí musí vyžít z jednoho dolaru denně, platy učitelů nebo zdravotních sester se pohybují kolem 5 dolarů za den. Zemi loni zasáhla epidemie cholery, která si vyžádala tisíce životů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video