Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Věk první cigarety klesl na devět let. Vzorem jsou rodiče, ukázal výzkum

  • 266
V Česku začínají kouřit už devítileté a desetileté děti. Vzorem v tom jsou pro ně jejich rodiče. Vyplývá to z unikátního výzkumu Univerzity Karlovy o rizikovém chování dětí. Jeho výsledky se budou vyhodnocovat několik let, ale první část už je k dispozici.

V deseti letech zkusí první cigaretu sedm procent školáků, v devíti a méně letech pak jeden ze sta. Jedenadvacet procent dětí kouří pravidelně, přiznalo se k tomu dokonce i procento devítiletých.

"V řadě jiných zemí se daří, že se začátek prvních kuřáckých pokusů u dětí posouvá do vyššího věku. U nás je ten věk velmi nízký a navíc se stále plíživě snižuje," vysvětluje autorka výzkumu Dagmar Dzúrová z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Věk, kdy děti pravidelně kouří
Nikdy78,3 %
9 let a méně1 %
10 let1,1 %
11 let1 %
12 let2,1 %
13 let4 %
14 let8,2 %
15 let3,5 %
16 let0,7 %

Rodiče jsou vzorem i jako kuřáci

Vidíte dítě školou povinné s cigaretou a kladete si otázku, kde se naučilo kouřit? Překvapivě ne mezi staršími kamarády, mezi kterými se chce prosadit jako větší frajer. Naučilo se to totiž s největší pravděpodobností doma.

Výzkum přírodovědecké fakulty jako první prokázal překvapivé souvislosti kouření a pití alkoholu u dětí s tím, zda pijí a kouří i jejich rodiče.

Ke každodennímu kouření cigaret se přihlásilo 14 procent školáků. Ovšem z těch, kteří uvedli, že kouří jejich matka, vezme denně cigaretu do úst 33 procent, tedy celá třetina (viz graf níže). U potomků nekuřaček je to přitom jen desetina, tedy podprůměr.

Asi nejsilnější "pouto" je ale mezi matkami konzumujícími denně lihoviny a jejich dětmi. Skoro polovina dětí matek, které každý den ochutnají tvrdý alkohol, také pije (přesně jde o 46,2 procenta dětí). Naopak potomci abstinentek holdují alkoholu jen v devíti procentech.

Průzkum Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zaměřený na kouření u dětí

Ve výzkumu odpovídalo formou dotazníku 979 školáků ve věku 14 až 15 let z pražských i mimopražských škol (v Praze jich byla zhruba polovina). Sběr dotazníků skončil v březnu 2014.

Děti potřebují bezpečný prostor

Autorky výzkumu Dagmar Dzúrová a Jana Spilková pozvaly na první diskuzi o výsledcích i politiky a úředníky a v červnu chtějí pozvat k prezentaci předběžných výsledků také žáky škol, které se zapojily.

Ve výzkumu totiž žáci odpovídali také na otázku, jaké problémy pozorují v okolí svého bydliště a školy. Třetina žáků vidí jako velký nebo středně velký problém konzumaci drog nebo alkoholu v okolí školy. 

Dzúrová k tomu připomněla, že v USA, kam jezdí přednášet, mají kolem škol zóny, kde není povoleno zřizovat například herny. I to by mohlo být inspirací pro české politiky.

Právě to, že jsou cigarety a lihoviny u nás běžně k dostání v okolí škol má podle výzkumnic vliv na nízký věk první vykouřené cigarety u dětí. "Opět je to velkou tolerancí naší společnosti vůči kouření a nedostatečnou kontrolou prodeje cigaret a alkoholu dětem a mladistvým. Problém je i ve všudypřítomné reklamě," uzavírá Dzúrová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video