První běžence zadrželi až v březnu

Východní Morava - Osm běženců zadrželi koncem minulého týdne policisté poblíž hraničního přechodu ve Starém Hrozenkově. Zatímco v minulých letech už policejní statistiky během prvních dvou měsíců roku zaznamenávaly desítky pokusů o nelegální přechod hranic, skupina osmi osob z Iráku se dvěma slovenskými převáděči byla letos úplně první. Potvrzuje se tak loňský trend: běženců, kteří nelegálně přecházejí česko-slovenskou nebo česko-rakouskou hranici, rok od roku ubývá.

AZYL
V roce 2000 požádalo v České republice o azyl 8787 lidí ze 64 zemí. Nejvíce žadatelů bylo z Ukrajiny a Afghánistánu.

Někde se přes hranice chodí méně 
Zatímco například na Hodonínsku se ale počet nelegálních přechodů snižuje jen pozvolna, v okrese Uherské Hradiště je pokles zájmu o dříve tolik oblíbenou převáděčskou trasu v okolí Velké Javořiny markantní.

Loni ji využilo sotva pět set běženců, to je přibližně dvakrát méně než v roce 1999. Ještě v roce 1998 se tudy přitom do České republiky pokusilo tajně dostat více než šestnáct set běženců.

Pátrací skupiny jsou v terénu od června
"Jsou to povzbuzující výsledky. Snad se na nich už začíná projevovat činnost
pátracích skupin," uvažuje Kamila Janíčková z brněnského policejního ředitelství.
Pátrací skupiny cizinecké a pohraniční policie, které pracují na jihovýchodě Moravy od začátku června, mají zamezit nelegálnímu vstupu cizinců do republiky. Skupiny sídlí ve Slavičíně, v Hodoníně a ve Frýdku-Místku, další oddíl by měl ještě letos vzniknout na Uherskohradišťsku.

Členy skupin jsou specialisté na státní hranici. Spolupracují s pohraničníky i s policií sousedních států. Jejich práce se sice podobá činnosti běžných oddílů pohraniční policie, ale mají větší prostor na koncepční práci. "Jejich přítomnost nám pomůže. Dostanou se i tam, kam jsme my už nemohli," prohlásil při zřizování nových skupin velitel oddělení pohraniční policie ve Starém Hrozenkově Josef Kubáník.

Tresty za převáděčství jdou nahoru
Více než s přítomností pátracích skupin ale spojuje výrazný pokles běženců se změnou politické situace v Kosovu. Než začalo bombardování v Kosovu, snažili se Balkánci o nelegální přechod česko-slovenské hranice téměř ustavičně. Po něm už jen výjimečně.

Jedním z důvodů klesajícího počtu běženců může být i razantnější postup uherskohradišťských soudců, kteří stále častěji ustupují od podmíněných trestů pro převáděče a posílají je nekompromisně do vězení. Zatímco v roce 1998 skončilo za mřížemi jen devětadvacet ze sto patnácti obžalovaných převáděčů, o rok později už jich bylo pětašedesát. "Je to činnost s vysokým stupněm společenské
nebezpečnosti," tvrdí vytrvale soudce Eduard Ondrášek.

Mezi běženci teď převažují lidé z Afghánistánu a z Rumunska, méně častěji obyvatelé Afriky a Indové. Roli převáděčů na sebe ochotně berou terénu znalí Češi nebo Slováci. Zejména mladí lidé z příhraničních regionů cítí v převádění šanci na relativně snadný a vysoký výdělek. "Byl jsem bez zaměstnání a převáděním jsem chtěl zabezpečit rodinu," vysvětloval své jednání loni u soudu jednadvacetiletý muž z okresu Uherské Hradiště.


Video