První Američan jde k soudu kvůli mučení

  • 299
Americká armáda avizovala první soud kvůli mučení iráckých zajatců ve věznici Abú Ghrajb. Jako první se bude z obvinění zodpovídat čtyřiadvacetiletý vojenský policista Jeremy Sivits. Veřejný proces začne 19. května v Bagdádu, oznámil generál Mark Kimmitt.

Sivits čelí třem obviněním včetně špatného zacházení se zadrženými ve věznici Abú Ghrajb, podotkl americký generál.

Obviněním kvůli nelidskému zacházení s vězni čelí, včetně Sivitse, sedm amerických vojáků. Fotografie z jejich počínání v irácké věznici obletěly svět a vyvolaly velké pobouření.

Americký prezident George Bush se za týrání iráckých vězňů omluvil, trvá nicméně na tom, že za zneužívání vězňů může malá skupina vojáků a že to nelze přičítat na vrub celé armádě.

Mezinárodní výbor Červeného kříže nicméně uvedl, že na zneužívání, které hraničilo s mučením, upozorňoval už loni a že nešlo o jednotlivé případy, nýbrž o běžnou praxi.

Zavřít Abú Ghrajb? Ne
Někteří američtí poslanci navrhovali, aby byla věznice Abú Ghrajb, jež patřila k obávaným i za vlády Saddáma Husajna, kvůli skandálu okolo mučení vězňů uzavřena.

Nový velitel věznice generálmajor Geoffrey Miller to však odmítl. Odpovědnost za špatné zacházení s Iráčany podle něj padá na bývalé vedení věznice a nedodržování vězeňských zásad.

Miller, který nahradil v čele správy iráckých věznic odvolanou generálku Janis Karpinskou, řekl, že zneužívání vězňů skončilo a že se s nimi nyní jedná zásadně podle Ženevské konvence.

"Za případy zneužívání, jež jsme odhalili, jsou velitelé a vojáci, kteří nedodržovali předpisy. Chybělo zde také pevné vedení a kontrola. Budeme teď předpisy dodržovat," řekl Miller.

Miller přišel z Guantánama
Miller v minulosti velel americké základně v Guantánamu a poměry v Abú Ghrajbu studoval loni v srpnu a září s dalšími 30 specialisty. Tato skupina pak doporučila, aby se vojenská policie, pod níž věznice patří, zapojila do získávání tajných informací "pasivně a pomohla tak vyšetřovatelům lépe porozumět duševnímu stavu zadržovaných".

Miller trval na tom, že toto doporučení předpokládalo, že vojenští policisté budou vězně jen eskortovat k výslechům a do cel a pozorovat je, aby zjistili, v jakém jsou rozpoložení. "Nepochybuji, že naše doporučení pochopili," řekl novinářům.

Armáda obvinila ze špatného zacházení s vězni sedm rezervistů, kteří sloužili v Abú Ghrajbu u vojenské policie. Někteří z nich sdělili novinářům, že dostali rozkaz vězně k výslechům "připravit", což jeden z nich označil slovem "nalomit".

Miller prohlásil, že USA hodlají propustit mnoho vězňů a zlepšit poměry ve 14 věznicích, které v Iráku koalice používá. V zemi je 31 vojenských specialistů a 30. června mají poskytnout výcvik vězeňským strážím.

Miller chce učinit změny ve vyšetřovacích metodách a údajně omezit používání "osmi až deseti velmi agresivních technik". Dozorci prý nebudou moci zakrývat hlavy vězňů kápěmi ani jim bránit ve spánku.

Mimořádné postupy povoleny
List The Washington Post připomněl, že Pentagon v minulosti na Millerovu žádost schválil techniky pro výslechy vězňů v Guantánamu. Dozorci tam mohou narušovat vězňům spánek a vystavovat je "rušivým vlivům, které otupují smysly".

Seznam mimořádných vyšetřovacích postupů má 20 položek a chce-li je vyšetřovatel použít, musí požádat o povolení ministerstvo obrany a spravedlnosti. Musí vždy dokázat, že je použití z "vojenského hlediska nezbytné". U výslechů vedených těmito mimořádnými technikami musí být zdravotníci.

Jeden z právníků který se na sepsání pravidel pro mimořádné výslechy podílel, listu řekl, že účelem "bylo mít volnější ruce, než je v amerických věznicích běžné, ale nikoli povolení lidi mučit".

Vojákyně pózuje před odhalenými iráckými vězni. Kvůli mučení vězňů dostalo šest amerických vojáků nejpřísnější důtku. (4. května 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue