Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První Američan byl možná z Evropy

  20:51
Seznam uchazečů o titul objevitele Ameriky je dlouhý - Islanďan Leif Erikson trumfuje Kolumba, jejich nárok se snaží přebít irský mnich Brendan a do sporu zasahují i Římané, Féničané, Kréťané a Sumeřané. Všichni ale budou muset uctivě smeknout, pokud se potvrdí, že první Evropan dorazil do Ameriky nejpozději před 15 000 lety.
"Kdybychom něco takového řekli jen před pár roky, vyhodili by nás z posluchárny," přiznává s úsměvem Dennis Stanford, paleoantropolog z ústavu Smithsonian, obřího muzejního centra ve Washingtonu.
"Evropská" hypotéza byla zpočátku východiskem z nouze, reakcí na nedostatek důkazů o pravěkém spojení mezi Amerikou a Sibiří. Odsud měli předci dnešních Indiánů přijít podle dosavadní teorie, kterou poprvé navrhl vědec českého původu Aleš Hrdlička. "Ukazuje se však, že Sibiř nemá s nejstarší americkou kulturou, zvanou clovis, nic společného," říká Stanford. Problémem nejsou jen nalezené pozůstatky cloviských koster, které nesou kavkazské rysy. Lidé kavkazského typu se už v pravěku rozšířili od Evropy až po Japonsko. Obtíže vyvolávají spíše nalezené kamenné a kostěné nástroje, které se nepodobají ničemu, co se v té době používalo na Sibiři. Zato se u nich najdou až překvapivé shody s výtvory solutréenu, archeologické kultury, která před 16 až 22 tisíci lety rozkvétala na březích Biskajského zálivu, ve Španělsku a ve Francii. Kdo však tvrdí něco takového, říká také, že první člověk přišel do Ameriky přes Atlantik. Projít celý Starý svět, od Španělska až k Beringově úžině, uchovat si svou kulturu a přitom nikde nezanechat stopy - to je skoro vyloučené.

Vodácké zkušenosti

Indiáni a daleké plavby? To se zatím moc vážně nebralo. Ale pro Stanforda je dokladem vodáckých zkušeností dávného cloviského lidu i úlomek kamene, který drží v ruce. "Podívejte se na něj, na ty barvy. Byl štípán tak, aby tu červenou dostali na špičku. A tady je výrazný bílý pruh podél celé střední části. Hráli si tedy s barvami. T i hoši museli pro takový materiál putovat 300 kilometrů. Přitom jen osmdesát kilometrů od domova měli skvělý rohovec," vykládá nad cloviským hrotem. "Zejména na východním pobřeží USA přesouvali obrovské množství kamene podél říčních údolí. Nejsnazší vysvětlení je, že to vozili po řece lodí. Proto si myslím, že plavba hrála velkou roli při osídlení Nového světa." Pravda, mezi říční a oceánskou plavbou je jistý rozdíl. Jenže pravěcí lidé ovládali obojí. Nejpozději před 40 000 a možná už před 100 000 lety tak osídlili Austrálii, kam se nemohli dostat jinak než po moři. Obyvatelé Japonska si zase už před 28 000 lety dováželi pazourek z ostrovů daleko v Tichomoří a řada středomořských ostrovů byla osídlena nejpozději před 14 000 lety. Dávní Evropané navíc nemuseli plout přímo přes oceán, jak to udělal před pěti stoletími Kolumbus. Do konce poslední doby ledové pokrývaly ledovce celou Británii a Irsko a sahaly hluboko na jih pod Island a Grónsko. Lidé mohli putovat podél tohoto "pobřeží", ne naráz, ale po menších skocích - nebyli tedy tolik závislí na rozmarech širého oceánu.

Genetické hodiny

Nějak se dávní Evropané do Ameriky dostat museli. Jak zjistil americký genetik Michael Brown, v DNA amerických Indiánů se objevuje nezvyklý rys - haploskupina X, která se nevyskytuje u Asiatů, zato ji lze najít u Evropanů. "Zdá se, že jedna linie domorodého obyvatelstva má své kořeny v Evropě," napsal genetik Theodore C. Schurr v časopisu Discovering Archeology. Schurr ale odmítá myšlenku, že Indiáni jsou jen dávní Evropané: "Haploskupiny v DNA dnešních domorodých Američanů sem dorazily v několika vlnách lidských migrací, a ty měly svůj původ v různých oblastech světa." Genetické hodiny podle něj ukazují, že k původnímu stěhování do Ameriky došlo někdy před 20 až 40 tisíci lety a poté následovaly ještě další tři až čtyři vlny. On i další experti tak vytvářejí obraz, který připomíná nedávnou minulost, kdy Amerika a zejména Spojené státy přijímaly vlivy a přistěhovalce ze všech částí světa. Ať je tento obraz pravdivý či ne, ukazuje, že evropské prvenství v Americe se bude muset ještě dlouho a těžce prokazovat - pokud se vůbec kdy prokáže.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...