Prvňáci dostanou příspěvek, dohodla vláda

  • 192
Pokud vláda splní své sliby, mladé rodiny s dětmi se mohou těšit na podporu: konkrétně zvýhodněné novomanželské půjčky a takzvané školské příspěvky. Na těchto dvou bodech se v pondělí shodli lídři vládních koaličních stran po tříhodinovém jednání o programu nové vlády.

Jako celek ho však ještě neschválili, protože mezi ČSSD, lidovci a unionisty zůstávají další sporné věci.

Schválený plán s novomanželskými půjčkami neznamená, že stát bude lidem dávat bezúročné půjčky jako před rokem 1989.

"Lidé si budou brát úvěry na bydlení u normálních komerčních bank. A stát jim buď bude ručit, anebo částečně přispívat na úroky," vysvětluje místopředseda Unie svobody František Pelc. Detailní představa však ještě není známa.

Premiér Stanislav Gross hovořil před časem o částce dvě stě tisíc korun, která by musela jít výhradně na pořízení či vybavení bytu. "Určitě to ale nebude hrazeno z privatizačních zdrojů," upozornil šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Peníze na pastelky jen prvňákům
Kompromisem také skončila dohoda na školském příspěvku, kterému kritici přezdívají "příspěvek na pastelky". ČSSD chtěla, aby rodina dostala až 200 korun každé září na žáka - až do páté třídy.

Lidovci a unionisté však prosadili, aby dotace na učební pomůcky byla určena jen pro děti před nástupem do první třídy. "Bude to zkrátka jednorázový příspěvek, o jeho výši jsme se zatím nebavili," říká místopředseda lidovců Jan Kasal.

Podle maminky osmiletého Patrika Jitky Novotné z Větřní na Českokrumlovsku "stojí" vybavení dítěte do školy nejméně dva tisíce korun.

"A to jsem ještě levná. Aby tedy příspěvek měl vůbec význam, museli by dávat řádově několik tisícikorun. Vždyť jenom obyčejný penál stojí dvě stovky a kvalitnější aktovka nejméně tisícikorunu," říká Novotná.

Spor o přídavky na děti zůstal v půli cesty: strany se shodly, že zcela zmodernizují celý systém vyplácení sociálních dávek. Současně posoudí, kolik by stálo zavedení plošných přídavků, kdyby je dostávaly všechny rodiny bez ohledu na příjmy.

"Jsem přesvědčen, že plošné přídavky mohou celý systém zjednodušit a možná i zlevnit. Snížila by se totiž jeho administrativní náročnost," tvrdí místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Podle něho dnes stát utratí spoustu za to, že úřady musí složitě vypočítávat podle rodinných příjmů výši přídavku.

"V programovém prohlášení rozhodně nebudeme přímo slibovat, že je zavedeme," oponuje unionista Pelc. "Pokud se to ale spočítá a skutečně to vyjde levněji než dosavadní systém, můžeme se o plošných přídavcích bavit," dodal vstřícně.

Koaliční špičky se sešly znovu ještě v noci, aby jednaly o sporných bodech. Definitivně chce vláda svůj program schválit ve čtvrtek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video