Dítě by si mělo na školu zvykat už přes prázdniny. Ilustrační foto

Dítě by si mělo na školu zvykat už přes prázdniny. Ilustrační foto | foto: Lumír Schulz , MF DNES

Prvňáčci už by měli začít s přípravou

Prázdniny se sice teprve rozběhly, ale pokud máte doma budoucího prvňáčka, měli byste na jeho první cestu do školy začít myslet už teď. Pro dítě je přechod z mateřské školy do první třídy velkou změnou. Proto je vhodné ho na nové povinnosti s dostatečným předstihem připravit.

Novou situaci však prožívají i rodiče. Do té doby byli pro dítě jedinou autoritou a středobodem jeho života. S nástupem do školy se to změní.

Školák si najde nové kamarády. Autoritou se stane i učitelka. Rodiče i budoucí prvňáček by měli během prázdnin zvládnout vše tak, aby nástup do školy probíhal bez problémů.

Strach je zbytečný
"Nástupu syna do školy jsem se docela bála," přiznává Petra Formánková z Plotišť, která měla prvňáčka před rokem. "Všude jsem slyšela, jak už předškoláci čtou, sčítají a odčítají do deseti, my jsme ho přitom žádná písmenka neučili. Ale syn to ve škole zvládl."

"Mezi jednotlivými dětmi mohou být značné rozdíly v tom, co před nástupem do první třídy umí," uklidňuje psycholožka Kateřina Juklová z katedry psychologie Univerzity Hradec Králové.

"Při nástupu do školy je podstatná sociální zralost dítěte," upozorňuje Dana Adamírová, učitelka z mateřské školky v Čibuzi.

To znamená, že by předškolák měl bez obtíží snášet odloučení od rodiny. Neměl by se bát zeptat kohokoliv, když třeba zabloudí ve škole nebo potřebuje na záchod.

Poprosit, poděkovat, pozdravit - to jsou další způsoby chování, které má mít školák zažité.

Vyprávějte si
Co by mělo dítě určitě znát před nástupem do první třídy? "Barvy, základní geometrické tvary, jako jsou čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh. Je potřeba, aby děti rozlišovaly pojmy vlevo, vpravo, vzadu, vepředu, nízký a vysoký, dlouhý a krátký, mladší a starší," vysvětluje Vlaďka Černá, učitelka z prvního stupně hradecké základní školy SNP.

Důležité je mluvit s dítětem o všem, co vidí, co slyší, co cítí. Nechte ho vyprávět. "Když se mu nechce, sami se ho ptejte," radí psycholožka Juklová. Čtěte mu a zpětně zjišťujte, co si z toho zapamatovalo.

Učení hrou
"V některých mateřských školách se děti každé ráno vzájemně přivítají a sdělí si své zážitky," popisuje Adamírová.

Neostýchají se pak hovořit před druhými, což je dobrým předpokladem pro to, aby se dokázaly vyjadřovat při vyučování.

Schopnost mluvit lze trénovat i různými hrami. "Doporučujeme třeba slovní fotbal," uvádí ředitelka pedagogicko-psychologické poradny v Jičíně Magdalena Kvapilová. "Dítě se tak snadno naučí rozlišovat první a poslední hlásky ve slově."

Učit číst nebo počítat?
O prázdninách veďte potomka ke kreslení obrázků. Procvičí si tak jemnou motoriku ruky. Vhodné je i pokračovat v tom, co se dítě naučilo v mateřské škole. Můžete k tomu využít pracovní a grafické listy, které vám učitelky rády půjčí nebo okopírují.

"Listy jsou zaměřeny na rozvoj matematických představ a všeobecného poznání," objasňuje Adamírová.

Pokud se dítě chce učit písmenka, psát nebo počítat, můžete s tím začít. "Ale pozor, aby se pak ve škole nemuselo přeučovat špatné návyky," varuje učitelka Vlaďka Černá.

Naopak mnozí rodiče se obávají, že dítě, které už umí číst a psát, se bude ve škole nudit. "Záleží na přístupu učitele. Když žáka zaměstná přiměřeně se rozvíjejícími úkoly, zájem dítěte udrží."

Ve škole bude hodnocení
Budoucí prvňáček by si měl zvykat na to, že bude za plnění úkolů hodnocen. Proto můžete doma zavést "známkování" - za hezký výkres, uklizené hračky, ustlanou postel.

Také stále procvičujte samoobslužné činnosti, jako je oblékání, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků. "Potomek by měl umět jíst příborem, vysmrkat se, mít základní hygienické návyky," popisuje Adamírová. Veďte ho k pocitu odpovědnosti za svěřené drobné úkoly.

Nejlepším způsobem upevňování a rozvoje dovedností jsou hry. Dítě si ani neuvědomí, že trénuje. "Každou hru je však nutné dokončit a dbát i na následný úklid hraček nebo pomůcek," upozorňuje Juklová.

Ke konci srpna je vhodné zopakovat barvy, číselnou řadu do deseti, geometrické tvary. Také je třeba začít dodržovat nový režim. Dítě by mělo chodit dříve spát, protože do školy se vstává časněji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video