Podle šéfa lidovců jsou průzkumy České televize nedůvěryhodné.

Podle šéfa lidovců jsou průzkumy České televize nedůvěryhodné. | foto: Michal Šula, MF DNES

Průzkumy ČT jsou cinklé, tvrdí Svoboda, kterého nevzali do debaty

  • 118
Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda nebude ve středu hostem předvolebního speciálu ČT z Hradce Králové. Televize zve do studia v každém kraji stranu, která v exkluzivním volebním modelu agentur SC&C a STEM překročí pětiprocentní hranici. Přes ni se lidovci nedostali. "Je to cinklé," řekl iDNES.cz Svoboda, který je nově lídrem kandidátky v Královéhradeckém kraji.

Svoboda pochybuje o tom, že by v kraji mohli jeho stranu přeskočit zemanovci, kteří se do speciálu Otázek Václava Moravce dostali. Společně s nimi budou debatovat i lídři kraje z řad ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věcí veřejných.

Podle průzkumu získali lidovci v kraji pouze 4,5 procenta.

Šéf lidovců přitom minulý týden vyměnil pražskou kandidátku za královehradeckou. Místo si prohodil s Janou Hybáškovou ze spřátelené Evropské demokratické strany. "V žádném případě nemám v plánu vracet se na kandidátku do Prahy," dodal Svoboda (o kandidatuře Svobody čtěte zde).

Svoboda už dříve odmítl, že by jeho přesun byl motivován obavami, že v Praze neobhájí svůj poslanecký mandát. V hlavním městě mají totiž lidovci historicky mnohem menší podporu než v baště lidovců na východě Čech.

ČT nezohledňuje celostátní šance stran

Veřejnoprávní médium si kritiku KDU-ČSL kvůli způsobu, jakým vybírá politiky do krajských předvolebních debat, vysloužilo už jednou. Chyba je prý v klíči pro výběr hostů, nezohledňuje celostátní šance stran, které v konečném součtu rozhodují. ČT kritiku odmítla (více čtěte zde).

Česká televize kritiku odmítá. Podle ní je zvolený model výběru politiků podle regionu spravedlivý, protože voliči budou vybírat lídry, kteří v krajích kandidují.

"Česká televize musí kategoricky odmítnout, aby politické strany, které neumí samy dostatečně oslovit voliče a získat dostatečné preference, svalovaly vinu na Českou televizi," řekl už dříve mluvčí ČT Ladislav Šticha.

V posledním průzkumu STEM zůstali lidovci v celorepublikovém průměru na hranici volitelnosti. Ve stranických preferencích jsou sice těsně pod pěti procenty, v modelu u předpokládaných voličů se dostávají k šesti procentům. Jejich výhodou ovšem je to, že se opírají o rozhodnuté a disciplinované voliče (jak dopadl průzkum, si přečtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video