Vrtkavost průzkumnických výsledků je podezřelá. Ilustrační foto

Průzkumy agentur nejsou žádná vědecká fakta

  • 48
Agentura STEM opět překvapila. ČSSD poskočila za měsíc o čtyři procenta. Minulé překvapení byl prudký skok Zelených přes pětiprocentní hranici. Ve výčtu překvapení bychom mohli pokračovat.

Strana důchodců s jedenácti procenty v prognóze, nulový výsledek u voleb, nečekané zmizení republikánů z politické scény. Můžeme sáhnout i za hranice: v Německu, v Itálii, v USA – často úplně jiné volební výsledky než předpovědi.

Odborníci často nesprávné či podivné výsledky brání: průzkumy a předpovědi probíhají podle standardních vědeckých postupů. Pokud se průzkumy rozcházejí se skutečností, vinna je skutečnost – vrtkaví voliči.

Vrtkavost průzkumnických výsledků je podezřelá: co když si s námi hrají, své předpovědi manipulují a přizpůsobují přání? Jsou agentury skutečně nezávislé a objektivní?

V zemi, kde i obyčejný fotbal je předmětem rozsáhlého podplácení a podlé režie ze zákulisí, nejsou takové obavy přehnané. Skutečnost, že se výsledky posledního průzkumu dostaly ven dřív, neoficiálně, navíc do rukou ČSSD, takové obavy může jen posilovat.

Pro agentury je to vážné ohrožení: žijí jen z toho, že se jejich odhady považují za věrohodné. Tuto důvěru nezbytně potřebují, protože už sama podstata předpovídání něčeho je velmi nejistá.

Většina předpovědí to potvrzuje. Před volbami jsou všichni výsledky průzkumů uhranuti, po volbách se uhranutí rychle zapomene a nikdo už nezkoumá, proč bylo v průzkumech tolik chyb.

Politici považují výsledky agentur za slovo boží. Premiér například si jich cení víc než ústavy. Kdo by manipuloval průzkumy, mohl by snadno vrtěti premiérem.

Možná ale, že voliči nejsou ovce a výsledky předpovědí na ně nemají takový vliv. Možná jde jen o všeobecně sdílenou mytologii čísel a pseudovědeckých kouzel, o zábavu a hračku, jejíž cena je malá.

Politický svět věří opaku: pěkná čísla přinášejí v budoucnu čísla ještě pěknější. Když jdu nahoru, věří politici, jdou všichni za mnou. V zemi, která tolik miluje korupci, je toto přesvědčení pobídkou k nepěkným hrám.

Agentury hrají o život – pokud se výsledky voleb budou výrazně rozcházet s jejich dnešními poznatky, čeká je rychlá smrt. A nás rozpačité zjištění: sledovali jsme diletanty, nebo podvodníky? Co je horší?

Existuje jediná obrana: politici by měli být vůči předpovědím svobodnější a měli by víc vnímat jejich relativnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video