Zdá se, že většina lidí netouží po návratu šťastnějších zítřků. Ilustrační foto.

Zdá se, že většina lidí netouží po návratu šťastnějších zítřků. Ilustrační foto. | foto: Michal Fanta

Průzkum: V Česku přibývá lidí, kterým by totalita a diktatura nevadily

  • 1419
V uplynulých deseti letech pozvolna přibývá těch, kteří by souhlasili s diktaturou, komunismem či vojenskou juntou. Ukázal to průzkum CVVM. Tisícovka lidí v něm odpovídala na otázku, co by bylo, kdyby v Česku padl demokratický systém. Tři čtvrtiny dotázaných o návrat komunistické vlády nebo o diktaturu nestojí.

Předně je potřeba říci, že až 90 procent dotázaných si myslí, že v nejbližších pěti letech se nevrátí komunistický systém, ani nezanikne parlament kvůli autoritářské diktatuře. Ještě více lidí pak je přesvědčeno, že v dohledné době v Česku nepřevezme moc armáda.

Na tyto tři scénáře se znovu po pěti letech ptalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM).

V průzkumu veřejného mínění s názvem "Názory na nedemokratické alternativy politického systému" odpovídalo 1 081 respondentů ve věku od 15 let výše. Průzkum CVVM probíhal od 3. do 10. února letošního roku, tedy ještě před vypuknutím krize na ukrajinském Krymu.

Lidé odpovídali například na to, jaké konkrétní nedemokratické formy vládnutí by upřednostňovali. S komunistickým způsobem vládnutí nesouhlasilo 77 procent dotázaných, 18 procent odpovědělo souhlasně. S možností, že by bylo nejlepší zbavit se parlamentu a voleb a mít silného vůdce, který by o všem rychle rozhodoval, souhlasilo rovněž 18 procent dotázaných, 75 procent bylo proti. Celých 80 procent dotázaných pak rozhodně nesouhlasí s tím, že by v zemi měla vládnout armáda v případě, že by tu nebyl demokratický režim. S variantou souhlasilo 16 procent lidí. Zbylí dotazovaní odpověděli, že neví.

Názory na nedemokratické alternativy politického systému.

Zajímavé je srovnání odpovědí v čase, CVVM se totiž na podobné otázky ptalo už potřetí. První průzkum uskutečnilo v roce 2004, druhý v roce 2009 a třetí letos. Ukázalo se, že mírně ubývá těch, kteří nesouhlasí s nedemokratickými alternativami vládnutí. V předchozích dvou průzkumech nesouhlasilo s komunismem 79 procent lidí, nyní je to 77. Naopak mírně posiluje souhlasné stanovisko (12, 15 a nyní 18 procent).

"Sociodemografické složení příznivců návratu ke komunistickému způsobu vládnutí, resp. nastolení autoritativního způsobu vlády bez parlamentu a v čele se silným vůdcem je následující: především jde o oslovené se špatnou životní úrovní, dotázané starší 60 let a levicově orientované," uvádí průzkum. "Sociální strukturu zastánců vojenské diktatury nelze seriózně rozkrýt, neboť získaný vzorek je příliš malý," dodávají autoři (celou zprávu o průzkumu najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue