Obě největší strany by nyní podle STEM získaly stejně křesel v parlamentu.

Obě největší strany by nyní podle STEM získaly stejně křesel v parlamentu.

Průzkum: V předčasných volbách ODS dotáhla sociální demokracii

  • 1644
Občanští a sociální demokraté by ve volbách získali shodně 79 poslaneckých mandátů. Do Sněmovny by se dostala ještě KSČM, která by obsadila 31 křesel, a lidovci se ziskem jedenácti mandátů. Vyplývá to z volebního modelu, který na základě svého červnového výzkumu vytvořila agentura STEM.

Stranické preference ODS a ČSSD jsou vyrovnané, občanští demokraté mají 28,3 a sociální demokraté 28,2 procenta.Voleb se chce zúčastnit 51 procent občanů.

Třetí místo obsadili v řebříčku preferencí komunisté s 12,8 procenta, přes pět procent se dostali ještě lidovci, kteří mají 6,2 procenta. Strana zelených zůstala pod hranicí s 2,7 procenta.

STEM se lidí ptal dřív, než svou kandidaturu ohlásila nová strana TOP 09. Nyní se však zdá, že v říjnových volbách může Kalouskova formace výrazně uspět. Podle dřívějšího průzkumu STEM pro ČT by ji totiž mohlo volit až 12 procent lidí.

"Do voleb ovšem zbývá velmi krátká doba, kterou navíc přeruší dovolené. Je otázkou, zda TOP 09 udrží pozornost takzvaně přelétavých voličů, kteří se jasně nevymezují, i během okurkové sezony," řekl iDNES.cz ředitel agentury STEM Jan Hartl.

O hlasy těkavých voličů, kteří se rozhodují až těsně před volbami, půjde podle Hartla především. "V celém západním světě zaujala tato skupina voličů dominantní postavení, což souvisí se změnou našeho životního stylu. Dříve se říkalo, že dobrý výrobek se umí prodat sám, dnes boduje ten, kdo na sebe upoutá pozornost," vyzdvihl Hartl význam politického marketingu.

Na volební výsledek TOP 09 podle sociologa s napětím čekají zejména ODS a ČSSD. Občanští demokraté totiž s pádem preferencí Strany zelených ztratili potenciálního koaličního partnera.

"Jejich pozici by v případě zásadního volebního průlomu mohla převzít právě TOP 09, jinak by zbývaly pouze dvě možnosti - velká koalice ODS a ČSSD nebo levicové spojení socialistů s komunisty," dodal Jan Hartl.

Nejnovější čísla podle agentury STEM ukazují, že ČSSD ztratila po roce a půl své postavení v čele a síly dvou největších stran se vyrovnaly. To ale podle Hartla ještě nemusí znamenat trvalejší postoj českých voličů.

"Průzkum se konal na emocionální vlně těsně po volbách do Evropského parlamentu, které s převahou vyhrála ODS, což její pozici v očích veřejnosti ještě posílilo. ČSSD pak byla naopak za poraženého," vysvětlil analytik záludnosti předvolebních průzkumů.

Škromach: Bereme ztrátu náskoku s rezervou

S rezervou bere ztrátu čelní pozice i ČSSD. Zatímco Jiří Paroubek se s iDNES.cz bavit odmítl, jeho kolega a místopředseda strany Zdeněk Škromach reagoval vstřícněji. Výsledky průzkumu zhodnotil ve srovnání s propadem socialistů v eurovolbách jako relativní úspěch.

"Tím nejlepším průzkumem ale budou stejně říjnové volby," řekl iDNES.cz Škromach. Zároveň zpochybnil věrohodnost průzkumů obecně. "I před eurovolbami jsme dlouho vedli o deset procent, a těsně před hlasováním jsme najednou ztráceli," dodal.

Budoucí volební zisky budou podle analytika Hartla záležet hlavně na tom, jak obě strany pojmou volební kampaň.

Červnový průzkum také ukázal nárůst preferencí komunistů, ti zaznamenali nejlepší výsledek od začátku loňského roku. Preference KDU-ČSL se po nedávném propadu stabilizovaly na zhruba šesti procentech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video