(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Obliba Německa u Čechů je nejnižší od roku 2004, i kvůli migrační krizi

  • 190
Vztah Čechů k západoevropským zemím se zhoršuje, zjistil průzkum agentury STEM. Největší propad zažilo Německo, podle výzkumníků za to pravděpodobně může jeho vstřícnější přístup k uprchlíkům. Největší oblibě se u tuzemských respondentů z vybraných států těší Slovensko, nejmenší naopak Turecko.

Kladný vztah (vyjádřený školními známkami jedna nebo dva) vůči našemu západnímu sousedovi vyjádřilo 49 procent dotázaných, zatímco v průzkumu v roce 2013 to bylo o patnáct procent víc. Obliba Německa je tak nejnižší od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.

„Je pravděpodobné, že tato změna odráží postoj českých občanů k německé politice vůči migrantům a skepsi české veřejnosti k tomu, zda se Německu podaří uprchlickou krizi zvládnout,“ uvedla agentura STEM.

Oproti tři roky starému průzkumu se postoje k Německu zhoršily zejména u lidí s vysokoškolským vzděláním.

Nejlepší vztah mají Češi už tradičně ke Slovensku, pozitivně se k němu vyjádřilo 86 procent respondentů. Dobré hodnocení dostalo také Rakousko (72 procent) a státy západní a severní Evropy.

Vývoj hodnocení vybraných zemí. Vztah českých občanů k Německu, Francii, Velké Británii a USA.

Přesto se oproti výzkumu z roku 2013 vztah české veřejnosti k západoevropským zemím zhoršil. Výrazný pokles obliby postihl třeba Belgii (ze 74 na 60 procent), Dánsko (ze 75 na 64) nebo Švédsko (z 81 na 70). Mimo evropský kontinent si u Čechů pohoršily Spojené státy, a to z 54 procent na 43.

Polepšilo si naopak Maďarsko (z 52 na 60 procent), Polsko (z 47 na 52 procent) a Slovensko (z 83 na 86 procent). Nejhůře v průzkumu dopadlo s 15 procenty Turecko, následuje Ukrajina (24 procent) a Čína (25 procent).

Průzkum STEM, kterého se v první polovině prosince účastnilo 1 014 lidí, zahrnoval 21 vybraných zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video