Podobně nespokejeni byli lidé v době pádu Grossova kabinetu.

Podobně nespokejeni byli lidé v době pádu Grossova kabinetu. | foto: David Neff, MAFRA

Nespokojenost s politickou situací dosáhla úrovně jako při pádu Grosse

  • 952
Pouze osm procent lidí je spokojeno s politickou situací v Česku. Nespokojených, nebo spíše nespokojených bylo podle průzkumu STEM 92 procent dotázaných. Takové výsledky jsou podle agentury typické pro vládní krize. Stejný výsledek byl při pádu Grossova kabinetu či po povolebním patu v roce 2006.

Vůbec nejméně spokojených s politickou situací zaznamenal STEM na přelomu let 1999 a 2000 v době opoziční smlouvy a vzniku hnutí Děkujeme, odejděte. Tehdy spokojenost klesla ještě o procento dolů na pouhých sedm procent.

Nyní podle průzkumu, kterého se účastnilo 1 084 lidí, je s naší současnou politickou situací určitě nespokojeno 58 a spíše nespokojeno 34 procent dotázaných. Zcela spokojeno bylo naopak jen jediné procento a spíše spokojeno pak sedm procent odpovídajících.

"Tak extrémně nízká spokojenost s politickou situací nastala vždy v době vážné vládní krize. Tak tomu bylo na počátku roku 1998 před vytvořením přechodné úřednické vlády (10 %), v době opoziční smlouvy a vzniku hnutí Děkujeme, odejděte na přelomu let 1999 a 2000 (7 %), při pádu Grossova kabinetu na jaře 2005 (8 %) a za bezvládí po patovém výsledku voleb v roce 2006 (8 %), napsala agentura STEM.

Současný výsledek je podle ní výjimečný tím, že vládní koalice disponuje bezpečnou většinou ve Sněmovně. "Lidé ale silně negativně reagují na neustálé politické střety, aféry a případy korupce," tvrdí agentura.

Stejně skeptičtí jsou lidé i k budoucnosti Česka. Správným směrem se situace letos vyvíjí podle osmi procent dotázaných. Padesát pět procent naopak tvrdí, že se situace zhoršuje a podle 37 procent dotázaných nesměřujeme nikam. Je to historicky nejhorší výsledek od roku 1995, kdy STEM začal tuto otázku pokládat. 

Naopak se svým vlastním životem jsou dotázaní spokojení. Uvedlo to až 65 procent oslovených. Toto číslo je dva desetiletí průzkumů téměř neměnné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video