Hnutí ANO by dle volebního modelu STEM získalo v první listopadové dekádě 85 poslanců.

Hnutí ANO by dle volebního modelu STEM získalo v první listopadové dekádě 85 poslanců. | foto: Petr Topič, MAFRA

ANO a ČSSD by měly ve Sněmovně ústavní většinu, tvrdí průzkum STEM

  • 355
Pokud by se v Česku konaly sněmovní volby v první listopadové dekádě, s přehledem by je vyhrálo hnutí ANO a spolu s ČSSD by mělo ve Sněmovně ústavní většinu. Vládnout by teoreticky mohlo i s tichou podporou komunistů. Naopak TOP 09 se poklesem přiblížila občanským demokratům.

Ve volebním modelu STEM by hnutí ANO získalo 32 % hlasů, ČSSD 20 %, komunisté 13,8 %, ODS 7,1 %, TOP 09 6,9 % a KDU-ČSL 6 %. Je přitom třeba vzít v potaz, že výzkum operuje se statistickou chybou, která u silnějších výsledků činí až tři procentní body, u slabších se může pohybovat do dvou procentních bodů.

Jiná než zmíněná strana by se do Sněmovny nedostala, ačkoliv pokud by statistická chyba nahrála zeleným (3 %) a obzvláště Pirátům (4,1 %), mohly by tyto strany pětiprocentní hranici atakovat. Naopak Úsvit (2,6 %) dál klesá.

Přepočteme-li na mandáty šest zmíněných nejsilnějších stran, rýsuje se potenciální ústavní většina nynějších dvou vládních stran ANO a ČSSD (85, respektive 48 mandátů). Bez třetích komunistů (31 křesel) by nebylo možné sestavit případnou koalici proti ANO, povšiml si STEM.

TOP 09 by totiž dle volebního modelu získala 13 křesel, tedy o jedno více než ODS (občanští demokraté sice získali větší procentuální zisk v teoretickém volebním modelu, přepočet hlasů na mandáty ale pracuje i s nerovnoměrným rozložením sil v jednotlivých krajích, kvůli němuž může na více mandátů stačit i nižší zisk). Křesťanští demokraté by získali jedenáct poslaneckých křesel.

Výzkum hrazený z prostředků STEM se konal 31. 10. až 9. 11., celkem se zapojilo téměř 350 tazatelů. Oslovili 1 071 lidí starších osmnácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video