Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme spokojení, tvrdí dvě třetiny Čechů. V optimismu převyšují ženy muže

  9:50aktualizováno  9:50
Červnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukázal, že bezmála dvě třetiny české populace jsou celkově spokojeny se svým životem. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že pozitivně hodnotí svůj život spíše ženy, mladší lidé či ti s vyšším dosaženým vzděláním. Poměr spokojených a nespokojených se za posledních dvanáct let výrazně nezměnil.
Ženy vyjadřovaly relativně vyšší spokojenost než muži. | Ilustrační snímek

Ženy vyjadřovaly relativně vyšší spokojenost než muži. | Ilustrační snímek

„Podrobnější analýza ukázala, že spokojenost se životem výrazně roste s klesajícím věkem, se zvyšujícím se stupněm dokončeného vzdělání, s rostoucím příjmem a se zlepšující se subjektivně vnímanou životní úrovní vlastní domácnosti,“ uvedl Jan Červenka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Na otázku Jak jste celkově spokojen se svým životem? odpověděly takřka dvě třetiny dotazovaných „velmi spokojen“ (12 %) nebo „spíše spokojen“ (50 %). Asi čtvrtina zkoumaných se přiklonila na opačnou stranu - dvanáct procent respondentů je se svým životem spíše nespokojeno, tři procenta jsou pak velmi nespokojena. Dvacet tři procent dotazovaných zvolilo neutrální odpověď.

Graf 1: Spokojenost se životem v procentech

Graf spokojenosti se životem v procentech

Relativně vyšší spokojenost se životem vyjadřovaly ženy, studenti a učni, podnikatelé, samostatně činní a zaměstnanci pracující v nedělnických profesích. Z hlediska rodinného stavu se spokojeně cítí spíše lidé sezdaní či žijící s partnerem, lidé ve čtyřčlenných domácnostech, případně respondenti mající dvě nezaopatřené děti.

Méně spokojení jsou muži, důchodci, nezaměstnaní, lidé z nekvalifikovaných dělnických profesí, rozvedení či ovdovělí a lidé žijící osaměle v jednočlenných domácnostech.

Při porovnání s výsledky z předešlých šetření lze konstatovat, že spokojenost lidí v Česku je dlouhodobě stabilní. Mírný pokles spokojenosti vykazovaly průzkumy z druhé poloviny roku 2011 a z roku 2012. V následujících letech se však míra spokojenosti opět zvedla.

V průměru se přitom celkový podíl spokojených v první polovině roku 2015 pohybuje o jeden a půl procentního bodu výše než v celém roce 2014 (62,3 % proti 60,8 %).

Graf 2: Vývoj spokojenosti se životem v procentech (2013–VI/2015)

Spokojenost se životem celkově (2013–IV/2015)

Graf spokojenosti se životem

Autor:
Hlavní zprávy

Jak si snížit IQ tričkem
Jak si snížit IQ tričkem

Primitivní vtip, trapná anglická hesla, stereotyp a zoufalstvím vyždímaně designové dílny. Aneb pekelnosti českých e-shopů.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.