Minulý měsíc vyhodnotilo CVVM rozdíl mezi vedoucí ČSSD a druhou ODS na 2,5 %. Teď mezera narostla o deset procentních bodů.

Minulý měsíc vyhodnotilo CVVM rozdíl mezi vedoucí ČSSD a druhou ODS na 2,5 %. Teď mezera narostla o deset procentních bodů.

Průzkum poslal do Sněmovny sedm stran. ODS je teď rekordně dole

  • 1768
Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění předpověděl velký nárůst popularity sociální demokracie na úkor ODS. Její preference rekordně klesly, ke dvaceti procentům. Kolem pěti procent balancují tři strany. Ve Sněmovně se tak po volbách může zopakovat pat z roku 2006, ale když malé strany propadnou, získala by pohodlnou většinu levice.

Podle agentury CVVM má více než jednoprocentní sympatie voličů celkem osm stran. Suverénně vede ČSSD (preference 22,5 %) před druhou ODS (14 %), třetí KSČM (10 %) a čtvrtou TOP 09 (8,5 %).

Husto je kolem pětiprocentní hranice, nutné pro vstup do Sněmovny. Věci veřejné mají sympatie 4 % lidí, KDU-ČSL a zelení pak mají shodně 3,5 % příznivců. V tom se výsledek CVVM relativně podobá závěrům Factum Invenio a STEM ze čtvrtka (čtvrteční průzkumy čtěte zde).

Strana práv občanů, v jejímž čele stojí expremiér Miloš Zeman, má podle průzkumu 1,5 % sympatizantů. Zatím se tak nezdá, že by její působení nějak škodilo ČSSD, s níž se někdejší předseda vlády a prezidentský kandidát rozešel ve zlém.

CO ZNAMENÁ HRANICE 5 %

Voliči se po příznivých průzkumech nabalí jak koule sněhu

Pro strany je ale klíčový spíše volební model, tedy odraz preferencí do možného volebního výsledku. Sociální demokraté by podle CVVM získali ve volbách hlasy 33 % lidí, druhá ODS pak s velkou ztrátou jen 20,5 %. O dalších šest procentních bodů by zaostali komunisté, TOP 09 by pro výpočet mandátů ve Sněmovně disponovala cifrou 12,5 %.

Věci veřejné by pak do Sněmovny prošly se šesti procenty hlasů a přesně na pětiprocentní hranici jsou zelení a lidovci.

Vývoj volebních preferencí podle CVVM za poslední rok

Vzhledem k tomu, že se u pětiprocentní meze pohybují tři strany, je těžké předvídat, kolik mandátů která stana získá. Kdyby do Sněmovny prošly s výsledky podle CVVM čtyři nejsilnější strany, mohly by ČSSD a KSČM dosáhnout téměř ústavní většiny 120 hlasů. S každou další malou stranou ve Sněmovně by se pak misky vah nakláněly doprava.

Velkým varováním je ale poslední průzkum zejména pro ODS. Za posledních několik let nebyla strana podle Centra pro výzkum veřejného mínění nikdy tak dole. Čísla, která jsou nepříznivá pro stranu Mirka Topolánka, byla přitom zveřejněna jen den před ideovou konferencí ODS, na níž chce strana představit svou programovou vizi do roku 2020.

Prospělo by české politice, kdyby se do Sněmovny dostaly nové malé strany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 14788
NE
NE 2765
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video