Názory na lídra opoziční ČSSD ostře štěpí společnost, kamarádi by se kvůli němu dokázali v hospodě u piva asi pěkně pohádat.

Názory na lídra opoziční ČSSD ostře štěpí společnost, kamarádi by se kvůli němu dokázali v hospodě u piva asi pěkně pohádat. | foto: Michal Šula, MF DNES

Průzkum: Polovina Čechů nezná politika, jemuž by důvěřovala

  • 216
Dvacet let po pádu totalitního režimu není v zemi politik nebo politička, jimž by věřila více než polovina lidí. Lidé jsou politikou znechuceni. Třetí díl velkého sociologického průzkumu agentury SC&C se exkluzivně pro MF DNES zabýval názory Čechů na politiku a tím, jaká témata lidi zajímají.

Rozhádaní muži a ženy v Praze na Malé Straně podle nich neřeší témata, kterými lidé žijí. Těmi jsou zdravotnictví, důchody, rodinná i sociální politika a pak peníze.

Při dotazu na jméno alespoň jedné politické osobnosti, které lidé věří, odpovědělo 54 procent dotázaných, že žádná taková není. Proč? Čtyřicet procent z nich uvedlo jako důvod odpor k politice, další mluví o podvodech, lžích a aroganci.

Názory politiků, které prosazují a které dělají politiku politikou, lidem kupodivu tolik nevadí. Nesouhlas s programem jako důvod nedůvěry uvedlo jen šestnáct procent lidí. Jako by lidem nevadilo, čeho politici chtějí dosáhnout, ale kdo to dělá a jak.

V zemi, kde je vicepremiérem člověk v minulosti vyšetřovaný z korupce, ministři lobbují za zájmy kamarádů a vládu drží při životě přeběhlíci, to možná není zas až tak překvapivé.

Největší nedůvěru v politiku mají logicky nevoliči, lidé se základním vzděláním a vyučení. A také více obyvatelé venkova než ve městech. Ve všeobecném nadávání mohou politici najít alespoň trochu zastání u příznivců trojice vládních stran – u ODS, lidovců a zelených.

Nejméně důvěryhodným politikem v zemi je premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Nevěří mu 37 procent lidí. Výrazně víc mu nevěří ženy – celých 43 procent, zatímco mužů 32. Hodně špatné to má premiér také u lidí s nižším vzděláním a pak také u obyvatel ze severu Čech i Moravy.

Paroubek rozděluje

Zajímavý je fenomén Jiřího Paroubka. Názory na lídra opoziční ČSSD ostře štěpí společnost, kamarádi by se kvůli němu dokázali v hospodě u piva asi pěkně pohádat. Jiří Paroubek se totiž umístil na druhém místě v obou žebříčcích – nejvíc i nejméně důvěryhodných politiků.

Jeho fanoušci žijí hlavně na venkově a častěji na Moravě než v Čechách. Nejvíce ho nesnášejí mladí, pak vzdělanější lidé a také obyvatelé ze středních Čech.

Mezi špatně hodnocenými politiky v průzkumu figurují kromě rivalů Topolánka s Paroubkem ještě šéf lidovců Jiří Čunek, poslanec ČSSD David Rath, ministr vnitra Ivan Langer a prezident Václav Klaus. Ten má také hodně příznivců i odpůrců.

"Důvody pro neoblibu jsou často obecné fráze, patrná je celková nechuť k politice," říká Jana Hamanová z SC&C. "U Topolánka s Paroubkem převládá znechucení nad jejich stylem chování a pocit arogance. U Jiřího Čunka jsou to zase jeho aféry," dodává Hamanová.

Politici a političky by si mohli postesknout, že se stejně nikdy nezavděčí a jejich profese asi nikdy nebude konkurovat všeobecně populárním lékařům či učitelům.

Prostě "pan Dokonalý"

Jak by tedy měl podle lidí vypadat takový politik, aby s ním byli spokojeni? Z výsledku průzkumu se můžeme pokusit sestavit jeho obrázek.

Tak nejprve co musí umět. Měl by být chytrý (to vyžadují hlavně voliči ODS), čestný a upřímný (přání fanoušků Strany zelených), dále sympatický a srozumitelně mluvící (touha příznivců ČSSD), výhodné je ho osobně znát (důležité pro voliče lidovců).

Čeho by se naopak měl dokonalý politik vyvarovat? Nikdy nesmí podvádět a lhát (to se nelíbí voličům ODS), nesmí být arogantní (vadí nevoličům a příznivcům sociální demokracie i zelených). Znáte někoho takového?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video