Průzkum: policie kryje své hříšníky

  • 11
V den, kdy byl odsouzen za napadení cyklisty policista Václav Filipec, a jen pár dní poté, co jeho kolega z Plzně střílel po neukázněném chodci, se policejní prezident Jiří Kolář pochlubil, že důvěra v policii je opět rekordně vysoká.

Policistovi Václavu Filipcovi přezdívají lidé ve Studénce, kde sloužil, "mlátička".

Ve čtvrtek ho soud v Novém Jičíně uznal vinným, že brutálně zbil cyklistu, který za jízdy držel psa na vodítku. Filipec však vyvázl s poměrně mírným, jedenapůlročním podmínečným trestem.

Policie se k němu zachovala ještě milosrdněji. Filipec byl sice postaven mimo službu, ale u sboru zatím zůstává. Jen ho nadřízení přeložili ze Studénky do Fulneku.

Ve stejný den představil policejní prezident Jiří Kolář výsledky průzkumu agentury STEM/MARK, podle kterého důvěra v policii opět stoupla. Věří jí tři čtvrtiny lidí. Průzkum si policie zadala.

"Střelce z Plzně či Filipce považuji pouze za jednotlivce, kteří selhali. Většina sboru pracuje dobře," reagoval na čerstvé průšvihy podřízených Kolář.

Lidé, kteří v průzkumu odpovídali, však mají jiný názor. Většina z nich si myslí, že policisté, kteří spáchají trestný čin, vyváznou většinou jen s minimálním trestem. Opoziční kritici upozorňují i na to, že "černých ovcí" jako Filipec slouží u policie už příliš mnoho.

"Policisté, kteří kazí pověst sboru, by měli by být postihováni přísněji," tvrdí poslanec za ODS Jan Vidím. "Nechybují jen řadoví strážci zákona, ale i důstojníci, kteří je řídí."

Starosta Studénky Lubomír Šobich, v jehož městě sloužil právě Václav Filipec, se domnívá, že policie by měla zpřísnit kritéria pro výběr svých lidí. "U sboru stále slouží lidé, kteří nastoupili těsně po roce 1968," zlobí se Šobich.

Policie se z "vlastního" výzkumu dozvěděla, že by měla zlepšit i spoustu dalších věcí. Více než polovina lidí si myslí, že policisté neměří všem stejným metrem. Strážci zákona také často podle výzkumu zneužívají svého postavení. Třináct procent lidí přiznalo, že se setkalo s korupcí u policie a dvě třetiny dotázaných se necítí bezpečně.

Policejní prezident Jiří Kolář včera nepředstavil žádný recept, jak například korupci snížit. Jenom nekonkrétně shrnul, že na výzkum budou navazovat různé projekty, které práci policie zlepší. Kolář přesto trvá na tom, že pracuje poctivě a odstupovat nehodlá. "S vedením policie by měl problémy každý," zdůraznil policejní prezident.

Důvěra klesá po skandálech
Konkurenční agentura Centrum zjistila na jaře, že policii věří jen 47 procent lidí. Vedení STEM/MARK zcela odlišné výsledky svého výzkumu hájí.

"V jiných šetřeních respondenti odpovídali pouze na jednovětnou otázku, zda jsou s policií spokojeni. Takové šetření není důkladné a objektivní. Lidé totiž nejsou nikdy úplně spokojeni," tvrdí šéf agentury STEM/MARK Jan Tuček.

Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění vysvětluje, že názory lidí na policii se rychle mění. Hodně je ovlivní, pokud se v době průzkumu "propírá" nějaký policejní prohřešek. "Lidé reagují na pochybení policistů, například při vyšetřování manželů Stodolových. Rychle ale na tyto chyby zapomínají," říká Kunštát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue