Podle 93 % respondentů by měl politik odstoupit i v případě, že je obviněn z trestného činu. To se týká například i Jiřího Čunka.

Podle 93 % respondentů by měl politik odstoupit i v případě, že je obviněn z trestného činu. To se týká například i Jiřího Čunka. | foto: Luděk Peřína, MF DNES

Průzkum: Lidé volají po rezignaci hřešících politiků

  • 21
Většina Čechů si myslí, že by politik měl odstoupit ze své funkce, pokud spáchá jakýkoli závažnější prohřešek, ukázal průzkum CVVM. Nevěru mezi ně ale Češi nepočítají - více než polovina dotazovaných si myslí, že v takovém případě politik odstoupit nemusí.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťoval, které aféry v politickém a veřejném životě považují Češi za slučitelné s výkonem politické funkce a které by naopak podle nich měly vést k rezignaci příslušného politika.

Za trestný čin by měl politik odstoupit
Mezi Čechy převládá názor, že by měli politici odstoupit z funkce téměř u všech 15 situací. Nejradikálněji se stavěli k aférám souvisejícím s obviněním či odsouzením politika za trestný čin.

Odsouzení za trestný čin související s výkonem funkce vidí jako důvod k rezignaci celkem 98 % lidí. Téměř stejný podíl (96 %) souhlasí s názorem, že by politik měl odstoupit i v případě, pokud je odsouzen za trestný čin, který se nevztahuje k výkonu jeho funkce.

Řada politiků v současnosti tlačí na odstoupení předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. (více zde) Jeho postavení se zhoršilo kvůli sporným výrokům na adresu Romů. (více zde) Podle neoficiálních informací chce premiér Topolánek z vlády Čunka odvolat. - více zde

Politik, který lže, nemá v politice místo
Čechům se také nelíbí neoprávněné užívání titulu, podle většiny dotázaných (88 %) jde o vážný prohřešek, který by měl vyvrcholit rezignací. Podobně je vnímána i úmyslná lež.

Tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by politik měl rezignovat, pokud se dopustí opilecké výtržnosti. Podobný počet Čechů pak sdílí podobně přísný postoj i k nevyjasněným finančním a majetkovým záležitostem. Zavinění vážné dopravní nehody je pádným důvodem pro rezignaci podle 70 % Čechů.

Nevěru "schvaluje" třetina respondentů
Pokud se politik dopustí nevhodného chování či vulgarismů, pak by měl odstoupit podle 64 % dotazovaných.

Na druhé straně přestupek, nevěra a trestná činnost příbuzného jsou tři důvody, u kterých v rámci české veřejnosti převládá nesouhlasný postoj s rezignací daného politika.

Nevěra nepředstavuje pádný důvod pro rezignaci pro 58 % Čechů.

Nevěra se nelíbí hlavně lidovcům a ženám
Z hlediska postojů k manželské nevěře byli častěji rozhodně pro odstoupení politika voliči KDU-ČSL a také ženy, spíše pro rezignaci jsou častěji příznivci KSČM a osoby nad 60 let. Naopak stoupenci ODS jsou relativně častěji rozhodně proti.

S odstoupením kvůli nevyjasněným majetkovým a finančním poměrům rozhodně nesouhlasí zejména voliči ODS a také lidé s dobrou životní úrovní, kteří častěji spíše nesouhlasí.

Postoje české veřejnosti k aférám, které by měly vést k rezignaci politiků ze svých funkcí, zjišťovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění též v březnu 2005. Výsledky letošního výzkumu se oproti předchozímu šetření příliš nezměnily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video