Regulační poplatky nechceme, potvrdil průzkum mezi lidmi. Ilustrační foto

Regulační poplatky nechceme, potvrdil průzkum mezi lidmi. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidé by rádi jednu zdravotní pojišťovnu a žádný poplatek u lékaře

  • 195
Šedesát procent lidí nesouhlasí s poplatkem za recept či připlácení si za stravu a lůžko v nemocnici. Ukázal to průzkum Sociologického ústavu Akademie věd. Podle něj si lidé stále silněji přejí pouze jednu zdravotní pojišťovnu a zvýšení zdravotního pojištění pro kuřáky nebo pijany.

Žádný z existujících poplatků a úsporných opatření nemá u veřejnosti výrazně většinovou podporu, konstatuje zpracoval průzkumu Milan Tuček z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu.

Výrazný nesouhlas lidí je patrný zejména v případě doplatků za léky, regulačního poplatku za návštěvu lékaře či při snaze snižovat nemocniční lůžka. Ve všech případech se proti vyjádřilo zhruba 80 procent respondentů.

Průzkum CVVM

  • Zřízení pouze jedné zdravotní pojišťovny: Souhlasí 54, Nesouhlasí 37 %
  • Zvýšit rizikovým skupinám pojistné: S 50, N 43 procent
  • Připlácet za stravu, lůžko v nemocnici: S 38, N 59 procent
  • Platit za návštěvu specialisty bez doporučení obvodního lékaře: S 31, N 65 procent
  • Platit poplatek u lékaře: S 19, N 79 procent
  • Šetřit snížením počtu specializovaných pracovišť: S 17, N 74 procenta
  • Více připlácet za léky v závislosti na jejich ceně: S 16, N 82 procenta
  • Platit poplatek za recept: S 36, N 60 procent
  • Rozdělit péči na standard a nadstandard: S 33, N 61 procenta
  • Snížit počet lůžek v nemocnicích: S 10, N 81 procenta

Zdroj: CVVM

Pozn.: S - součet souhlasných odpovědí, N - součet nesouhlasných odpovědí, dopočet do 100 procent tvoří odpovědi "nevím"

Podrobnosti o průzkumu najdete zde.

Nejvyšší podporu má u úsporných a regulačních opatření platba za pobyt v nemocnici, se kterou souhlasí 38 procent dotázaných. S poplatkem za recept pak souhlasí 36 procent lidí. A zpracovatelé připomínají, že zatímco ještě předloni se platilo 30 korun za každou položku na receptu, loni začalo platit pravidlo, že pacienti platí třicetikorunu za celý recept bez ohledu na počet položek.

Podporu poloviny lidí má opatření v podobě zřízení pouze jedné zdravotní pojišťovny. Tato podpora časem roste. Zatímco v roce 2010 s touto věcí souhlasilo 43 procent lidí, o rok později už to bylo 47 procent a na konci loňského roku si jednu zdravotní pojišťovnu v celé zemi přálo 54 procent lidí.

Nápad s jednou zdravotní pojišťovnou ovšem není na pořadu dne, a to ani přes miliardové propady a špatné hospodaření největší pojišťovny VZP. Ministerstvo zdravotnictví chce naopak posilovat konkurenci mezi pojišťovnami a novým systémem přerozdělování peněz umožnit případný vznik dalších malých pojišťoven.

Lidé v průzkumu volají také po tom, aby kuřáci, alkoholici nebo obézní platili více na zdravotním pojištění. V roce 2012 takový záměr podporovala rovná polovina dotázaný, v roce 2011 a 2010 to bylo 46 procent lidí. Ministr zdravotnictví sdílí obdobné úvahy, i když na jiném principu. Předloni se nechal slyšet, že by zdražil krabičku cigaret a peníze vybrané na spotřební dani by rovnou nechal téci do zdravotnictví (více o návrhu čtěte zde). Podobné opatření ale vláda nijak výrazně nepodporuje.

Průzkumu se zúčastnilo 1 047 lidí ve věku od 15 let. Probíhal od 3. do 12. prosince loňského roku formou osobního rozhovoru tazatele s respondentem. Otázky byly součástí výzkumu s názvem Naše společnost, který CVVM pořádá pravidelně jednou za rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video