Názor, že se pád komunismu vyplatil, má 63 procent lidí v Česku. Opačného názoru je 29 procent lidí, zbytek neví. V Polsku změnu systému pozitivně hodnotilo 71 procent lidí, proti jich je pouze 12 procent.
O něco kritičtější než lidé v Česku jsou Slováci (56 procent pro, 33 procent proti), největší výhrady mají obyvatelé Maďarska (48 procent, 37 procent).
Podobně dopadly i odpovědi na druhou otázku, zda změny po roce 1989 přinesly lidem užitek nebo ztrátu. Největší optimisté jsou opět Poláci. Třicet čtyři procent Čechů se domnívá, že užitku je více než ztrát, opak si myslí čtvrtina lidí. Podle třiceti procent změna režimu přinesla stejně ztrát i užitku.
V Česku se únorového průzkumu zúčastnilo 1 081 respondentu starších 15 let. Kritičtěji se vyjadřovali spíše voliči levice, lidé starší, s nižším vzděláním a slabší životní úrovní.
"Analýza dat za Českou republiku z hlediska sociodemografických a jiných
třídících hledisek ukázala, že skepse vůči změně systému v roce 1989 a změnám
po roce 1989 je navzájem silně provázána," uvádějí autoři průzkumu.
Podle dalšího nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) také v Česku přibývá lidí, kteří by souhlasili s diktaturou, komunismem či vojenskou juntou (více čtěte zde).