Lékařka Šárka Drinková měřila naposledy zájemcům krevní tlak. Počítadlo měřilo vteřiny do podání výpovědi lékařů.

Lékařka Šárka Drinková měřila naposledy zájemcům krevní tlak. Počítadlo měřilo vteřiny do podání výpovědi lékařů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lékaři ve výpovědi nemají na zaručený návrat právo, myslí si Češi

  • 85
Několik měsíců trvající protest lékařů za vyšší platy Čechy otrávil. Podle průzkumu pro MF DNES většina lidí nesouhlasí s tím, aby nemocnice braly doktory zpět do zaměstnání automaticky. To přitom donedávna bylo podmínkou odborářů, ještě před pár dny kvůli tomu hrozili odmítnutím dohody.

Názory na návrat lékařů

Souhlasíte s návrhem zvýšit platy lékařů tím, že se omezí počet lůžek a peníze se převedou na mzdy?

  • ano: 29,6 %
  • ne: 62,7 %
  • nevím: 7,7 %

Vadilo by vám dojíždět do nemocnice dál, pokud by tam byli lékaři díky vyšším platům vstřícnější?

  • ano: 68,1 %
  • ne: 25,8 %
  • nevím: 6,2 %

Jaké máte v posledním roce zkušenosti s lékaři v nemocnicích a s jejich přístupem k vám?

  • dobré: 40,2 %
  • špatné: 20 %
  • v posledním roce žádné: 39,8 %

Myslíte si, že se zvýšení mezd může promítnout do toho, že lékaři budou příjemnější a vstřícnější?

  • ano: 18,3 %
  • ne: 65,5 %
  • nevím: 16,3 %

Zdroj: Median pro MF DNES, 502 respondentů

Aktuálně má problém s návratem do zaměstnání například odborářský předák Martin Engel, jinak také rentgenolog ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Ta nečekala, jestli výpověď stáhne, a jeho místo už obsadila.

Ještě o víkendu hrozilo, že velká protestní akce lékařů bude kvůli Engelovu "vyhazovu" pokračovat. Lékařský odborový klub však včera vydal stanovisko, že memorandum bořit nebude a lékaři s protesty končí. Ve stejném duchu se později vyjádřil i Engel.

Na otázku, zda by měl stát lékařům spolu se zvýšením platů zaručit, že se mohou všichni vrátit na pozice, ze kterých podali výpovědi, v průzkumu odpovědělo jen 32,2 procenta lidí, že ano nebo spíše ano. Zbytek je proti (54,2 procenta) nebo (13,6 procenta lidí) nemá na věc jasný názor.

"Chápu to a uvědomuju si tu nabroušenost lidí. Vždycky je totiž něco za něco a lidem se zdá, že kdyby nám stát kromě zvýšení platů garantoval i návrat na místa, že by celý protest byl bez rizika, jen taková blamáž," říká lékař a odborový předák Jiří Náhlovský z plzeňské fakultní nemocnice.

Stejně jako Engel neví, zda jej nemocnice přijme zpět, a spíše se zdá, že ne.

"Ředitelka mě považuje za vůdce vzpoury a o tom, jaká bude moje budoucnost v nemocnici, si se mnou chce teprve promluvit v úterý," říká Náhlovský.

Budeme spokojenější a vstřícnější, slibují doktoři...

Lékaři chtějí zkoordinovat stažení svých výpovědí hromadně ve středu, poté, co memorandum mezi nimi a ministerstvem zdravotnictví schválí i vláda.

Už teď je však jisté, že vedení mnohých nemocnic se s některými lékaři rozloučí.

"Lékařskému odborovému klubu nebylo přislíbeno, že budou přijati všichni lékaři, kteří o to požádají. Ministerstvo proto nehodlá zasahovat do personální politiky jednotlivých nemocnic, neboť ta podléhá plné pravomoci i odpovědnosti jejich ředitelů," komentoval to v neděli v souvislosti s odborářským bossem Martinem Engelem ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Na začátku protestu lékařské požadavky na více peněz podporoval každý druhý Čech. Letos na konci ledna už to bylo jen sedmnáct procent lidí.

Čechy, kteří byli dříve spíše nakloněni zvyšování lékařských platů, dlouhý protest překvapivě odradil i v této otázce. Po měsících trvání akce Děkujeme, odcházíme jsou naštvaní i na zvýšení jejich platů. Ještě na začátku protestu lékařské požadavky na více peněz podporoval každý druhý Čech. Letos na konci ledna to bylo jen 17 % procent lidí.

"To je logické a souvisí to nepochybně s tím, že ta kampaň byla dlouhá a nejistota lidí, kdo je bude ošetřovat, se zvětšovala a prohlubovala," říká Jiří Náhlovský.

...pacienti jim ale nevěří

Obyvatelé Česka jsou pesimističtí i k tomu, že by se spolu s platy lékařů zvýšila i jejich ochota a vlídnost k pacientům.

"Lidé, kteří mají špatnou zkušenost s nemocničními lékaři, jsou skeptičtí i do budoucnosti - v drtivé většině (86,2 procenta) nevěří, že zvýšení mezd by se mohlo projevit na větší vstřícnosti a příjemnosti k pacientům," píše se ve výzkumu agentury Median.

A byť pacienti, kteří měli za poslední rok v nemocnici příznivé zkušenosti s chováním lékařů, převažují, jen deset procent lidí si dovolilo směle říct: Mám s ním zkušenosti "velmi dobré".

Tady však lékaři slibují, že pacienti se změny k lepšímu za čas dočkají. "Nebude to ze dne na den, samozřejmě, ale nejpozději od roku 2013, kdy skončí veškeré výjimky na práci přesčas a nemocnice budou muset dodržovat zákoník práce, bude změna v chování lékařů k pacientům znatelná," míní Jiří Náhlovský. A vysvětluje proč.

"Sám na sobě vidím, že když mám tři dny víkendové služby a je pondělí ráno, já jsem spal v kuse za celu dobu jen sedm hodin, tak jsem mnohem méně empatický k některým banálnějším problémům pacientů, než třeba ještě v sobotu ráno," říká lékař novorozeneckého oddělení.

Podle něj proto na akci Děkujeme, odcházíme brzy vydělají i pacienti: "Vyspalí, méně unavení lékaři budou rozhodně příjemnější," slibuje Náhlovský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue