Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Předčasné volby jsou namístě, soudí většina lidí. Chtějí nové tváře

  • 62
Agentura CVVM zjistila, že lidé v naprosté většině souhlasí s předčasnými volbami. V průzkumu se pro ně vyjádřilo 77 procent z 1 029 dotázaných. Ti se v odpovědích také kloní k tomu, aby se ve Sněmovně objevily nové strany i neokoukané tváře poslanců.

Jednoznačný souhlas s předčasnými volbami, tedy "rozhodně ano", vyslovilo v průzkumu 46 procent dotázaných, odpověď "spíše ano" volilo 31 procent. Naopak rozhodný nesouhlas zvolila jen pouhá tři procenta respondentů.

Průzkum CVVM naznačuje, že lidé fandí novým stranám. V odpovědích se přikláněli k názoru, že "pro o zlepšení politické kultury u nás je nezbytné, aby se do Sněmovny dostaly nové strany." Ano či spíše ano u této otázky zvolilo 68 procent účastníků průzkumu.

"Z podrobnější analýzy vyplynulo, že k novým stranám ve Sněmovně jako k receptu na zlepšení politické kultury u nás se relativně skeptičtěji staví lidé ve věku nad 60 let, absolventi vysokých škol a lidé, kteří se na pravolevé škále politické orientace řadí jednoznačně na levici," stojí ve zprávě CVVM.

To, že lidé volají po změně, naznačují i odpovědi na otázku, zda by měli být poslanci zvolení lidé, kteří už tam pracovali, protože se v parlamentní práci vyznají a mají s ní zkušenosti. S tím nesouhlasilo 73 procent dotázaných.

Zároveň by však noví poslanci podle účastníků průzkumu měli mít zkušenosti "z práce v obecním, městském nebo krajském zastupitelstvu". Tomuto tvrzení vyslovilo souhlas 65 procent lidí.

Nejvíce nejednotní byli lidé u čtvrté položené otázky, zda by poslanci měli hlasovat v souladu s rozhodnutím strany, za kterou byli zvoleni. Pro bylo 54 a proti 34 procent dotázaných. Ostatní nevěděli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video