Největší obavy mezi Čechy vzbuzují migrace a uprchlíci.

Největší obavy mezi Čechy vzbuzují migrace a uprchlíci. | foto: Reuters

Obavy Čechů jsou nejnižší za posledních 15 let, třetina se bojí uprchlíků

  • 47
Počet Čechů, kteří pociťují nějaké obavy, se od roku 2015 snížil o deset procent. V současnosti se něčeho obává 58 procent obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Největší strach mezi lidmi vzbuzuje migrace, terorismus a případná vlastní nemoc.

V prosincovém výzkumu nějaké obavy vyjádřily necelé tři pětiny (58 procent) Čechů. Zbylých 42 procent lidí se v současnosti ničeho neobává.

„V porovnání s loňským prosincem (prosinec 2015, pozn. red.) se podíl lidí pociťujících nějaké obavy snížil o 10 procentních bodů a fakticky se vrátil na úroveň z roku 2010. V dlouhodobém srovnání sahajícím až do roku 2002 je v současnosti úroveň obav vůbec nejnižší, jakou jsme v našich šetřeních zaznamenali, i když výsledek z prosince 2010 je s aktuálním výsledkem statisticky srovnatelný,“ uvedl Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění (kompletní výsledky výzkumu jsou k dispozici zde).

Výsledky výzkumu CVVM z prosince 2016.

Častější obavy mají podle výzkumu ženy (64 %) než muži (52 %), míra obav také narůstá s věkem. Větší strach mají lidé, kteří jsou celkově nespokojení se svým životem (72 %), než ti, kteří jsou se svým životem spokojení (55 %). Pocity strachu převažují u voličů levice, respektive KSČM, z regionálního hlediska mají větší obavy obyvatelé Moravy než obyvatelé Čech.

Největší strach mezi lidmi vzbuzují migrace a uprchlíci (31 %), následují obavy z terorismu (22 %) a případné vlastní nemoci (20 %). Řada lidí jako zdroj svých obav označuje také válku (12 %) a islám či Islámský stát (4 %).

„Z toho je zřejmé, že podobně jako v roce 2015 v obavách české populace velmi silně rezonují mezinárodní události spojené zejména s migrační krizí, teroristickými útoky, vojenskými konflikty a problémy s islámským radikalismem, které jsou vesměs vzájemně propojené,“ uvedl Červenka.

Naopak zabezpečení důchodců, politický vývoj ve světě nebo ekonomický vývoj v ČR trápí shodně jen dvě procenta dotazovaných. V minulém desetiletí přitom právě ekonomický vývoj, spolu s nezaměstnaností či zdražováním, žebříčku obav dominovaly.

Výsledky výzkumu CVVM z prosince 2016.

Za největší hrozbu pro bezpečnost České republiky lidé považují terorismus (71 %), uprchlíky (63 %) a mezinárodní organizovaný zločin (60 %). Naopak například cizince žijící v Česku nebo cizí zpravodajské služby lidé za velkou hrozbu nepovažují.

Výzkum se uskutečnil mezi 28. listopadem a 12. prosincem 2016. Tazatelé na základě kvótního výběru oslovili 1 028 lidí starších patnácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video