Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Průzkum: ČSSD ubyli voliči, získala by stejně poslanců jako ODS

  • 913
Občanští a sociální demokraté by nyní ve volbách do Sněmovny získali podle volebního modelu agentury Factum Invenio zhruba stejný počet hlasů, ČSSD si ale meziměsíčně pohoršila o 5,4 procentního bodu. Podle průzkumu by ODS získala 27,5 procenta hlasů a ČSSD 27,2 procenta.

Třetí by skončili komunisté s 15,2 procenta hlasů, následovala by strana TOP 09 s 10,4 procenta. Pětiprocentní hranici by ještě překročili lidovci, které by volilo 7,3 procenta Čechů. KDU-ČSL si od předchozího průzkumu polepšila.

Dotazování proběhlo ve dnech 25. až 30. září, tedy po takzvané ústavní krizi, která vyvrcholila náhlou změnou postoje ČSSD k otázce předčasných voleb na podzim letošního roku.

ODS by pravděpodobně získala 66 mandátů, ČSSD rovněž 66 mandátů (o 14 méně než před měsícem), KSČM 33 mandátů, TOP 09 společně se Starosty 24 mandátů a KDU-ČSL kandidující společně s Evropskou demokratickou stranou 14 mandátů.

Podle agentury Factum Invenio by koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL získala ve Sněmovně křehkou většinu 101 hlasů.

"Pokud sčítáme mandáty jednotlivých stran, tak musíme procentní výsledky zaokrouhlovat. Tentokrát to vyšlo tak, že jsme museli víckrát zaokrouhlovat nahoru," vysvětlil Jan Herzmann z Factum Invenio, proč dá součet mandátů číslo 203 (přestože ve Sněmovně je 200 křesel) a součet tří zmíněných stran 104.

"Pokud ale zjišťujeme, kolik mandátů by získaly různé koalice, tak nejdříve sečteme procentní výsledky stran a zaokrouhlíme až konečný výsledek. Tak jsme došli k tomu, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by měly křehkou většinu 101 hlasu," dodal Herzmann.

výsledky průzkumu a srovnání s předešlými volbami

Výsledky volebního modelu ukazují, že volební zisk ČSSD je výrazně nižší než ve volbách roku 2006 (tehdy 32,3). Pozice ČSSD se zhoršila také ve srovnání s minulými průzkumy (v září 32,6 %). Ovšem i v případě ODS by byl volební zisk znatelně nižší než ve volbách roku 2006 (tehdy 35,4 %). Podpora KSČM je nyní naopak znatelně vyšší než v posledních parlamentních volbách (12,8 %), u KDU-ČSL kandidující společně s Evropskou demokratickou stranou prakticky stejná (tehdy 7,2 %). Parlamentní Strana zelených zásadně ztratila (tehdy 6,3 %) a za pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu znatelně zaostává.

Volební model k 30. září 2009

Zdroj: Factum Invenio


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video