Průzkum: Češi nedůvěřují politikům

  • 11
Češi jsou poměrně důvěřiví, jen politikům - s výjimkou prezidenta - nevěří ani nos mezi očima. I to lze s trochou nadsázky vyčíst z průzkumu společnosti CVVM. Největší důvěru lidé vkládají do svých známých. Hned za rodinou a přáteli se umístila hlava státu a televize.

Osmaosmdesát procent respondentů uvedlo, že důvěřuje většině svých známých.

Pro tři ze čtyř lidí má váhu i slovo prezidenta. "Od loňského června důvěra k prezidentovi výrazně narostla, z šedesáti na pětasedmdesát procent," upozornil analytik CVVM Daniel Kunštát.

Václav Klaus je však v oblasti politiky výjimkou. Premiérovi Vladimíru Špidlovi dlouhodobě důvěřuje asi třetina lidí. Na chvostu žebříčku institucí skončili poslanci, senátoři a politické strany, kterým nedůvěřují celé tři čtvrtiny Čechů.

Dobře si vedou sdělovací prostředky, lépe je přitom hodnocena televize (64 %) než noviny (59 %).

Jako důvěryhodná se 61 procentům dotázaných jeví armáda. Zatímco vojáci si od říjnového průzkumu mírně polepšili, reputace policistů opět poklesla - nyní jim 47 procent lidí důvěřuje a 51 procent nikoli.

Kolem dvou pětin respondentů deklarovalo důvěru soudům, odborům a soukromým podnikům. Vlažný postoj vyjádřili dotázaní i k církvím. Více než polovina Čechů (57 %) míní, že lze věřit většině lidí v zemi. Asi třetina je ale přesvědčena o opaku.

Výzkumu se zúčastnilo 1056 českých občanů starších patnácti let.

Šest společenských institucí, kterým Češi nejvíce důvěřují. Číslo vyjadřuje podíl respondentů v procentech, kteří rozhodně nebo spíše důvěřují. (21. dubna 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video