Češi si na eura rádi počkají. Za koruny je příliš měnit nechtějí

Češi si na eura rádi počkají. Za koruny je příliš měnit nechtějí

Průzkum: Češi jsou skeptici, říkají NE euru i ústavě

  • 92
Většina Čechů není na euro ani na euroústavu příznivě naladěná. Dokládá to výzkum, který provedl londýnský ústav Open Europe. Skepsí se ale český národ v Evropské unii nijak zvlášť nevymyká. Podobné názory zastávají lidé i v dalších členských zemích.

Celoevropský průzkum uspořádal před oslavami 50. výročí evropské integrace londýnský euroskeptický institut Open Europe. V zemích evropské sedmadvacítky oslovil celkem sedmnáct tisíc lidí.

Respondentům položil otázku, zda by souhlasili s ústavou, která by přenesla více ze státní suverenity na orgány EU. V takovém hlasování by bylo 49 procent Čechů proti a jen 27 procent pro.

Češi jsou v tomto směru sedmí v Evropě. Nejhůře by oslabení států nesli Britové, Švédi a Rakušané. Pro větší pravomoci Bruselu byla většina populace v deseti zemích, paradoxně i ve Francii a Nizozemí, kde voliči euroústavu odmítli.

Češi se nestaví pozitivně ani k zavedení eura. Kdyby se zítra konalo referendum, 59 procent z nich by si raději nechalo v peněžence koruny. Nejhorlivěji odmítají evropskou měnu Britové, libru brání 77 procent z nich.

Ke své původní měně by se rády vrátily tři země na jihu kontinentu: Španělé, Portugalci a Řekové. Z eura jsou zklamaní i Němci, Rakušané a Nizozemci. Naopak většina Irů, Slovinců, Finů, Francouzů a Belgičanů si novou měnu oblíbila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video