Kolej, menza, skripta, přednášky, brigády a nakonec titul ... takový je vysokoškolský život

Kolej, menza, skripta, přednášky, brigády a nakonec titul ... takový je vysokoškolský život | foto: Profimedia.cz

Průvodce životem na VŠ: jak zvládnout školu i živobytí

  • 1
Pokud začínáte studovat vysokou školu a museli jste se odstěhovat od rodičů, asi přemýšlíte, jak zvládnete nápor učení a ještě starosti o živobytí. Přečtěte si proto několik rad, které by vám mohly pomoci "k přežití" v novém městě a ve vašem novém vysokoškolském bydlišti.

JAK SE STUDUJE A ŽIJE V RŮZNÝCH MĚSTECH ČR:

* PRAHA
* BRNO
* OSTRAVA
* OLOMOUC
* PLZEŇ
* HRADEC KRÁLOVÉ
* PARDUBICE
* LIBEREC
* OPAVA

Celkem je jedno zda bydlíte na koleji, v pronajatém bytě s dalšími lidmi nebo máte pokoj v podnájmu, o svoje soukromí se budete muset dělit s ostatními. V kuchyni na vás nebude každý den čekat teplé jídlo, pokud si ho tedy neuvaříte. Když bude potřeba vyprat, nestačí jen naházet špinavé oblečení do koše na prádlo a počkat, až se samo objeví vyžehlené ve skříni. Stejně tak lednička se sama od sebe nenaplní.

Přibude vám ještě jeden předmět: organizace času
O domácnost a plný žaludek se teď budete muset postarat sami. "Když jsem se před dvěma lety přestěhovala do Prahy do jednopokojového bytu s kuchyní, říkala jsem si, jak je super bydlet sama bez rodičů. Představovala jsem si, že si konečně budu moct dělat, co se mi zachce. Jenže brzy jsem zjistila, že na to není čas.

Po škole jsem chodila na brigády, abych si vydělala, protože peníze od rodičů stačily akorát na nájem, dopravu a nějaké to jídlo. Večer jsem se vracela domů unavená, šla si brzo lehnout a ráno jsem zjistila, že je v bytě strašný nepořádek a nic k snídani. Tak jsem si řekla dost a naučila se organizovat si čas tak, abych zvládla postarat se o úklid, nákup a vaření, a ještě si občas přivydělala. Přiznávám, že to nějakou dobu trvalo, ale teď, ve třeťáku, mi to už ani nepřijde," říká dvaadvacetiletá studentka Tereza z Plzně.

Bydlení je základ
Jako studentovi vám na bydlení nejspíš přispívají rodiče. Peníze určené pro tyhle účely rozhodně neutrácejte za nic jiného, ani kdybyste neměli týden na to, jít si sednout s kamarády na pivo. Naučte se rozeznávat důležité hodnoty a odlišovat nezbytné věci od těch méně podstatných - každý měsíc nejdříve zaplaťte kolejné nebo nájem, aby se vám nestalo, že vás vyhodí a vy nebudete mít střechu nad hlavou.

Pak je na řadě jídlo. Jako vysokoškolák máte nárok na levné stravování v menze (teplý oběd i s polévkou, moučníkem a čajem vyjde asi na 35 korun). Provoz menzy je však časově omezený, a tak se může stát, že třeba kvůli práci nestihnete oběd ani večeři. Abyste si nemuseli kupovat drahé jídlo z restaurací a fastfoodů, vyplatí se pořídit si na koleji na pokoj malou ledničku (ve společné kuchyňce lednice nebývá k dispozici).

Do ní si uložte trvanlivé potraviny jako mléko, máslo, sýry, kečup, tuňákové konzervy apod.
Pak už stačí dokoupit si jenom pečivo, brambory nebo pytlík těstovin a večeře bude za pár minut hotová. Jestli bydlíte na privátě nebo v bytě, kde je lednice samozřejmostí, nakupte si jídlo v supermarketu alespoň na tři dny, vyjde vás to levněji než denně běhat do večerky.

Berte ohled na ostatní
Když bydlíte sami v podnájmu, nepořádek v pokoji nejspíš nikomu vadit nebude. Pokud je vaším přechodným domovem kolej, dělíte se s ostatními studenty nejen o pokoj, ale i o kuchyňku, společenskou místnost, koupelnu a WC. V tak velkém počtu lidí je nezbytné udržovat pořádek.

Když budete mít naházené oblečení po celém pokoji, na zemi po vás budou ležet odpadky a papíry, na stole necháte týden staré okousané jablko a v umyvadle zaschlou zubní pastu, se svým spolubydlícím nebudete vycházet v dobrém, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Jestli ovšem on není ještě větší "čuně" než vy. Netrapte ostatní uživatele společných prostorů tím, že po sobě necháte ve sprchách vlasy v sítku, mokrou podlahu nebo nevyměníte spotřebovaný toaletní papír.

Dávejte společně pár korun do "fondu"
Bydlíte-li v pronájmu ve větším bytě, zřejmě máte hned několik spolubydlících, se kterými se dělíte o placení nájmu a domácnost. Ať už to jsou vaši kamarádi nebo úplně cizí lidé, které jste sehnali přes inzerát, je velmi užitečné stanovit si hned na začátku jasná pravidla ohledně domácích prací. Sedněte si a domluvte, kdo by chtěl zastávat jakou práci. Jestli třeba David k smrti nenávidí vytírání, ale Janě nevadí, můžou se domluvit, že David bude místo Jany dvakrát týdně vařit, zatímco ona se postará o podlahu.

Udělejte týdenní rozpis služeb -i když to zní možná jako na vojenském táboře, uvidíte, že se vám bude skvěle hodit a možná se díky němu vyhnete zbytečným hádkám. Každý člen "domácnosti" bude mít na starosti své úkoly a bude si hlídat jejich splnění. Buďte ochotní, vycházejte si navzájem vstříc a nezapomínejte oplácet úkoly, které někdo vezme za vás.
Kromě placení nájmu se dohodněte i na společném odkládání peněz do fondu. Ten používejte na nákupy jídla, čisticích prostředků, hygienických potřeb, placení drobných oprav a podobně.

Kde dokážou studenti ušetřit

Dostatek financí je pro většinu vysokoškoláků denní téma. Přinášíme vám užitečné rady, na čem můžete nejvíc ušetřit.

* Zkuste si přivydělat
Nejsnadnější způsob bude podívat se na internetové stránky agentur, které zprostředkovávají práci. Do vyhledávacího formuláře zadáte požadavek, v jakém kraji chcete pracovat a zda chcete zobrazit pouze nabízené brigády nebo i práci na částečný úvazek. Pokud přes den nemáte na pravidelnou práci čas, zkuste dělat po večerech pár dní v týdnu například obsluhu v baru nebo využijte volné víkendy.

* Mějte rezervu
Vydělané peníze si odkládejte na studentský účet, který zřizují banky většinou i s vedením a kartou zdarma. Jen si dejte pozor na výběr z bankomatu, protože poplatky zvláště u přístroje cizí banky jsou dost vysoké. Raději vyberte větší částku najednou a pokuste se s ní vyjít určitou dobu, třeba týden. Nejezděte načerno! Jako student zřejmě dojíždíte denně do školy městskou hromadnou dopravou, proto by měla být legitimace jednou z prvních věcí, které si pořídíte.

* Vyhýbejte se rychlému občerstvení
Stravování ve fastfoodech je hlavně u mladých lidí velmi oblíbené. Nejen že jídlo ve fastfoodu nevyjde zrovna nejlevněji, navíc vašemu tělu nedá ani potřebné živiny a vitaminy, jen prázdné tuky a sacharidy, po kterých budete zase brzy cítit hlad. Místo hamburgrového a hranolkového menu za 100 korun si raději kupte v supermarketu celozrnné pečivo, sýr nebo šunku, zeleninu, ovoce, müsli tyčinku a lahev vody - jídlo vás vyjde mnohem levněji, nasytíte se a ještě uděláte něco pro zdraví.

* Kupte si permanentku
Jestli chodíte sportovat, využijte nabídku většiny fit center a investujte do dlouhodobé permanentky. Ta vás vyjde levněji, než kdybyste si platili každou hodinu aerobiku nebo posilovny zvlášť. Jestli cvičíte jen nepravidelně, a nechcete si proto zbytečně kupovat permanentku, zjistěte si, kde uplatníte studentskou kartu ISIC. To platí i o kultuře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video