Na začátku akademického roku je potřeby vyřídit spoustu formalit. Ilustrační foto

Na začátku akademického roku je potřeby vyřídit spoustu formalit. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Průvodce začátečníka po vysoké škole

  • 2
Začínáte studovat a nevíte, kde vám hlava stojí? Musíte si zařídit bydlení, požádat o ubytovací stipendium, nechat vystavit karty do menzy, vyzvednout potvrzení o studiu kvůli slevám na dopravu. Se začátkem studia na VŠ se na vás nahrne spousta formalit, které je potřeba vyřídit.

1. Kde budete bydlet
Bydlení musíte řešit ze všeho nejdřív. Pokud jste nedostali kolej, hledejte privát. Ceny bytů se liší podle měst. Zatímco v Brně seženete dvoupokojový byt od šesti tisíc, v Praze budete potřebovat deset.

V menších univerzitních městech jsou priváty levnější. Dejte si pozor na to, že mnoho majitelů pronajme svůj byt studentům jen nerado. V bytě vás nesmí bydlet moc a měli byste mít jistotu stálého příjmu.

Pronájem by měl mít nejméně na rok včetně prázdnin. Hledání vám usnadní realitní kancelář. Obvykle si však účtuje poplatek ve výši jednoho nájmu. Na začátku musíte také složit podobně vysokou kauci majiteli. Tu vám po vystěhování buď vrátí, nebo z ní bude hradit škody, které způsobíte na vybavení bytu.

2. Školní formality
Především se musíte zapsat. Podrobné instrukce vám dá fakulta. Nezapomeňte si přinést fotografii do indexu, škola chce obvykle dvě. Hned na začátku si obstarejte zásobu potvrzení o studiu.

Bude se vám hodit při hledání brigády, zakládání studentského účtu nebo třeba proto, aby vaši rodiče dostali slevu na daních za to, že živí studenta. Zajímejte se o stravenky, průkaz studenta, přístup do počítačové učebny, heslo do školní sítě a e-mailové schránky. Vyřiďte si také průkaz do školní knihovny, pokud nesplývá v jedno se studentským průkazem.

3. Bez jídla se neobejdete
Po zápisu vám škola dá stravenky nebo si v menze koupíte magnetickou kartičku, na kterou budete vkládat peníze, objednávat si jejím prostřednictvím jídlo a platit.

Některé karty jsou určeny jen pro konkrétní menzy. Menzu vybírejte nejen podle vzdálenosti, ale i podle nabízených služeb. Zatímco někde bude úroveň jídla i prostředí připomínat klasickou středoškolskou jídelnu, jinde si budete připadat jako v restauraci.

V některých menzách platíte za jídlo pevnou cenu, ve které je zahrnuta například i polévka, kterou nejíte. V jiných vám naúčtují přesně to, co si vyberete. Dejte pozor, kde je třeba objednávat jídlo den předem a kde si ho můžete vybrat na místě.

4. Studentský průkaz
Studentský průkaz vám poskytne škola. Zpravidla při zápisu vám její pracovníci vyrobí digitální portrét, nemusíte tedy nosit vlastní fotografii. Na většině škol je průkaz studenta sloučen s kartou ISIC, která vám zaručí slevy, například v kulturních památkách mnoha zemí světa, dálkovém autobuse či pizzerii.

Pokud je školní karta oddělená, ISIC kartu si kupte v prodejních místech, která najdete na internetu. Stojí dvě stě korun. Zaplacení její pořizovací ceny nabízejí některé banky ke studentskému účtu.

5. Tramvajenku užijete
K dostání je v prodejních místech městského dopravního podniku, obvykle bývá jedno na vlakovém nádraží. Potřebujete fotku a potvrzení o studiu. Ve městech, kde se malé potvrzení přikládá ke kartičce a vozí stále s sebou, si formulář potvrzení nechte předem potvrdit na studijním oddělení. Ke kartičce si budete muset dokoupit časový kupon, například třicetidenní či tříměsíční. Čím delší je období, na které kupon kupujete, tím bude cena přepočítaná na měsíc výhodnější.

6. Sleva na vlak
Pokud jezdíte vlakem často a po různých trasách, kupte si In-kartu, která nahradila dřívější Junior pas. Vyjde vás na 600 korun. Za pár korun pořídíte žákovskou kartu. Používat ji můžete pouze na jedné trase - z domova do sídla školy a zpět. Nejprve si za korunu kupte na nádraží kartičku. Tu vyplňte a nechte si ji potvrdit na studijním oddělení fakulty. Pak nalepte fotku a vraťte se na nádraží. Tam vám za poplatek 40 korun kartu orazítkují a zataví.

Sleva jízdného je srovnatelná se slevou na In-kartu. Při potvrzování žákovské karty na studijním oddělení dejte pozor, aby vám referentka zaškrtla políčko s označením, že průkaz platí i o víkendu. Jestliže na to zapomenete a karta bude zatavena, nebudete mít v sobotu a v neděli slevu.

7. Studentský účet
Účet u banky se vám bude hodit. Rodiče vám mohou pravidelně posílat peníze, aniž byste si pro ně museli jezdit. Bezhotovostní platba bude pohodlnější i pro zaměstnavatele, který vás přijme na brigádu.

Z účtu se hradí také koleje a budete na něj dostávat například ubytovací a jiná stipendia. Výhodou účtů je povolené přečerpání až do výše dvaceti tisíc a možnost získat výhodný úvěr prostřednictvím kreditní karty nebo zvýhodněné úvěrové smlouvy. Při zakládání účtu potřebujete občanský průkaz, potvrzení o studiu a index, jehož poslední stránku si v bance okopírují.

8. Brigáda vylepší rozpočet
Nechcete-li počítat, zda si k večeři koupíte čtyři nebo pět rohlíků, neobejdete se bez brigády. Hledejte na internetu, ptejte se ve firmách. Pokud se nechcete na úkor školy zavazovat na delší dobu a práci chcete sehnat snadno, zaregistrujte se u studentské pracovní agentury.

K registraci potřebujete jen občanský průkaz a potvrzení o studiu. Pak si můžete po celý rok vybírat z nabídky třeba i jednodenních brigád.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video