Komunální volby se konají tento víkend. Ilustrační foto

Komunální volby se konají tento víkend. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Průvodce komunálními volbami

  • 4
O víkendu půjdou lidé v Česku k volbám do zastupitelstev měst a obcí. Redakce iDNES.cz přináší přehled základních informací o podmínkách, za kterých lze přistoupit k volebním urnám, a také o detailech, které voliče čekají.

Kdy se bude volit?
Volby se konají v pátek 20. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 21. října od 08:00 do 14:00.

Kdo může volit?
Volit může občan ČR, který alespoň v druhý den voleb dosáhl 18 let a který má v obci trvalý pobyt. Právo volit mají i státní občané jiného státu, jehož občanům právo volit do zastupitelstev obcí přiznává mezinárodní úmluva, kterou je ČR vázána.

V současné době se jedná pouze o občany členských států Evropské unie. I ti musejí dosáhnout věku nejméně 18 let a být v den voleb v obci přihlášeni k trvalému pobytu.

Volič - občan jiného státu - musí podat obecnímu úřadu žádost o zápis do dodatku stálého seznamu voličů, a to kdykoli do doby jeho uzavření, ke kterému dochází dva dny přede dnem voleb, tedy do 18. října 2006 do 16:00 hodin.

Jaké doklady musí mít volič?
Volič po příchodu do volební místnosti prokáže okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství ČR platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem ČR. Cizinec se musí prokázat průkazem o povolení k pobytu.

Jaký volební systém se používá?
Volební systém je v principu poměrný, většinové prvky v něm zastupují preferenční hlasy pro vybrané kandidáty a především tzv. panašování, tedy možnost hlasovat pro osoby z kandidátek různých politických subjektů. Maximální počet hlasů, které má volič k dispozici, je shodný s počtem členů zastupitelstva.

Jak vypadá hlasovací lístek?
Hlasovací lístek může být vytištěn oboustranně, v jeho záhlaví je uveden název obce a počet členů zastupitelstva. Kandidáti každé volební strany jsou uvedeni v pořadí určeném stranou, a to v samostatných zarámovaných sloupcích umístěných vedle sebe. Obyvatel územně členěného statutárního města nebo hlavního města Prahy obdrží hlasovací lístky dva - do městského zastupitelstva a do zastupitelstva městské části, v níž má trvalý pobyt.

Jakým způsobem se volí?
Volič si vybere jeden ze tří způsobů hlasování:
1) označí pouze jednu politickou formaci, čímž dá hlas všem jejím kandidátům;
2) může konkrétně označit tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno, a to z kterékoli strany;
3) může oba způsoby kombinovat: označí křížkem jednu stranu a zároveň i jednotlivce z ostatních stran. V tom případě volí přednostně jednotlivě označené kandidáty. Z označené strany volí podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolik kandidátů, kolik zbývá do počtu členů zastupitelstva. Volič ale nesmí označit více stran nebo více kandidátů, než je počet členů zastupitelstva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video