Na začátku každého semestru byste si měli zjistit, jaké požadavky musíte splnit, abyste postoupili do dalšího.

Na začátku každého semestru byste si měli zjistit, jaké požadavky musíte splnit, abyste postoupili do dalšího. | foto: Profimedia.cz

Průvodce: jak se zorientovat na vysoké škole

V prvních dnech na vysoké škole možná budete tápat. Nastěhujete se na kolej, budete řešit přístupy do knihovny, kartičky na slevy a podobně. Určitě si také hned na začátku najděte i dobrou menzu, ať jste na novinky dostatečně silní. Hlavní ale zůstávají studijní povinnosti.

Zapište se
Jestli jste ještě neměli zápis, čeká vás v nejbližších dnech. Dostanete u něj index, rozvrhy, požadavky na studium. Při zápisu si nechte potvrdit formuláře na slevy v dopravě nebo pro rodiče na daňové úlevy. Škole také předejte žádost o zřízení nebo prodloužení karty ISIC, která slouží jako univerzální studentský průkaz. Kartu ISIC budete potřebovat pro vstupy do školy, knihovny, menzy, můžete na ni ve škole kopírovat.

Tip: Výhody s ISIC jsou i mimo školu, více na www.alive.cz.

Jděte na imatrikulaci
V prvních dnech akademického roku vás čeká slavnostní imatrikulace. Je to vlastně podepsání přísahy studenta. Zavazujete se v ní, že budete vzorně studovat a respektovat řád školy. U novějších škol jde spíše o technickou záležitost a imatrikulace bývá spojena se zápisem. Babička si tedy bude muset na slavnostní okamžik počkat, až studia dokončíte.

Tip: V každém případě je vhodné oprášit maturitní oblek a nepřijít na imatrikulaci v potrhaných džínách a kostkaté košili.

Pořiďte si skripta klidně z bazaru
Kdy a kam se dostavit, už víte, teď byste se měli začít zajímat, jak splnit všechny požadavky. "Na začátku výuky by vám každý vyučující měl sdělit, co po vás bude požadovat," říká Eliška Hoďovská z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

Včas byste měli vědět, zda budete skládat zápočtový test, nebo budete muset k zápočtu zpracovat práci a dokdy a co budete potřebovat ke zkoušce. Samozřejmostí je i přehled potřebné literatury.

Tip: Před neuváženým nákupem nových skript si zjistěte, které knihy jsou povinné a které doporučené. A podívejte se na školní nástěnku či na internet, zda ty povinné někdo neodprodává levněji.

Choďte na semináře, jsou povinné
Nezapomeňte také, že semináře a cvičení jsou povinné a účast na nich se kontroluje, kdežto přednášky si můžete vybírat a nechodit na všechny. Pokud se tedy v rozvrhu kryjí přednášky, stačí, když si vyberete tu, která vám více vyhovuje, a nic se neděje.

Tip: Jakmile by se vám překrývaly semináře, upozorněte na katedře na chybu v rozvrhu.

Pochopte systém zkoušek
Abyste úspěšně zvládli nejen nástup do školy, ale také tam nějakou dobu vydrželi, musíte pochopit a pokořit systém zkoušek a zápočtů na škole.

"Dostala jsem se na ČVUT a na VŠE v Praze. Na obou školách je systém úplně jiný. ČVUT kredity přičítá - za každou úspěšnou zkoušku nějaké dostanete. A na jednu zkoušku jsou tři pokusy. Na VŠE máte předem kreditní poukázky a proměňujete je za body až úspěšným složením zkoušky. Možností k opakování je tak mnohem méně, protože počet poukázek je omezený. Trvalo mi to ale, než jsem to pochopila," vypráví studentka Jindra Nováková.

Tip: Kredity dobře počítejte. Bude-li jen jeden chybět, opouštíte školu nebo opakujete ročník.

Obraťte se na studijní, když něčemu nerozumíte
Na studijním oddělení také zjistíte, co je třeba, když chcete třeba přerušit studium nebo si změnit obor. Studijní oddělení ale není univerzální informační kancelář. Sledujte internetové stránky školy, podrobně si přečtěte studijní a zkušební řád a na studijním své problémy spíš už jen konzultujte.

Tip: Hlavně všechny studijní problémy řešte včas. Je lepší vydržet nepříjemné komentáře referentky na studijním než prošvihnout termín podání žádosti o stipendium.

. Studium na vysoké škole

Slovník pojmů, se kterými se na setkáte při studiu na VŠ

Asistent - označení učitele na VŠ, obvykle pověřeného vedením seminářů. Titulujeme je slovy pane asistente nebo jejich titulem.

Cvičení (semináře) - jsou povinná, jejich počet předepisuje studijní řád fakulty, popřípadě daný pedagog.

Docent - oslovujeme zásadně tímto titulem, je nadřazen všem odborným titulům (Ing., JUDr., Mgr.), vyšší je jen profesor.

Harmonogram výuky - stanovuje organizaci studia, například termíny zápočtů, zkouškových období, data nejposlednějších možných dní k odevzdání indexu.

Index - průkaz studenta na celou dobu jeho studia na VŠ, který obdrží při zápisu. Píší se do něj získané zápočty a vykonané zkoušky.

Konzultace - umožňuje individuální vysvětlení těžších kapitol učiva nebo problémů odborné práce studentů. Pedagogové vypisují termíny možných konzultací obvykle na dveře svých kanceláří.

Kredit - bod v systému zkoušek. Je třeba jich získat určitý počet, abyste postoupili do dalšího ročníku.

Profesor - vůbec nejvyšší vědecko-pedagogický titul učitele VŠ, je jmenován prezidentem republiky. Titulujeme pak zásadně pane profesore.

Přednáška - nepovinná část výuky, nesleduje se docházka. Přednášky se vám na rozdíl od seminářů mohou krýt.

Studijní plán - obsahuje seznam předmětů studijních programů a oborů dle ročníku, počet hodin výuky, členění na povinné, povinně volitelné a volitelné předměty a předepsané zápočty a zkoušky.

Zápočet - uděluje se za splnění požadavků určených studijním plánem pro příslušný předmět.

Zkouška - skládá se z písemné a ústní části (i jen jedné). Pokud student u zkoušky nevyhoví, určí mu zkoušející termín 1. (případně i 2.) opravné zkoušky.

Zdroj: www.jobcentrum.cz/ dokument/bible_2007.pdf


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video