Průmyslové zóny chtějí i obce

Východní Morava - Jako bohaté nevěsty si mohou připadat zahraniční firmy, které daly najevo zájem investovat své peníze v České republice. Města i obce se předhánějí, kdo pro ně připraví výhodnější podmínky, průmyslové zóny vznikají nejen na periferiích okresních měst, ale také u menších vesnic. Přilákat významné zahraniční firmy, které by přinesly potřebný kapitál, chtějí stále více také města regionu. Radní mění územní plány, investují do přípravy zón desítky milionů korun, slibují další úlevy a pomoc.

Nejdále jsou s přípravou ve Valašském Meziříčí, Uherském Hradišti, Starém Městě a Zlíně, kde už po měsících prací, vykupování pozemků od soukromých majitelů a úpravách územních plánů znají jméno zahraničního investora, maličko zaostávají v Nivnici, Uherském Brodě, Vsetíně a dalších městech.

"Radnice bude ze svého rozpočtu platit nemalé sumy na dokončení zóny. Jsme ale rádi, že investor tady zůstal. Vyjdeme mu vstříc, zisk pracovních míst to městu vrátí," řekl starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka.

Firma Forchner, která vyrábí kabely pro automobilový průmysl, se už ve městě etablovala, momentálně dává pracovní příležitost více než čtyřem stovkám lidí.

Konečný počet zaměstnanců se má ale v souvislosti s přechodem do nové tovární haly v průmyslové zóně v Jaktářích během dalších let přiblížit tisíci.

Zatímco řada měst v regionu už má své  fungující průmyslové zóny, Kroměříž na tu svou stále čeká.

Zpoždění  způsobily zejména povodně z roku 1997. V příštím roce by se však i  Kroměříž své zóny měla dočkat, přípravy na její zřízení jsou již v  plném proudu.

Průmyslová zóna v Uherském Brodě bude stát v blízkosti Slováckých strojíren. Město má připravenu studii na inženýrské sítě, radní už vykoupili část pozemků od soukromých majitelů. Původně chtělo město dokončit zónu už letos, zdržení při schvalování změn v územním plánu ale vše nejméně o rok oddálilo.

Staré Město
Zóna vzniká na severním okraji města, v cípu mezi novým obchvatem a výjezdem ve směru na Zlín. "Chtěli bychom být hotovi nejpozději o prázdninách. Chybí už jen cesta," říká tajemník staroměstské radnice Vladimír Kučera.

Na rozdíl od řady měst a obcí, kde teprve zájemce o připravované průmyslové zóny hledají, mají ve Starém Městě jasno.

Partnerem je firma AVX z Lanškrouna, která má svoji pobočku i v Uherském Hradišti. O pozemek projevila zájem vloni v červnu a radní ve Starém Městě s ní uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí.

Zájem o průmyslovou zónu stále trvá, nic na tom nemění ani chystané propouštění v této firmě a nástup stovek dělníků na dočasnou nucenou dovolenou.

Valašské Meziříčí
V průmyslové zóně ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku letos začne vyrábět belgická firma Punch, jeden z hlavních dodavatelů komponentů pro televizní obrazovky firmy Philips Hranice.

Zabere dvacet hektarů a do konce 3. čtvrtletí 2001 zaměstná 220 lidí. Počítá s postupným rozšířením továrny na čtyři výrobní bloky, kde by našlo práci 1200 lidí.
S přípravou zóny, která má rozlohu 51 hektarů, začalo město na základě poptávky pro výrobní areál firmy Philips v roce 1999.

Vsetín
O změnu územního plánu bojují ve Vsetíně. Někteří zastupitelé totiž nesouhlasí, aby průmyslová zóna vznikla v místě, kde plánovali bytovou zástavbu. "V místní části Bobrkách se naplánovala bytová výstavba a teď v ní přibude průmysl. Samozřejmě jsem pro  příliv kapitálu, ale tady budou stát továrny vedle nových domů," uvedl zastupitel Jan Hagan.

"Máme jistého zájemce, který by tady chtěl investovat dvě stě padesát milionů korun a vytvořit pět set pracovních míst," řekl zástupce starosty ve Vsetíně Jaromír Kudlík.

Záměr na změnu územního plánu  a možnost vytvořit z bytové zóny zónu smíšenou musí schválit městské zastupitelstvo.

Na Bobrskách je hotova kanalizace pro sběr povrchové vody. Infrastruktura přijde na 14 milionů a město vloží polovinu.

Rožnov
Přestože proti velkému rozvoji průmyslu nesouhlasí  někteří obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm ani pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy, i  tady, v podhůří Beskyd, možná vyrostou nové továrny na zpracování křemíku.

Rožnov by se tak stal součástí komplexu na výrobu solárních článků, kterou podporuje i Organizace spojených národů.

Nivnice
"Máme změnu územního plánu a inženýrské sítě přivedeny až k průmyslové zóně, jsme připraveni," hlásí místostarostka Nivnice Jarmila Gregůrková.

Průmyslová zóna v Nivnici má rozlohu sedm hektarů a stojí na obecních pozemcích. Nivničtí věří, že jednání, která teď vedou se zahraničním investorem, který podniká v lehkém průmyslu, už budou úspěšná. Se zástupci firmy několikrát jednali, ti si měli nejvhodnější lokalitu pro stavbu továrny vybrat na poradě v Anglii. "Jejich rozhodnutí zatím neznáme, čekají na ně i lidé, kteří naše jednání zprostředkovali," říká Gregůrková.

Uherské Hradiště
Na průmyslovou zónu v Jaktářích přivedou radní ještě tento rok prvního investora. Bude jím firma Forschner, která vyrábí kabely pro automobilový průmysl.
Radní v Uherském Hradišti pro firmu vykoupili více než dva a půl hektaru pozemků od soukromých majitelů. Za metr čtvereční zaplatili tři sta korun.
Náklady na vybudování zóny převýší padesát milionů korun a z větší části je zaplatí radnice.

Kroměříž
Po dohodě z Czechinvestem radní vytipovali více než dvanáctihektarový  pozemek u silnice mezi místními částmi Postoupky a Hradisko. Radní však pro plánovanou zónu důsledně razí pojem rozvojová, nikoliv průmyslová.

"Nechceme, aby vznikl dojem nějakého průmyslového gigantu, v zóně  počítáme spíše s menšími provozy nebo skladovacími prostorami," uvedla  zástupkyně starosty Olga Sehnalová.

Pro skutečnost, že Kroměříž má za ostatními městy zpoždění, vidí  Sehnalová dva důvody. Radní jednak se zřízením zóny váhali proto, že  město není zrovna dobře dopravně dostupné, což investoři vyžadují.

Hlavním důvodem zdržení byly povodně. Kroměříž měla místa  pro průmyslové zóny vytipována již dříve, avšak vesměs v místech, která  při povodních zaplavila voda. Celou filozofii průmyslových zón museli  tedy po povodních radní přehodnotit.

S rozvojovou zónou u Postoupek proto nepočítá ani platný územní plán. Ten bude nutné změnit. Kroměříž sice loni zadala zpracování úplně  nového územního plánu, ten však nebude hotov dříve než v létě 2002.

Proto bude nutná změna stávajícího plánu. To si jednak vyžádá náklady,  ale změna může také narazit na problémy. "K této změně je nutný souhlas  státní správy. To může být potíž, u Postoupek je velmi kvalitní  zemědělská půda," upozornila místostarostka. Přesto však věří, že zóna  začne fungovat už příští rok.

Zlín
Na ploše deseti tisíc čtverečních metrů v průmyslové zóně Zlín - východ má vyrůst v příštím roce nový výrobní závod na zpracování plastů. O využití části průmyslové zóny pro plastikářskou výrobu projevila zájem otrokovická firma Fuchs Europlastics s převážně německým kapitálem.

"V příštím roce zaměstná téměř dvě stě pracovníků v oboru tváření plastů. Výroba by se později měla dál rozšiřovat," uvedla mluvčí radnice Dana Daňová.

Průmyslová zóna na východě Zlína má mít rozlohu třiadvacet hektarů. O největší její část, sedm a půl hektaru, má zájem zlínská společnost Tescoma. Během dvou let by v celé průmyslové zóně mohlo vzniknout asi 400 nových pracovních příležitostí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video