Průměrné kapesné je 250 korun

Ostrava - Zajímalo nás, jaká je současná finanční situace studentů, jak získávají peníze a jaký vztah mají k brigádám. Také jsme zjišťovali míru závislost na rodičích, co se týká kapesného. Nyní se můžete s chutí pustit do výsledků průzkumu. Průměrný věk respondentů byl šestnáct let.

Stačí rodiče
     Dost podstatnou součástí našeho života jsou peníze. Studenti, již prozatím nejsou téměř vůbec výdělečně činní, jsou většinou závislí pouze na svých rodičích, kteří je "dotují" kapesným. Těchto studentů je většina. Jen málo je těch, kteří mají největší příjmy z brigád. Podle našeho průzkumu je jich oproti 70% populaci "kapesníků" pouze 11%. Kuriózní je případ, kdy studentka dostávala kapesné od svého kluka.

Co všechno platíme?
     Co se však myslí pojmem kapesné? Zaregistrovali jsme i případy, kdy rodiče dávají svým dětem finanční prostředky, ze kterých si studenti zabezpečují další výdaje jako dlouhodobé jízdenky nebo stravenky. Tím se učí hospodařit s penězi. Mohou tak přímo ovlivnit, kolik jim zbude peněz pro vlastní potřebu. Opačným případem jsou ti, kteří dostanou na stravenky peníze, ale nekoupí si je. Podle zkušeností však občasný oběd ve školním bufetu přijde mnohem dráž než ze školní jídelny. Těžký úděl mají studenti, kteří si z vlastního kapesného kupují kredity do svých mobilních telefonů. Nejlevnější kredit totiž stojí 300 Kč, tj. o 50 Kč více než kapesné  průměrného středoškoláka, který má na osobní útratu 250 Kč.

Peníze mít musím, ale na brigády nechodím
     Podle ostravské psycholožky Friesové je nutné dávat dětem kapesné alespoň v minimální výši. "Student se tím učí s vlastními penězi zacházet a manipulovat, a navíc má při tom jakýsi pocit volnosti. Kapesné musí být diferencované dle věku a soudnosti," tvrdí Friesová. Z našeho průzkumu vyplývá, že celých 62,3 % studentů na brigády nechodí vůbec a 21,3 % se dostaví pouze jednou za měsíc. Psycholožka Friesová tvrdí: "Brigády jsou fantastická věc pro seznámení s realitou". Ovšem je pravdou, že s realitou se seznamuje pouze hrstka studentů a to ne příliš často.

Jdeme na pivo!!!
    Mnoho studentů ovšem neví, za co peníze vlastně utrácí. Většinou doslova uvádějí, že utrácí za "blbosti". Takovýchto neznámých výdajů je dokonce 30%. Těžko říci, co si pod tímto pojmem představit. Studenti tvrdí, že to jsou "blbosti" jako např. žvýkačky, čokolády, časopisy, u děvčat ozdoby do vlasů apod. Až na druhém místě s 15% se umístila hospoda, která je poslední dobou u studentstva velmi oblíbená. Hladoví studenti okupují 3. příčku v žebříčku největších útrat. Za jídlo nejvíce utrácí 13% studentů. A pak si říkáme, kam se ty penízky rozkutálely. Překvapivě zanedbatelné procento studentů uvedlo, že nejvíce peněz utratí za cigarety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video