Symbolem Jízdy dragounů byly obrněné transportéry Stryker. Budou i v novém konvoji, jehož hlavní část do Česka přijede v neděli 13. září.

Symbolem Jízdy dragounů byly obrněné transportéry Stryker. Budou i v novém konvoji, jehož hlavní část do Česka přijede v neděli 13. září. | foto: Reuters

Přijíždí obrněný konvoj větší než „jízda dragounů“. V Česku se nezdrží

  • 320
Zatímco v březnu poutal konvoj obrněnců, křižující české území pod názvem Jízda dragounů, značnou pozornost médií, politiků i obyvatel, o půl roku později je situace zcela jiná. Přesun takzvané Dunajské jízdy začne ve středu a vyvrcholí v neděli a pondělí. Konvoj bude větší než na jaře, opět v něm budou obrněnce Stryker.

Přestože se ještě kola vozidel „Dunajské jízdy“ netočí po českých silnicích, je zřejmé, že vojenský přesun na české poměry velkého množství americké obrněné techniky ztratil punc mimořádnosti, který měl v březnu (všechny články o průjezdu amerických obrněnců v březnu najdete zde).

1. dubna 2015

Středeční příjezd předsunutého týmu bude předzvěstí nedělního a pondělního průjezdu konvoje, který bude ještě větší než v březnu. Zatímco jarního přesunu se účastnilo 115 kusů techniky, nynější „Dunajská jízda“ bude v neděli a pondělí čítat 550 vojáků se 150 vozidly a 54 návěsy.

A účastnit se jí budou opět příslušníci 2. mechanizovaného pluku, tedy titíž „dragouni“, kteří Českem projížděli na jaře.

Dragouni podruhé v Česku

Kudy projede americký vojenský konvoj
Průjezd americké kolony v dubnu skončil v Rozvadově, kde vojáci Česko opustili...
Minulý průjezd - Jízda dragounů - byl do značné části pojat jako setkání s...
Američtí vojáci v Praze (30. března 2015).

Obrněnce Stryker

  • vozidlo stejné kategorie jako transportér Pandur (osmikolový obrněný transportér); americká armáda jich má zhruba 4 500
  • vyvinut z transportéru Piranha, který si zvažovalo pořídit i Česko (nakonec se rozhodlo pro pandury)
  • určen pro bojové brigády s požadavkem na rozmístění kdekoliv na světě do 96 hodin; letoun Hercules jej dopraví na vzdálenost tisíce námořních mil (1 852 km)
  • základní verzi odolnou palbě z kulometů či střepinám dělostřeleckých granátů lze zodolnit keramickými pláty, mřížovou ochranou či dynamickým pancířem
  • základní verze má dvoučlennou posádku a přepraví devět pěšáků; existují i verze nesoucí minomet, tankový kanon105mm či protitankové řízené střely

    Zdroj: Střelecká revue 9/2012, L. Visingr

Podle ministerstva obrany bude přesun hlavních sil rozdělen do šesti kolon s časovými odstupy pro zajištění maximální bezpečnosti a plynulosti ostatní dopravy. Americké jednotky na přesunu doprovodí česká Vojenská policie ve spolupráci s Policií ČR. Náklady spojené s logistickou podporou si Američané zaplatí.

„Jedná se o další z mnoha tranzitních průjezdů přes naše území, jen za první pololetí letošního roku jich po pozemních komunikacích bylo 105. Tyto přesuny jsou samozřejmě součástí našich závazků v rámci Severoatlantické aliance, kde se těšíme pověsti spolehlivého člena a partnera,“ uvedl koncem srpna ministr obrany Martin Stropnický.

Na hraniční přechod Rozvadov přijedou Američané ze své základny v bavorském Vilsecku. Po D5 dorazí k Praze, objedou ji po R1 a následně jejich techniku prověří dálnice D1. Přenocují v areálu Velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově, odkud budou pokračovat směrem k D2 a na hraniční přechod Lanžhot.

Předsunutá jednotka bude tvořená nejvýše 62 vojáky, 21 vozidly a sedmi návěsy. Poprvé přenocuje ve Vyškově v noci na 10. září, podruhé když se bude vracet o dva dny později. Samotná Dunajská jízda vjede do Česka v Rozvadově v neděli 13. září, vojáci přenocují v už zmíněném Vyškově a v pondělí 14. září republiku opustí.

Trasa průjezdu "Dunajské jízdy" přes české území. V Ostrově u Stříbra a v Bernarticích plánují vojáci podle informací ČTK tankovat.

Americké obrněnce směřují na cvičení Brave Warrior 2015, které se koná v Maďarsku. Na rozdíl od březnového průjezdu nemají nyní v plánu setkávání s veřejností.

Fašistický projev, svěrací kazajka, častují se tehdejší kritici

Konvoj už vzbudil pozornost lidí, kteří chtějí přijít americké vojáky pozdravit - na facebookové události se k účasti na akci připojilo něco přes pět tisíc lidí. Chystají se na výjezd do Vyškova, zatím ale není jasné, zda se s vojáky skutečně budou moci setkat.

Lidé, kteří před půl rokem stáli - organizačně či alespoň na sociálních sítích a v některých médiích - v čele odporu, o sobě vědět nedávají.

Spojenečtí vojáci v České republice

Za první pololetí roku 2015 křižovalo ČR 3 622 průletů vojenských sil jiných zemí, dále 18 silničních proudů a 87 samostatných pozemních přesunů. Po zemi se v ČR přepravilo 1 277 zahraničních vojáků.

Samozvaný „velitel“ odporu Jiří Vyvadil, který na jaře burcoval k velkému protestu (na který nakonec přišel sám), poskytl rozhovor ruskému serveru Sputnik, vymezil se proti „havlistům“ a kritizoval Polsko, které podle něj chce válku s Ruskem. A v reakci na trestní oznámení Bloku proti islámu na ministra vnitra Chovance (že se přístupem k běžencům údajně dopouští šíření nemocí z nedbalosti) podotkl, že „paranoici a blázni typu Martina Konvičky, Tomia Okamury či Adama B. Bartoše by měli dostat svěrací kazajku“.

Některé další kritiky, například senátora Jana Velebu, někdejšího vojenského lékaře Marka Obrtela či publicistu a šéfa neparlamentní Národní demokracie Adama B. Bartoše zase zaměstnává téma imigrace do České republiky.

Ani Petr Žampach, který se v březnu připravoval na maturitu a kromě toho chystal blokádu konvoje (více zde), nynější průjezd neřeší. Na svém facebookovém profilu se pochlubil fotkami s čínskými diplomaty a předsedou českých komunistů Vojtěchem Filipem na Kunětické hoře. A o něco dříve poznamenal, že Bartošova Národní demokracie pro něj protiimigrační demonstrací na Vyšehradě skončila.

„Ze začátku hezký projev se později začal stupňovat až ve fašistický. V tu chvíli jsme demonstraci opustili,“ napsal Žampach o protestu radikálů.

Jeden z mála protestů spolupořádá v úterý v Praze organizace Ne základnám, známá z doby svého tažení proti umístění amerického radaru v Brdech. I ta ovšem prodělala určitý vývoj a její spoluzakladatelé se od ní letos na jaře - když iniciativa burcovala proti americkým dragounům - distancovali. Uvedli tehdy, že iniciativa mluví jako Kreml, a pro Deníkreferendum.cz kritizovali mimo amerických vojenských akcí také ruskou anexi Krymu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video