Průběh demonstrací doprovázející vrcholná setkání od roku 1990

Praha - V průběhu devadesátých let se vrcholná setkání NATO konala v Londýně (1990), v Římě (1991), v Bruselu (1994), v Madridu (1997) a ve Washingtonu (1999). Žádné z těchto setkání nebylo provázeno protesty, které by propukly ve všeobecné ničení majetku a pouliční boje s policií.


Demonstranti narušili zahájení konference pořádané WEF v australském Melbourne. Při potyčkách bylo zraněno 25 policistů, 30 demonstrantů a bylo zatčeno 12 osob.
V bitky a ničení majetku přerostly demonstrace v den zahájení 55. výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Nejradikálnější z asi 12 000 protestujících použili proti policii dlažební kostky a zápalné láhve. Zraněno bylo 600 osob, hospitalizováno 19 policistů a 13 aktivistů. Asi 860 demonstrantů bylo zadrženo. Škody na majetku byly vyčísleny na pět miliónů korun.

Prosinec 2000 - Při potyčkách s demonstranty, kteří se sjeli do francouzské Nice kvůli summitu Evropské unie, použila policie slzný plyn. Demonstranti zapálili banku sousedící s jednacím centrem, rozbili řadu oken a výloh a při potyčkách zranili 20 policistů.

Březen 2001 - Asi 4000 policistů zasahovalo proti 50 000 demonstrantů, kteří protestovali za použití kamenů a kouřových bomb, proti konferenci Světového hospodářského fóra v italské Neapoli. Zraněno bylo asi 50 policistů, 70 demonstrantů a čtyři novináři. Zadrženo 50 demonstrantů, 16 z nich bylo vzato do vazby.

Duben 2001 - 46 policistů a 150 demonstrantů bylo zraněno při střetech během zahájení celoamerického summitu v Quebeku. Škody na městském zařízení vyčísleny na několik desítek miliónů dolarů. Asi 430 radikálů bylo zatčeno.

Červen 2001

Během střetů při summitu EU v Göteborgu došlo ke střelbě na demonstranty. Zraněno bylo 56 policistů a zadrženo asi 600 osob. Hmotné škody se odhadují v přepočtu na 200 až 400 miliónů korun.
Španělští policisté se střetli v centru Barcelony s asi 8000 účastníky demonstrace proti globalizaci během níž došlo k rozsáhlému ničení majetku. Zraněno bylo 32 osob a ve vězení skončilo 22 aktivistů.

Červenec 2001 - Protesty v italském Janově při summitu skupiny sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G-8), do nichž se zapojilo 100 000 lidí a nasazeno bylo asi 20 000 policistů, si vyžádaly smrt jednoho demonstranta. Policie zadržela 301 osob, při střetech utrpělo zranění 231 lidí. Škody na majetku se odhadují na 45 miliónů dolarů.

Prosinec 2001 - Většina z 25.000 účastníků demonstrace proti summitu EU v bruselském Laekenu ji pokojně ukončila. Několik desítek mladých radikálů zaútočilo kameny na policisty. Při incidentu zraněno šest a zatčeno 40 osob.

Únor 2002 - Před Bezpečnostní konferencí v Mnichově šířili organizátoři plánovaných demonstrací letáky, že nesouhlasí s vojenskou akcí v Afghánistánu, a že jejich cílem je postupně vytvořit z pravidelných zasedání NATO obdobnou příležitost k násilným pouličním protestům jako byla zasedání MMF/SB. Výzvy k protestům připomínaly také vojenskou akci v Kosovu. Přes zákaz demonstrací na území města a výrazné zpřísnění kontrol na hranicích se demonstrace uskutečnily.

Březen 2002 - Ve španělské Barceloně, kde se uskutečnil summit EU, došlo k ostrým potyčkám mezi policisty a odpůrci globalizace. Členové baskických radikálních skupin využili protestů a požadovali, aby věznění členové teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) byli svezeni do nápravných zařízení v Baskicku. Došlo k rozsáhlému ničení majetku v historickém centru města.

Červen 2002 - Policie a armáda kolem místa schůzky zemí G-8 v kanadském Kananaskis střežila okruh 30 kilometrů. Vzdušný prostor nad střediskem Kananaskis střežily laserově naváděné rakety a bitevní vrtulníky. V pohotovosti byly i tankové oddíly. Novináři mohli jednání sledovat pouze z Calgary prostřednictvím videa a taktéž demonstranti mohli své názory vyjádřit v tomto osmdesát kilometrů vzdáleném městě.
 
Gabriela Bártíková
tisková mluvčí
ředitelka odboru tisku a public relations 

 

Video