Vláda prosazuje úsporný balíček, aby uchránila suverenitu země, řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Česko se podle něj nesmí stát rukojmím finančních skupin.

Vláda prosazuje úsporný balíček, aby uchránila suverenitu země, řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Česko se podle něj nesmí stát rukojmím finančních skupin. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kalousek: Prožrali jsme to, proflákali. Zlaté časy v Evropě skončily

  • 4147
Nechceme se stát rukojmím finančních skupin a ohrozit suverenitu země, obhajoval ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci TOP 09 "Nebojte se reforem" vládní balíček s vyšší DPH či vyšší daně pro lidi s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně. "Prožrali jsme to, proflákali. Zlaté časy v Evropě skončily," prohlásil Kalousek.

"Bez tohoto zvýšení daní nejsme schopni dělat konzervativní politiku," tvrdil ministr financí o balíčku, který vláda předložila už podruhé a spojila s ním důvěru vládě. Předtím ho smetla levicová opozice spolu s šesti rebely z poslaneckého klubu občanských demokratů (více o tom najdete zde).

Podle Kalouska existuje i socialistická alternativa. "Že by to měli zaplatit zlí fabrikanti a banky. Ale to by stejně nakonec dopadlo na obyčejné lidi, v ceně elektřiny a bankovních služeb. Žádní jiní než obyčejní lidé tady nejsou," vysvětloval na semináři v Kaiserštejnském paláci v Praze Kalousek.

Vyšší zdanění firem a dokonce zavedení druhé sazby pro banky a klíčové velké firmy v telekomunikacích či energetice mají ve svém programu opoziční sociální demokraté. Navrhují také návrat k více sazbám daně z příjmu fyzických osob, které zrušila vláda Mirka Topolánka.

To, co teď vláda navrhuje, ani podle Kalouska není žádná zásadní reforma, ale jen změny parametrů. "Dnes je vláda pod palbou kritiky za kroky, které jsou zkratkovitě označovány jako reforma. Nesmíme dovolit, abychom se také dostali do situace, kdy dnes již deset států Evropské unie má problém s financováním svého provozu," prohlásil ministr financí a první místopředseda TOP 09. Dvě další země eurozóny, Španělsko a Slovinsko, podle něj na podzim do problému také spadnou.

"Když jsme nyní schopni si půjčovat na úrok tři procenta a ne za sedm jako Portugalsko, jen na úrocích na tom ušetříme 45 miliard korun ročně," řekl Kalousek na konferenci před svými stranickými kolegy.

Milionářská daň tomu říkají jen někteří tupci, zdůraznil Kalousek

Ministr financí také hájil vyšší zdanění lidí s měsíčním příjmem nad čtyřnásobkem průměrné mzdy, tedy zhruba nad 100 tisíci korun měsíčně. "Někteří novináři ve své nekonečné tuposti tomu říkají milionářská daň. Žádná milionářská daň to není, to by byla daň z majetku. Tohle je daň z příjmu. Říkat tomu druhá sazba daně je fér, ale v ODS je to zakázané slovo, tak tomu říkáme solidární příspěvek," uvedl Kalousek.

Fakticky také nejde o znevýhodnění lidí s nejvyššími příjmy, ale jen vyrovnání podmínek vůči lidem s příjmy nižšími. Zatím totiž lidé, kteří vydělávají nejvíc, platí fakticky daně nižší, a to díky stropu pro odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Zavedením "solidární přírážky" ve výši 7 procent z příjmu nad stropem odvodů se podle Kalouska jen vyrovnají podmínky. "Finanční efekt nebude nijak významný," řekl. Vyšší daně pro nejvyšší příjmové skupiny jsou přitom jednou z věcí, které velmi vadí skupině poslanců ODS, kteří se postavili proti svojí vládě. Dráždí je také navržené zvýšení DPH na 15 a 21 procent a osekání daňových úlev pro živnostníky. O tom musí ODS se svými rebely vyjednávat v příštích třiceti dnech, než dojde na konečné hlasování o vládním balíčku (podrobnosti o druhém projednávání balíčku zde).

Ministr financí zdůraznil, že i když balíček projde, zůstane složená daňová kvóta kolem 35 procent. Není tak podle něj pravda, že celkové zdanění poroste. Nesouhlasí ale ani s tím, že by měl stát přerozdělovat méně peněz. "Nemůžeme mít rumunské daně a švédské veřejné služby, jak by si to představovala ODS," řekl Kalousek.

Když v průběhu svého vystoupení na semináři zjistil, že na akci je přítomen i novinář iDNES.cz, ministr financí odešel za dveře, a když se vrátil, vybuchl a řekl, že si to někdo ve straně odskáče, protože ho nikdo neupozornil, že jsou pozváni i novináři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video