Šéf Světové meteorologické organizace Michel Jarraud představuje výsledky

Šéf Světové meteorologické organizace Michel Jarraud představuje výsledky globálního měření teplot | foto: AP

Prožíváme nejteplejší roky, oznámili meteorologové na summitu o klimatu

  • 126
Světová meteorologická organizace zveřejnila v Kodani nejnovější údaje o klimatu. Vyplývá z nich, že nynější dekáda je zřejmě nejteplejší od roku 1850, kdy byla měření zahájena. Rok 2009 bude nejspíše jedním z pěti nejteplejších zaznamenaných let.

S nejnovějšími výsledky globálního měření teplot seznámil účastníky ekologické konferenci OSN v Kodani generální tajemník Světové meteorologické organizace (WMO) Michel Jarraud.

"Období let 2000 až 2009 bylo velmi pravděpodobně nejteplejším od roku 1850, kdy se začalo se systematickým registrováním údajů," citovala agentura AP šéfa WMO. Organizace už dříve avizovala, že dnes zveřejní svou zprávu o stavu klimatu ve světě.

V některých oblastech - částech Afriky či střední Asie - bude podle meteorologů letošek vůbec nejteplejším zaznamenaným rokem, globálně "jen" mezi prvními pěti.

Teploty zaznamenané Světovou meteorologickou organizací

Teploty zaznamenané Světovou meteorologickou organizací

Celosvětově zkombinované teploty zaznamenané na povrchu oceánů a na souši podle dosavadních údajů stoupnou za letošek o přibližně 0,44 stupně Celsia oproti období 1961-1990, kdy byl globální celoroční průměr naměřených teplot 14 stupňů Celsia.

Vůbec nejteplejším rokem byl podle statistiky WMO rok 1998 - především kvůli působení klimatického jevu zvaného El Niňo, který způsobil neobvyklé oteplení ve východní části Tichého oceánu. Letos podle všeho přispěl k vysokým teplotám nový El Niňo (ve španělštině "Ježíšek"). Loňský rok je v pořadí nejteplejších let od roku 1850 na 11. místě.

Nové argumenty pro konferenci o klimatu

Globálním oteplováním se od pondělka v Kodani zabývají účastníci konference OSN, kteří se pokoušejí vypracovat návrh nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, jež podle většinového názoru vědců ke změnám klimatu přispívají.

čtěte také PŘEHLED

Kodaňský klimatický summit v otázkách a odpovědích

Setkání, které má ve dnech 7. až 18. prosince navštívit 15 tisíc delegátů ze 192 členských zemí OSN, se považuje za největší a nejvýznamnější ekologický summit všech dob.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes v New Yorku řekl, že od konference v Kodani očekává "silnou dohodu". Podle něj nutnost dohody o snížení emisí skleníkových plynů nezpochybnila ani aféra se zveřejněnými e-maily klimatologů, z nichž vyplynulo, že v některých případech vědci upravovali výsledky, aby jejich výzkumy o lidském podílu na oteplování lépe "seděly" - o afére s e-maily klimatologů čtěte zde

Pan Ki-mun zároveň oznámil, že 15. prosince osobně odstartuje poslední fázi konference v Kodani. Předpokládá, že na závěr konference ve dnech 17. až 18. prosince dorazí najvyšší představitelé 105 zemí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video