V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči. (28.4.2015) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Útok na vlak mohla být policejní provokace, píší osobnosti žalobcům

  • 68
Obří policejní akce proti levicovým extremistům, kteří údajně chystali útok na nákladní vlak, budí podle několika desítek osobností pochybnosti. Umělci i politici se podepsali pod výzvu, aby žalobci a inspekce vyšetřili údajné nasazení policejních agentů. Právě ti podle signatářů mohli plánování teroristického útoku vyprovokovat.

Za přípravu teroristického útoku hrozí až doživotí třem obviněným, které policie zadržela v rámci zásahu proti extremismu začátkem května. Zbývající tři obvinění padla za nepřekažení trestného činu a nedovolené ozbrojování (více čtěte zde). Podle policie chtěli obvinění zaútočit na nákladní vlak.

„V silně medializované policejní akci Fénix bylo zadrženo jedenáct lidí, a to za nasazení obrovského množství sil i techniky. Tři z nich jsou nyní stíháni s velmi závažnými obviněními, mezi kterými se objevuje i teroristický útok. Policie veřejně avizovala odhalení rozsáhlé teroristické sítě. Dostupné informace ale zatím navozují pochybnosti nejen o policejních odhaleních, ale také o způsobu policejní práce,“ uvádějí autoři výzvy.

Podle nich se zdá, že policie v tomto případě účelově propojila více nesouvisejících kauz. „Údajný útok na nákladní vlak, který by snad skutečně ospravedlňoval tak závažná obvinění, byl podle tvrzení policie pouze plánován, a to malou, několikačlennou skupinou, která byla od podzimu 2014 – tedy přesně od doby, kdy se v ní měl začít připravovat údajný útok na vlak – infiltrována dvěma policejními agenty,“ tvrdí autoři výzvy.

Právě na svědectví údajných agentů má podle dopisu být vystavěno obvinění. „Taková situace nás staví před otázky, zda údajné trestné činy nebyly provokované, jakou roli hráli v jejich iniciování a přípravě policejní agenti v tak malé skupině, kde tvořili početně velmi významnou část, jakou ochranu mají občané ČR proti těmto formám policejní práce a nakolik jsou tyto v minulosti zdiskreditované metody v demokratickém právním státě přípustné,“ stojí v dopise adresovaném Generální inspekci bezpečnostních sborů a dozorujícímu státnímu zástupci.

Zástupci Generální inspekce bezpečnostních sborů se k dopisu nevyjádřili, mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová odpoledne řekla, že už výzvu dostali. „Dnes došla, víc k tomu nelze zatím říct,“ řekla Zenklová.

Dopis podepsali pedagogové, umělci i politici

K podnětu se připojili umělci i pedagogové vysokých škol. „Přijde mi, že je zapotřebí, aby to bylo prošetřeno, protože se objevilo příliš mnoho důkazů, že to byla policejní provokace a kdyby se měla tato praxe zavést, nebylo by to dobře,“ zdůvodnil, proč výzvu podepsal, vysokoškolský pedagog Josef Šlerka.

Mezi dalšími připojili své podpisy například výtvarný umělec Jiří David, dokumentarista Karel Vachek nebo Filip Remunda, ale také bývalí a současní politici, jako například Petr Pithart.

„Souhlasím s tím dopisem. Ten jen říká, že se nám zdá dobré, aby, než budou lidé odsouzeni, byly předloženy důkazy,“ řekl další z podepsaných politiků Matěj Stropnický. Dodal, že sám má policií zabavený počítač a neví proč. „Takže s tím mám osobní zkušenosti,“ poznamenal náměstek pražské primátorky.

„Ohlas, který zatím náš podnět měl, ukazuje, že hrozba zneužití represivních složek je ve společnosti pociťována jako palčivá a okolnosti případu vyvolávají závažné pochybnosti,“ uvedl jeden z mluvčích organizátorů, publicista Matěj Metelec.

„Obvinění z terorismu jsou velmi závažná a nechceme snižovat obavy, které vyvolávají. Právě v takových kauzách ale může strach z terorismu vést k nedostatečné kontrole a k toleranci vůči přehmatům policejních složek. Vzhledem k závažnosti těchto obav doufáme, že budou daná podezření prošetřena nezávisle a důkladně,“ dodala další mluvčí, dokumentaristka Apolena Rychlíková.


Video