Kvůli pomoci při vyšetřování nákupu stíhaček Gripen intervenoval u spojenců premiér Petr Nečas

Kvůli pomoci při vyšetřování nákupu stíhaček Gripen intervenoval u spojenců premiér Petr Nečas | foto: Martin Stolař, MAFRA

Prověřování armádních zakázek vázne, gripeny vyšetřují už osm let

  • 95
Policie prověřuje už šest podezřelých armádních zakázek - pandury, tatrovky, minomety, gripeny, iveka a letouny Casa. Vyšetřování stamilionových až miliardových zbrojních zakázek ale zatím nepřineslo výsledky. Někde komplikuje práci dlouhá doba, která od nákupu uběhla, jinde se pátrání sotva rozběhlo.

1. Gripeny - úplatky prokázány. Ale komu?

Nákup stíhaček Gripen pro armádu má několik nej - nejdéle vyšetřovaný úplatkářský skandál (už od roku 2002) a zároveň nejlépe prokázaná korupce. Přesto policie dosud nikoho neobvinila.

Vyšetřování nyní uvízlo. Podle informací MF DNES čeští žalobci v září požádali Británii, Rakousko a Švýcarsko o právní pomoc, ale dosud jim nepřišla odpověď. "Stále čekáme, až se tamní orgány vyjádří," potvrdila mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Britští vyšetřovatelé podle všeho získali důkazy, že se výrobce gripenů, konsorcium BAE Systems/Saab, pokoušel korumpovat politiky. Rakušané zase obžalovali lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který měl urgovat zasílání peněz pro dvacítku českých politiků a úředníků.

Vyšetřovatelé se však bez pomoci zahraničních kolegů nepohnou. Pouze v rámci právní pomoci mohou žádat o výslechy některých důležitých svědků či podezřelých, listinné důkazy nebo o výpisy z bankovních kont. I proto se u spojenců rozhodl intervenovat premiér Petr Nečas.

2. Pandury - vyhodnocují se zabavené důkazy

MF DNES letos v zimě upozornila, že zakázce na nákup obrněných transportérů Pandur předcházela podivná smlouva o lobbingu. Bývalí manažeři Steyru mluvili na skrytou kameru o provizích pro politické strany a označili klíčové politiky, kteří se účastnili zákulisních her: Stanislava Grosse, Karla Kühnla a Martina Bartáka.

Pandur II 8x8

Případ vyšetřují čeští i rakouští detektivové. Oficiální pátrání vedou Češi pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži. Policie vyslechla řadu lidí včetně lobbistů. Pátrání koordinuje česko-rakouská skupina žalobců. Sešla se už několikrát, naposledy byli Rakušané v Praze minulý týden.

Vyšetřování však zásadní posun nepřineslo. Čeští detektivové čekají, až jejich rakouští kolegové vyhodnotí důkazy, které zabavili při domovních prohlídkách v sídle Steyru.

I čeští žalobci však zaznamenali drobný úspěch - při pátrání našli "zapomenutý" spis, který už na nákup pandurů vedli v minulosti jejich kolegové z Prahy 6. Obsahuje řadu důležitých dokumentů týkajících se první části obchodu do června 2006.

3. Casy - žaluje nás i Evropa

Dopravní letoun C-295M Casa v Praze

Okolnosti nákupu vojenských transportních letadel Casa za 3,5 miliardy byly pro ministerstvo obrany typické - chyběl tendr, existují pochybnosti o zákulisí obchodu. Žalobu na Česko podala i EU. Tvrdí, že české úřady v rozporu s evropskou legislativou nevypsaly otevřený tendr.

O zakázce za 3,5 miliardy rozhodla Topolánkova vláda. Nákup letounů začala na základě žaloby Unie prověřovat i česká protikorupční policie. Zatím si jen vyžádala dokumenty od ministerstva obrany.

4. Iveco - fixl se Slováky

Nová obrněná vozidla Iveco - Armáda chce, aby vozy co možná nejdříve dostali k dispozici příslušníci speciální jednotky vojenské policie, kteří čelí povstalcům Talibanu v nebezpečné provincii Hílmand na jihu Afghánistánu.

Ministerstvo obrany nakoupilo 90 obrněných vozidel Iveco za 3,5 miliardy. Cena jednoho vozu koupeného pro českou armádu je vyšší, než je při podobných nákupech v Evropě obvyklé. A nákup se obešel opět bez výběrového řízení.

Bývalý náměstek na obraně Jaroslav Kopřiva popisoval, jak se obcházela v ivekách soutěž pomocí společného projektu se Slovenskem. Slováci přitom posloužili jen jako alibi, aby se nemusel vypisovat tendr. O iveka neměli zájem.

Případ prověřuje Evropská komise i český antimonopolní úřad. Česká policie případ zatím jen monitoruje.

5. Tatrovky - odposlechy zametené pod koberec

Armádní tatra

Armáda si v roce 2006 objednala 556 nákladních automobilů Tatra, za vozy by měla zaplatit 2,6 miliardy. Smlouvu podepsala první vláda Mirka Topolánka. Tatra byla vybrána bez tendru. MF DNES však nedávno upozornila, že obchod ze zákulisí ovlivňoval podnikatel Pavel Stošek, který zařídil Tatře zakázku a inkasoval za to provizi. Manipulaci dokládají rozsáhlé odposlechy od vojenské rozvědky.

Případ vyšetřoval protimafiánský policejní útvar, pátrání však zastavil. Jeho šéf Robert Šlachta chce vyšetřování podle informací MF DNES znovu otevřít. S tím souhlasí i vrchní státní zastupitelství v Praze.

6. Minomety - náměstek se rozpovídal

Minomet Patria Nemo

MF DNES počátkem září přinesla důkazy o tom, že bývalý náměstek ministra obrany Kopřiva domlouval společně s armádním lobbistou Josefem Jindrou zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Ta měla dodat zbraně bez výběrového řízení a zaplatit za to provizi. Kopřiva sice podezření odmítl, usvědčují jej však tajně pořízené nahrávky.

Vyšetřování policie zahájila 2. září, dosud je v počáteční fázi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video