Snímek ze jmenování Jana Kubiceho ministrem vnitra (21. dubna 2011)

Snímek ze jmenování Jana Kubiceho ministrem vnitra (21. dubna 2011) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Prověřím kontrolní mechanismy, řekl Kubice Klausovi kvůli odposlechům

  • 35
Ministr vnitra Jan Kubice si "proklepne" mechanismy, které mají bránit zneužívání odposlechů. Řekl to po setkání s prezidentem Václavem Klausem. Toho pobouřila zpráva, že varnsdorfský policista Marian Hudec údajně neoprávněně sledoval výpisy mobilů prezidentových spolupracovníků.

Prezident řešil sledování už v minulosti s jinými politiky, v lednu 2007 si "na kobereček" pozval tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Kubice je druhý šéf resortu, který kvůli odposlechům šel na Hrad.

Prezident se nyní o odposlechy začal zajímat poté, co MF DNES upozornila na případ policisty Mariana Hudce. Ten údajně špehoval například Klausova kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla. Analýza výpisu hovorů mohla sloužit k získávání informací o prezidentovi, právě Weigl a Jakl se totiž starají o jeho agendu. Z výpisů lze zjistit i místa, kde se v určitý čas pohybovali.

Není to přímo odposlech

V kauze policisty Hudce nejde přímo o odposlouchávání telefonů, ale o "výpisy hovorů", tedy informace, kdo, kdy a komu volal. 

Právě o nich letos Ústavní soud rozhodl, že je operátoři a internetoví poskytovatelé už nemusí půl roku uchovávat pro potřeby policie. Stejně jako před několika lety odposlechy prý policie zneužívala i tento způsob na sledování zločinců.

Kromě nich se Hudec zajímal také o šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, novináře, lobbisty či vedení bezpečnostní agentury.

Kubice po setkání s Klausem uvedl, že celá kauza je pro policii velmi nepříjemná. "Je to osobní selhání nejen jednoho člověka, ale vidím, že jsou i otazníky nad kontrolními mechanismy," uvedl ministr. Dodal, že právě na kontrolní mechanismy se nyní chce zaměřit.

Ministr obecně vysvětlil, že policista v prvotní fázi ani nemusí znát identitu osoby, o jejíž číslo se zajímá. S průběhem vyšetřování je ovšem s konkrétními lidmi ztotožňuje. V konkrétním případu Mariana Hudce Kubice nevyloučil, že za sledováním mohla stát politická objednávka. Vyšetřování ale podle ministra určitě neskončí v řádu dnů.

Skandální a neuvěřitelné, rozzlobily odposlechy Klause

Klaus v pondělí označil případ za skandální a neuvěřitelný. Podobné praktiky jsou podle něho důkazem "nezdravé a nešťastné" společnosti. "Vůči těmto lidem musí být tvrdě zasaženo a také bych si moc přál, aby nad nimi byla větší kontrola," řekl.

Na setkání je pikantní skutečnost, že kvůli odposlechům si v roce 2007 Klaus pozval také Ivana Langera, za jehož vedení vnitra Kubice od policie odešel. Problém odposlechů totiž patří k evergreenům české politiky. Vynoří se obvykle vždy, když vyjde najevo, že policie legálně odposlouchává někoho z politiků.

Langer třeba musel na Hrad při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Tehdy se ukázalo, že při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy odposlouchávala Inspekce ministra vnitra se souhlasem soudce tři politiky ODS: samotného Langera, poslance Jana Vidíma a náměstka ministra obrany Martina Bartáka. Prezident se tehdy začal zajímat o systém odposlechů  a jejich počty.

"Shodli jsme se, že policisté musí k odposlechům přistupovat mnohem odpovědněji. Policisté, státní zástupci i soudci se musí zpovídat z toho, co dělají," prohlásil tehdy Langer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video