Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proud se vrátil do Itálie až po 29 hodinách

  8:56aktualizováno  8:56
Po 29 hodinách energetici obnovili dodávky proudu celé Itálii. Příčinou výpadku, který postihl 57 milionů lidí, bylo přerušení linek ze Švýcarska. Itálie tak zažila největší výpadek elektřiny od druhé světové války, dokonce větší než v srpnu postihl USA a Kanadu.

Itálie se ocitla bez proudu v neděli ve 3:30 středoevropského času. Až v pondělí ráno oznámila státní energetická společnost ENEL, že se podařilo obnovit dodávky v celé zemi. Nejdéle nešla elektřina na Sicílii.

Kvůli nebývalé poruše se už rozpoutaly politické debaty. Opozice vytkla vládě, že zanedbala budování nových elektráren.

Příčinou bylo přerušení dvou hlavních linek dodávajících proud ze Švýcarska. Původně rozvodné firmy hlásily poruchu na přivadeči z Francie. "Dodávka elektřiny z Francie vypadla jen následně a nakrátko," řekl agentuře Reuters mluvčí francouzské
elektrorozvodné společnosti RTE Patrick Larradet.

Italské rozvodné firmy ztratily kontrolu nad sítí po čtyřech vteřinách. "Po prvním výpadku nastal domino efekt," přiznal mluvčí společnosti. Byl z toho největší výpadek v dějinách země od druhé světové války, dokonce ještě větší než v srpnu v USA a Kanadě. - více zde

Výpadek si nepřímo vyžádal tři oběti na životech: muž zahynul při nehodě na křižovatce, kde nefungovaly semafory, dvě staré ženy pak nepřežily pád ze schodů ve ztemnělých chodbách.

Italská civilní ochrana nehlásí žádné materiální škody. "Situace máme pod kontrolou," řekl už ráno šéf italské civilní ochrany Guido Bertolaso. Uvedl, že nemocnice jsou zásobovány elektřinou z náhradních zdrojů, především z naftových generátorů. Zdůraznil, že nešlo o sabotáž, ale o ryze technickou poruchu.

Dodávky elektřiny byly obnoveny nejprve na severu v oblastech kolem Milána, Turína, Benátek a Friuli a v Benátkách. V poledne naskočily elektrické spotřebiče i v Římě. 

Monstrózní chaos, který Berlusconi nečekal
Monstrózní bezprecedentní chaos, jehož zůstala ušetřena jen Sardinie, kryla v živém přenosu veřejná televize RAI Uno, která kvůli tomu přerušila svůj obvyklý noční program.

Služby italské civilní ochrany svolaly na sedmou hodinu ranní na prefekturu v Římě nouzovou schůzku a pořádkové policejní síly byly uvedeny do stavu pohotovosti. Krátce po rozednění se však dodávky elektřiny začaly pomalu a postupně obnovovat, aniž by byla v souvislosti s výpadkem hlášena nějaká větší nehoda.

Zhruba 30 tisíc cestujících zůstalo zablokováno ve 110 vlacích, kolem osmé hodiny

VÝPADEK PROUDU
V ITÁLII

* bouře porušila dvě hlavní linky vysokého napětí  vedoucí ze Švýcarska do Itálie

* postiženo bylo zhruba 57 milionů lidí v celé Itálii kromě Sardínie

* nejezdily vlaky, metro, nešly semafory, někde netekla voda, naopak telefony fungovaly

Může se to stát v Česku? Čtěte ZDE
ranní se nicméně už všechny vrátily na nádraží. V Římě a v Miláně se zastavily jezdící schody v metru, takže v podzemních labyrintech uvázly stovky cestujících. Další lidé zůstali uvězněni ve výtazích v budovách, nemocnice pak byly nuceny přejít na své záložní generátory.

Televize přinesla záběry Říma takřka propadlého do černi a postav bloudících v podzemí metra. Někteří z cestujících nakonec rezignovali a dokonce si "ustlali" přímo na zemi. Potemněla i kupole vatikánské baziliky svatého Petra.

"Okamžitě jsme zajistili energii pro základní struktury (kasárna, nemocnice, hasiči, policie) a pokračujeme v obnovování dodávek. Je to vážný problém, ještě štěstí, že se to stalo v neděli," řekl šéf civilní ochrany Guido Bertolaso.

Po ohromném výpadku, který v polovině srpna postihl USA a Kanadu, ujistil italský premiér Silvio Berlusconi své spoluobčany, že v Itálii taková katastrofa nastat nemůže.

Bílá noc skončila ve 3:30

Výpadek nastal paradoxně právě v době, kdy končila akce Bílá noc, kterou zorganizoval římský starosta Walter Veltroni. Spolu s ním se jí účastnil jeho pařížský kolega Betrand Delano a sešlo se na ní kolem milionu osob.

Akce, při níž měly být otevřeny všechny restaurace, bary i třeba muzea, se měla konat až do rána. Ve 3:30 se však celé hlavní město ponořilo do tmy. Navíc metropoli skrápěl hustý déšť.

 "Všechno bylo fajn. Pak se ale najednou všechno pokazilo a my máme strach a jsme mokří," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků noční party.

Výpadek pocítil i Temelín
Italský gigantický výpadek zacloumal i sítí v sousedních zemích a dokonce ho pocítila i jaderná elektrárna Temelín. "Museli jsme zhruba na půl hodiny snížit výkon, protože v evropské sítí byl cítit náhlý přebytek proudu," řeklmluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Zdroje, které umožňují automatickou regulaci výkonu, jako například Temelín, potom musely skokově snížit výkon, aby se síť vyrovnala na předepsanou frekvenci. Podle Nebesáře muselo podobné opatření udělat několik zdrojů velikosti Temelína po celé Evropě.

Mluvčí soudí, že podobné problémy, jako má dnes Itálie a před nedávnem například Spojené státy, má na svědomí nedostatečná modernizace rozvodové soustavy v Evropě. "Stále neúměrně stoupá spotřeba a výroba, ale rozvodná síť se tomu nepřizpůsobuje," řekl Nebesář.

Itálie většinu energie dováží
Italové si v roce 1987odhlasovali zákaz výstavby jaderných elektráren.  Proto je země závislá na dovozu elektřiny ze zahraničí.

"Dnešní případ dokazuje, že je naše elektrorozvodná síť příliš slabá," přiznal podle agentury APA ministr průmyslu Antonio Marzano. Náznaky krize se už ale podle něj projevovaly v minulých měsících.

"Problémy při zásobování elektřinou se budou v Itálii vyhrocovat. Těžkosti při výstavbě nových zařízení a vedení jsou, bohužel, enormní," dodal šéf společnosti ENEL Paolo Scaroni.

V současnosti je sice schváleno 19 projektů výstavby nových elektráren o kapacitě až 12.000 megawattů, stavět se však zatím začaly jen tři z nich.

Výpadky elektřiny nejsou ve světě poslední dobou ojedinělé. Minulý týden elektřina na čas nešla ve Švédsku a Dánsku. - více zde

V srpnu gigantický výpadek vystrašil severovýchod USA a Kanadu,  kde bylo postiženo zhruba 50 milionů lidí a bez proudu se muselo obejít až tři dny. - více zde

Italská matka ohřívá mléko pro svou dcerku - při svíčkách, protože téměř celou Itálii postihl obrovský výpadek elektřiny (28. září 2003)

Potemnělý Řím v neděli 28. září 2003 nad ránem. Téměř celou Itálii postihl obrovský výpadek elektřiny.

Bezmocný cestující sedí na římském nádraží na kufru a čeká, až se rozjedou vlaky. Itálii v neděli 28. září 2003 postihl největší výpadek energie od druhé světové války.

Cestující si ustlali na zemi na římském nádraží a čekají, až se rozjedou vlaky. Itálii v neděli 28. září 2003 postihl největší výpadek energie od druhé světové války.

Turiské z Japonska si na římském nádraží ustlali na dlažbě a čekají, až se rozjedou vlaky. Itálii v neděli 28. září 2003 postihl největší výpadek energie od druhé světové války.

Římský pekař zadělává těsto - při svíčkách, protože téměř celou Itálii postihl obrovský výpadek elektřiny (28. září 2003)

Výpadek elektřiny v Itálii - neděle 28. září 2003 v půl čtvrté ráno. Jediné, co v ulicích Říma svítilo, byla světla automobilů.

Noční Řím ještě před výpadkem elektřiny. V hlavním městě Itálie se konal poprvé festival Bílá noc, kdy měly být celou noc otevřeny bary, restaurace i muzea. V půl čtvrté ráno (28. září 2003) ale vypadl elektrický proud.

Potemnělé Koloseum. Výpadek elektřiny postihl 28. září 2003 prakticky celou Itálii. U památného Kolosea svítí jen pojízdný stánek s rychlým občerstvením napájený z autobaterie.

Římské metro nejezdí, cestující spí ve stanici. Výpadek elektřiny postihl 28. září 2003 prakticky celou Itálii.

Cestující spí ve stanici v římském metru. To nejezdilo po obrovském výpadku elektřiny, který postihl 28. září 2003 prakticky celou Itálii.

Potemnělá bazilika sv. Jiří ve Vatikánu a nefungující semafor. Symboly obrovského výpadku elektrické energie, který Itálii postihl 28. září 2003 nad ránem

Alespoň trochu světla měli cestující v městském autobuse v Římě poté, co takřka v celé zemi vypadla elektřina (28. září 2003)

Reflektory automobilů byly prakticky to jediné, co na římských ulicích svítilo poté, co takřka v celé zemi vypadla elektřina (28. září 2003)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bouře Ophelia obrátila v Anglii tok vodopádu vzhůru nohama
VIDEO: Bouře Ophelia převrátila vodopád. Voda crčela vzhůru

Bouře Ophelia na Britských ostrovech vyvracela stromy, ničila střechy i sloupy elektrického vedení. Sílu větru, který na severu Anglie a ve Skotsku dosahoval...  celý článek

Ve vodách okolo Grónska plave stále více ker, které ohrožují lodní dopravu.
Stometrová tsunami nebo obří kry. Grónské vody jsou stále nebezpečnější

Na ochranu vesnic na grónském pobřeží se ročně vynakládají miliony dolarů. Podobnou sumu spolkne také monitoring a odstraňování rostoucího počtu obřích...  celý článek

Ilustrační foto
Také jsem obtěžoval ženy, kál se izraelský rabín v modlitbě

Do kampaně upozorňující na skryté sexuální násilí a přehlížené obtěžování se hromadně zapojily také izraelské židovky. Pozornost vzbudilo i pokání rabína, jenž...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.