Protržení přehrady vyústilo v zatýkání

  • 19
Úřady zatkly několik lidí kvůli protržení hráze přehrady Zajzún ve střední Sýrii. Jsou mezi nimi pracovníci tří státních institucí, které vodní dílo vyprojektovaly, postavily a monitorovaly. Při tragédii zahynulo nejméně 20 lidí, tisíce dalších připravila o střechu nad hlavou. Syrský premiér jmenoval dva výbory, které mají prověřují příčiny protržení hráze a zjišťují následky.

Zpráva o zadržení neupřesněného počtu lidí, kteří mohou být zodpovědni za ničivou katastrofu, byla zveřejněna při zasedání syrské vlády pod vedením premiéra Mustafy Mira. Členové kabinetu posuzovali postup vyšetřování příčin tragédie.

Výbor ustavený vládou má také prošetřit obvinění z korupce, která zazněla v souvislosti se stavbou přehrady. Objevily se také spekulace, že úřady byly před hrozící katastrofou varovány několik dnů předem, ale nezareagovaly.

Tragédie zasáhla tisíce lidí
Přehradní hráz Zajzún v provincii Hamá se protrhla minulý týden. Voda a bahno zaplavily vesnici Zajzún a několik okolních obcí. Stovky domů byly zničeny a mnoho rodin odřízla voda od okolního světa.

"V hrázi přehrady se objevily trhliny, kterými se prodrala voda a pak se přehrada zhroutila. Vodní živel zaplavil velkou část aldžhabské oblasti a napáchal rozsáhlé škody v celé řadě vesnic a zasáhl jejich obyvatele," uvedla agentura SANA.

O střechu nad hlavou přišlo při neštěstí podle guvernéra provincie až čtyři tisíce lidí. V okolí přehrady byly zpřetrhány telefonické linky a elektrické vedení. Nedostávala se pitná voda.

Nenávratně ztracena je také sklizeň z osmi tisíc hektarů polí v postižené oblasti. Voda zaplavila šedesát kilometrů čtverečních polí. Prezident Bašár Asad slíbil každé z rodin obětí 1000 dolarů a 200 dolarů rodinám, jejichž majetek byl poškozen.

Místní obyvatelé obviňují úřady, že ignorovaly varovné zprávy o tom, že se v hrázi objevují trhliny. První praskliny byly na pětikilometrové hrázi vysoké 43 metrů zpozorovány dva dny před tragédií.

Pomáhá OSN
Město Hamá shromáždilo potraviny a přikrývky určené jako pomoc rodinám, jejichž příbytky byly zaplaveny. Distribuce zajišťovaly vrtulníky, jejichž osádky posuzovaly rozsah škod. Do přístupnějších oblastí bylo vysláno patnáct záchranářských týmů včetně hasičů.

Do oblasti, která leží asi 300 kilometrů severně od Damašku, zamířil ze Ženevy specializovaný záchranářský tým OSN. Sýrie také požádala o finanční a logistickou pomoc pro oběti katastrofy. Japonské velvyslanectví poskytlo na záchranné práce 40 tisíc dolarů.

Nikdo z Čechů nepřišel o život
Mezi oběťmi nebyli Češi. Podle obchodního rady českého velvyslanectví v Damašku Petra Vlka nemá ambasáda ani představitelé místního krajanského sdružení zprávy o tom, že by se neštěstí nějak dotklo českých občanů v Sýrii.

Přehrada Zajzún leží v zemědělské oblasti governorátu Hamá, asi 210 kilometrů severně od Damašku. Podle velvyslanectví pravděpodobnost, že by tam byl český turista, je velmi malá. Krajani v zemi většinou žijí ve větších syrských městech. Jejich představitelka v Hamá neví o nikom, kdo by byl v době neštěstí poblíž hráze.

Přehrada Zajzún byla postavena před sedmi lety na zachycování dešťové vody. Jde o čtvrtou největší přehradu v zemi. Nádrž má kapacitu sedmdesát milionů metrů krychlových.

Protržení přehrad za posledních 10 let

23. února 1992 Nejméně osm lidí zemřelo v jihoafrickém Oraňském svobodném státě, když se protrhla přehrada a mohutná vlna bláta ze zlatého dolu Harmony u města Virginia zavalila ubytovací komplex důlních dělníků.
Srpen 1994 Protržení Tirljanské přehrady u Bělorecku v Baškirsku (Ruská federace) si vyžádalo okolo 20 životů.
Červenec 1997 Řeka Odra v jižním Polsku vystoupila z břehů a zaplavila 541 tisíc hektarů půdy, u Vratislavi se protrhla hráz Odry a voda zaplavila město (včetně historické části), 60 lidí zahynulo.
10. července 2000 Protržení přírodní hráze, vytvořené 9. dubna téhož roku obrovským sesuvem půdy do řečiště Brahmaputry v Tibetu, způsobilo záplavy, při nichž na severovýchodě Indie zmizelo či zahynulo více než 130 lidí.
4. října 2001 Nejméně dvanáct lidí zahynulo po protržení přehrady na jihozápadě Číny. Neštěstí způsobily silné deště.
4. června 2002 Ve střední Sýrii severně od města Hamá se zhroutila přehradní hráz. Podle prvních zpráv mnoho lidí zemřelo, vznikly rozsáhlé škody.

Lidé stanují na střeše zaplavené mešity v syrské vesnici Zajzún, kde se protrhla hráz. (6. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video