VZP nechce přispívat na léčbu v moderním Protonovém centru.

VZP nechce přispívat na léčbu v moderním Protonovém centru. | foto: Profimedia.cz

Spoty v rádiu bojují za nemocnici. VZP prý upírá Čechům právo na léčbu

  • 197
Ve sporu Protonového centra na ozařování nádorů s pojišťovnou VZP přituhuje. Na podnět nemocnice se právě rozbíhá rozhodčí řízení, které má rozhodnout o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, kterou před zahájením stavby Protonové centrum s VZP uzavřelo. Příznivci nemocnice se pak rozhodli bojovat rozhlasovými spoty.

Nemocnice za čtyři miliardy korun si před zahájením stavby chtěla zajistit přísun jedné miliardy ročně z léčby až 1 600 pacientů, což jí také VZP slíbila. Vše však nyní vyústilo až v mimosoudní spor.

Dřív než právníci začali vytahovat paragrafy, se však boj přenesl do reklamního prostoru. Příznivci nemocnice si teď platí spoty v rádiu a na pojišťovnu v nich tvrdě útočí.

A vědí, jak posluchače zasáhnout: budí zdání, že čeští pacienti se na rozdíl od těch ze zahraničí doma nedomohou nejmodernější léčby rakoviny. A to proto, že jim to nedovolí šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Což podle pojišťovny není pravda. Dokazuje to na případu jedné své klientky, která se právě v Protonovém centru léčí. "Stálo nás to 725 tisíc korun, což je zhruba o 200 tisíc korun víc, než kolik by totéž stálo například v Německu či Švýcarsku," říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Ozařování protonem není navíc jediná nejmodernější léčba nádorů. K té slouží i například Cyberknife v Ostravě nebo Leksellův gama nůž v Praze.

Kontroverzní reklamou už se zabývá i Rada pro reklamu. A bránit se bude i VZP. "V souvislosti s reklamní kampaní podáváme žalobu na ochranu osobnosti ředitele a na ochranu dobrého jména VZP," řekl Oldřich Tichý s tím, že spot pacienty klame jen proto, aby si nemocnice zajistila přísun peněz. "Není to naše reklama, ale občanské iniciativy Hlas pro život. Přesto naši lékaři cítí zadostiučinění, že se nás někdo takto zastal," řekl Vladimír Šulc z kliniky.

Spor zřejmě skončí menším počtem léčených pacientů

Erste Group, která stavbu za čtyři miliardy na pražské Bulovce financovala, počítá od letoška s návratností peněz. Pacientka, již VZP zmiňovala, čekala na ozařování tři týdny, což je vzhledem k její diagnóze dlouho. Centrum ji nechtělo léčit dřív, než dokud za to nedostane zaplaceno. Vedení nemocnice se ve čtvrtek ke sporu s pojišťovnou nevyjádřilo.

Potíž je, že zmiňovaná terapie je ve srovnání s ostatní léčbou lidí s nádory drahá. Zatímco dnes zaplatí VZP za léčbu patnácti tisíc pacientů pomocí ozařování celkem 1,3 miliardy korun ročně, léčbou protonem by vyčerpala celý balík jen pro necelé dva tisíce pacientů.

Jak se tedy mohlo stát, že VZP dřív slíbila léčbu tolika pacientů za tuto cenu? To nyní prošetřuje policie. Smlouvu s centrem sjednal bývalý nucený správce VZP těsně před skončením nucené správy a poté začal pro kliniku pracovat.

Ať spor dopadne jakkoliv, je téměř jisté, že pojišťovna se nakonec s nemocnicí na menším objemu pacientů, pro něž má léčba protonem největší význam – tedy dětí – domluví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video