Protiválečné protesty dál zaplavují ulice

  • 80
Demonstrace proti válce v Iráku se šíří po celém světě. V nejpočetnější muslimské zemi - Indonésii - zaplavily ulice měst tisíce lidí. Sedm tisíc jich žádalo "Smrt Bushovi" a "Dlouhý život islámu" také v malajském Kota Baharu. Protestuje se také na jižní polokouli, v Austrálii.

V australském Melbourne provázelo demonstrace mohutné ječení ručních sirén. V době oběda zablokovaly asi tři tisíce lidí hlavní třídu.

"Říkáme Iráčanům, že nejsme proti nim," řekla učitelka Carina Mcfairlinová, která má ve třídě irácké studenty.

"Moje babička zůstává v Bagdádu. Nemůžu zůstat sedět ve třídě a soustředit se na učení, když vím, že se tam zabíjejí bezbraní lidé," rozčiluje se jeden z nich.

Největší demonstrace se čekají o víkendu. Před několika týdny vyšlo do ulic najednou přes půl milionu lidí.

Odpor proti válce vyjadřují lidé také na Srí Lance, nové demonstrace se očekávají v Pákistánu a Karáčí.

Odpůrci války o sobě dali vědět i v Severní Americe. Na tisíc lidí protestujících proti válce s Irákem zatarasilo provoz na centrálním newyorském náměstí Times Square a na přilehlé Broadwayi.

Zhruba pět set demonstrantů se shromáždilo na náměstí Union Square v dolní části Manhattanu. Policie zadržela kvůli výtržnictví 21 lidí, k větším srážkám nedošlo.

Také kanadští hokejoví fanoušci dali hlasitě najevo svůj nesouhlas s vojenským útokem Spojených států na Irák. Ve čtvrtek večer před zahájením zápasu NHL v Montrealu, kam zavítal klub New York Islanders, pískali a bučeli při americké hymně.

Evropa utichá
V Německu podle ČTK časně ráno asi 50 odpůrců války zablokovalo vjezd do velitelské centrály amerických sil v Evropě u Stuttgartu. Na transparentech měli hesla No Bush - No War, Válka = Teror nebo Lidstvo musí zastavit válku.

Tato americká základna koordinuje pohyby vojsk, přesuny a cvičení ve všech evropských zemích, v Africe a v části Blízkého východu.

Další demonstrace se očekává také večer v Praze. Ve čtvrtek protestovalo na Václavském náměstí přes pět set lidí.

,

Video