Protiteroristická opatření stojí miliony

  • 6
Účet za mimořádná opatření, která po teroristických útocích zavedla armáda a policie, narůstá. Kdy skončí a bude možné útratu definitivně sečíst, dnes nedokáže nikdo odhadnout. Už měsíc policisté a vojáci nepřetržitě střeží strategická místa v zemi. Ekonomové obou klíčových resortů - ministerstva obrany a vnitra - si lámou hlavu, kde vezmou peníze na neplánované přesčasy a na zvýšenou spotřebu pohonných hmot.

Ministr vnitra Stanislav Gross příští týden vládu požádá o mimořádné dotace, které by měly jít z kapitoly všeobecné pokladní správy. "Je nutné rozpočty některých resortů posílit. Zároveň je jasné, že se v požadavcích budeme muset držet hodně při zemi," uvedl Gross.

Jen na vnitru počítají, že do konce roku budou muset dát za mzdy o třicet až čtyřicet milionů korun více, než se na začátku roku předpokládalo. Ještě hlouběji bude muset do pokladny sáhnout ministerstvo obrany - v poslední den letošního roku se suma za mimořádná opatření vyšplhá zřejmě až ke stovce milionů.

AKTUÁLNÍ ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

"Do třicátého září nás akce spojené s ochranou proti teroristickým útokům stály asi šestnáct a půl milionů korun," řekl vrchní ředitel finanční sekce resortu Jan Dzvoník. "Značné částky pohlcuje příprava a vybavení jednotek, které jsme zařadili do akcí spojených s nebezpečím terorismu," dodal.

Měsíc zpřísněných kontrol na hranicích, nepřetržitého hlídkování u amerických objektů a střežení strategických podniků policii přišel zhruba na patnáct milionů. "Odhadujeme, že nás denně opatření stojí asi půl milionu korun. V této sumě je započítané jak navýšení platů, tak náklady za pohonné hmoty," upřesnila mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Zároveň dodala, že se policie bez finanční injekce z vnitra neobejde.

Podle Grosse je možné, že o dotace ze státního rozpočtu požádají například některé krajské záchranné služby či Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Do souhrnného účtu je nutné připočítat dalších pět milionů korun, jež vládní kabinet vyčlenil jako humanitární pomoc zemím ohrožených terorismem.

Policejní mluvčí Zelenáková však upozorňuje i na pozitivní stránku nákladných opatření: "Podle statistik se v místech, kde je nyní vidět více policistů, mírně snížila kriminalita."

Zatímco v Česku jednotlivé resorty dosud peníze na bezpečnostní opatření hledaly ve vlastních rozpočtech, v Německu si armáda, policie a prokuratura rozdělily z rozpočtu tři miliardy marek, tedy kolem 54 miliard korun. Náklady pokryje zvýšení daní z cigaret a pojistného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video