Následky útoku u britského parlamentu v Londýně (22. března 2017)

Následky útoku u britského parlamentu v Londýně (22. března 2017) | foto: AP

V Londýně prvně zasahovalo speciální komando, naposledy cvičilo v neděli

  • 335
Teroristický útok u parlamentu v Londýně otřásl britskou veřejností. Policisté kvůli podobným situacím vycvičili speciální komando, které je připravené být na místě v řádu minut. Naposledy elitní policisté trénovali na útok tuto neděli, středeční zásah pro ně byl prvním velkým ostrým nasazením.

Když Scotland Yard v roce 2015 ohlásil, že komando zavádí, média jej přirovnávala ke speciální jednotce britské armády zvané SAS. Ta má na starosti průzkumné akce, boj proti terorismu či záchranu rukojmí. Počátky SAS sahají až do roku 1941, policii však podobná ozbrojená protiteroristická jednotka chyběla.

Jednotka s dlouhým názvem Counter Terrorist Specialist Firearms Officers (zkráceně CTSFO) tak sice funguje už dva roky, první větší nasazení ji však čekalo až tuto středu, kdy útočník nejprve najel na Westminsterském mostě autem do lidí a pak u parlamentu napadl nožem policisty (více zde).

Podle britského bulvárního deníku The Sun byla zásahová jednotka na místě šest minut po útoku. Televize Sky News dodala, že ostře ozbrojené komando poté procházelo parlament místnost po místnosti, aby se ujistilo, že tam není další útočník nebo hrozba.

Speciální jednotku CTSFO tvoří 130 mužů, kteří jsou vybavení arzenálem zbraní a prošli tréninkem speciální taktiky. Deník The Guardian uvedl, že muži byli proškolení například v rychlém slaňování z helikoptér nebo prohledávání hořících budov při záchraně rukojmí. Nasazení mohou být ze vzduchu, na vodě i na zemi. Muži v jednotce prošli tréninkem spolu s armádními speciálními silami.

Útok u britského parlamentu

Členové komanda jsou rozdělení do sedmi týmů, každému velí jeden seržant. Nasazení mohou být v celé Velké Británii. Na místě činu by měli být do patnácti minut a při útoku v oblasti, kde je hrozba teroristického útoku vyšší, jako je například právě okolí parlamentu, ještě rychleji.

Muži pro CTSFO jsou pečlivě vybíráni. Uchazeč o pozici v elitní jednotce musí předtím strávit dva roky jako běžný policista a další minimálně dva roky jako policista s povolením nosit zbraně.

Teprve pak se může přihlásit na výcvik do speciálních sil, který předchází zařazení do jednotek CTSFO. Podle oficiálních stránek by takový policista měl být schopen zasáhnout v budově, letadle, autobusu, vlaku i na lodi.

Právě zásah na vodě trénovali maskovaní policisté jen tři dny před útokem v centru Londýna při fingovaném teroristickém útoku na loď na Temži. Do cvičení se zapojilo 200 policistů, hasiči, záchranáři i pobřežní hlídka. Mluvčí policie uvedl, že scénář zahrnoval únos vyhlídkové lodi s pasažéry spolu s plánem odvézt loď do centra Londýna a spáchat teroristický útok. „Bylo to navržené k otestování reakce, řízení a kontroly záchranných složek,“ uvedl mluvčí policie.

Agentura Reuters v neděli uvedla, že test nereagoval na konkrétní informaci od tajných služeb, ale na loňský průzkum připravenosti Londýna na teroristický útok. Ten ukázal, že je nutné na řece posílit bezpečnostní opatření. Tajná služba MI5 uváděla hrozbu teroristického útoku na území Velké Británie jako „závažnou“, což znamená, že útok byl vysoce pravděpodobný.

Simulace teroristického útoku na Temži:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video