Extremisté se pokusili v Duchcově prolomit policejní kordon, chtěli se dostat...

Extremisté se pokusili v Duchcově prolomit policejní kordon, chtěli se dostat do ulice, které obývají Romové. (22. června 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Extremisté se kvůli dalšímu pochodu přetahují s odpůrci o Duchcov

  • 34
Duchcov patrně zažije další protiromskou demonstraci. Uspořádat ji chce čerstvé radikální hnutí Čeští lvi, které má blízko k české neonacistické scéně. Extremisté se snaží do Duchcova svolat další akci už delší dobu, brání jim v tom ale jejich odpůrci.

Původně oznámil pochod městem na 17. srpna Jiří Šlégr, jeden z trojice čelných představitelů Českých lvů. Šlégr je bratrem bývalé členky DSSS Lucie Šlégrové, která dříve stanula před soudem za propagaci neonacismu (o případu více zde).

Šlégrovi plánovaný pochod ale zarazil duchcovský městský úřad. "Na stejném místě a ve stejnou dobu se má podle dříve doručeného oznámení konat jiné shromáždění a mezi svolavateli nedošlo k úpravě doby jeho konání," zdůvodnila zamítnutí s odvoláním na zákon vedoucí odboru vnitřních věcí úřadu v Duchcově Jitka Vlastníková.

Za ohlášeným shromážděním stojí Miroslav Brož a Ivana Čonková ze sdružení Konexe, které chce podpořit dialog mezi Romy a majoritní společností. Jejich shromáždění je však jen na papíře. Ve skutečnosti území blokují až do 15. září proto, aby nedovolili právě podobné extremistické akce.

"Je to lokalita, kde žije hodně Romů, které chceme chránit před pogromy," říká Brož.

Žalobu soud zamítl

Šlégr se však se zákazem svého pochodu nesmířil. Na duchcovský úřad podal žalobu k ústeckému krajskému soudu, po kterém žádal zrušení zákazu.

"Takové jednání (zábor ulic Brožem a Čonkovou - pozn. red.) představuje zneužití svobody shromažďování," argumentoval mimo jiné v žalobě advokát Robert Cholenský, který Šlégra zastupuje.

Soud jejich žalobu ovšem zamítl.

Na rozhodnutí soudu extremisté z Českých Lvů zareagovali tím, že na stejný den, tedy 17. srpna, znovu svolali pochod - pouze na částečně jiné trase. Chtějí tím prý upozornit také na to, že úřad a soud podle nich omezují shromažďovací právo.

Zda tato akce skutečně proběhne, zatím není jasné. Pochod by totiž končil na náměstí Republiky, které má zabrané Brož. Rozhodnout by měla opět radnice.

Svolavatel si stěžuje, že je radnice podjatá

Krajský úřad ale nejprve musí říct, zda jsou duchcovští úředníci podjatí. Požaduje to další čelný představitel Českých lvů a svolavatel nové akce Pavel Matějný, který nechce, aby o žádosti rozhodovali ti samí, kteří už jeden pochod zarazili jeho kolegovi Šlégrovi.

"Do konce týdne by mělo být rozhodnuté, jestli pochod proběhne," podotkla Vlastníková.

I kdyby nakonec Čeští lvi neuspěli, už teď je jisté, že v srpnu městem jeden průvod projde. Pochod "Za pokojný Duchcov" svolala na 24. srpna Irena Nejedlá, která má blízko k Jindřichu Svobodovi a Janu Dufkovi, svolavatelům první protiromské demonstrace na konci května.

Pochod Nejedlé se kvůli záboru hlavním romským lokalitám vyhne, radnice ale i tak očekává problémy.

Radnice očekává další střety s policií

"Očekávám stejný průběh jako minule," míní o pochodu Nejedlé starostka Jitka Bártová. Akce Svobody s Dufkem i pochod DSSS na konci června skončily střety s policií, jež demonstrantům bránila v tažení na Romy.

Nyní se přitom podle starostky Bártové nálada ve městě nijak nezhoršuje a nedošlo ani k vážným konfliktům mezi etniky.

Napětí vyvolal útok z 18. května, kdy pětice Romů napadla manželský pár (více zde). Přímí příbuzní útočníků z května pak v polovině července zbili dva muže, podle policie šlo o rasový čin. Od té doby je ve městě klid. Hlavní aktéři obou útoků jsou ve vazbě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video