Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld

Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld | foto: Karel Pešek, MAFRA

Víc akcí naráz může být problém, říká před horkou sobotou policejní šéf

  • 39
Policie se připravuje na sobotní protiromské akce, které radikálové chystají hned v několika českých městech najednou. V Ústeckém kraji projdou opět Duchcovem, mluví i o dalších čtyřech neohlášených. Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld připouští, že by to mohl být problém.

Máte přehled o tom, co se bude v sobotu dít v Ústeckém kraji?
Víme o Duchcově a už komunikujeme s radnicí a pořadateli demonstrace, aby všechno bylo v klidu. Zjišťujeme, jestli Konexe (sdružení odpůrců nacionalistů, pozn. red.) také chystá akci.

Jak jste schopni uhlídat pořádek, pokud budou akce skutečně na několika místech najednou? Třeba v Duchcově 22. června vás posílily jednotky z Plzně, Prahy, Liberce a Karlových Varů a s těmi byste nemohli počítat, kdyby se demonstrovalo i tam.
Na zvládnutí Duchcova nám postačí pomoc z Libereckého kraje. I sami vlastními silami to zvládneme, ale pokud by byly tisícové akce i jinde, bude to problém. Extremistů sice není tolik, ale je otázka, zda se přidají běžní občané, protože dav nemá logiku a nevíte, co můžete čekat (o sobotních plánech extremistů zde).

Zdá se i vám, že dnešní pochody jsou tvrdší než dřív? V Duchcově 22. června létaly kameny a lahve, policie použila slzný plyn i vodní dělo. Měli jste 11 zraněných policistů a stejný počet zničených aut.
To byla jedna vyhrocená akce. Myslím, že si zkoušeli, jestli je policie připravená, jestli je nás dostatek.

Mimochodem, kolik to stálo?
Na mzdách 1,1 milionu a skoro 17 tisíc za benzin. Demokracie je drahá. My jsme tady, abychom legální akce umožnili a nelze to přepočítávat na koruny. Opatření na Šluknovsku před dvěma roky stála 70 milionů korun.

Po každé demonstraci se objevují zprávy o policejních provokatérech, kteří prý mají za úkol dav rozvášnit a strhnout ho k výtržnostem, aby mohla policie ospravedlnit svůj zásah. Máte provokatéry?
To mohu vyloučit. Jaký by to mělo smysl? My nemáme zájem nasazovat členy pořádkové jednotky každý den na demonstrace. Naopak nasazujeme je na pátrací akce nebo chytání zločinců a tím zvyšujeme naši efektivitu.

Už jste vyhodnotili poslední pochod, který se uskutečnil minulou sobotu v Duchcově? Proti zhruba 50 účastníkům, ze kterých polovina byly dívky a polovina náctiletí chlapci, stálo 250 policistů, 115 těžkooděnců a nad hlavami jim přelétával vrtulník. Byla opatření přiměřená?
Na počátku byly jiné odhady počtu demonstrantů. A my jsme nevěděli, zda se místní přidají. Nemůžete nikdy předem vědět, co se stane. A naše počty byly poloviční oproti předešlé demonstraci (o sobotní demonstraci zde).

I místní křičeli, že jsou policejní síly přehnané a kolik to stojí peněz...
Ale je otázka, kdo to křičí. To je jejich strategie, aby nám příště někdo řekl: Pánové, tady jste byli drazí, 150 policistů stačí. A demonstranti budou v přesile a policie to nezvládne.

Čím je sever Čech pro nacionalisty tak výjimečný a lákavý?
Je tu spousta problémů, které lidi hnětou a které extremisté využívají. Parazitují na sociálních problémech, aby se mohli tvářit, že oni přinášejí řešení. Takové potíže jsou i v jiných krajích, ale u nás je to nejviditelnější. My tu máme nejvíc vyloučených lokalit.

Souvisí s tím i pocit lidí, že tady není bezpečno?
Nemyslím si, že tu není bezpečno. Ta všeobecná frustrace nesouvisí s kriminalitou, je to sociální problém. Města se zbavila sociálních bytů a Romové začali kočovat, protože jdou za tím bydlením. A když vám přijde do malého města 50 nových Romů, kteří se v létě objeví venku na židlích, místním obyvatelům to bude vadit. Společnost zaspala v tom, že sociální politika není v kontaktu s realitou. Už dva roky se mluví o změně výplat sociálních dávek a udělalo se jen to, že pravomoci dostaly úřady práce, které jsou ještě víc odtržené od obecních úřadů, kde s tím starostové ještě mohli něco dělat. A Duchcov je pro extremisty ideální, to je devět tisíc naštvaných lidí. Oni vědí, že když tam ohlásí akci, média tam doběhnou.

Tam nedoběhnou jen média. BIS varuje, že protiromské nálady rostou mezi běžnými obyvateli, kteří nemají nic společného s radikály a extremisty.
Ano, to právě souvisí s tím, že jde o ryze sociální problém, který se trefil do doby, která je nejistá, hrnou se na nás jen negativní informace, ekonomika neroste, dávky budou nižší... Když ještě máte práci, tolerujete, že někdo sedí na ulici a nepracuje. Ale když práci ztratíte a máte se hůř, začnete se na to dívat jinak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video