Přes kilometr dlouhá protipovodňová štola povede od jablonecké přehrady Mšeno (na snímku) až k plynárně.

Přes kilometr dlouhá protipovodňová štola povede od jablonecké přehrady Mšeno (na snímku) až k plynárně. | foto: MF DNES

Protipovodňová štola za půl miliardy je vyhazování peněz, míní kritici

  • 28
Někteří lidé pochybují nad smyslem protipovodňové štoly, která má ochránit majetek Jablonce nad Nisou před velkou vodou. Stavba za téměř půl miliardy korun je podle nich zbytečná, protože povodně se města netýkají.

Podle odborníků je důležitá, protože ochrání majetek města, především bulvár 5. května. "I malá voda může v této oblasti způsobit problémy, které by stály miliony korun," shodují se odborníci.

Někteří lidé však vidí tuto velkolepou stavbu jako mrhání státních peněz. "Celá akce kolem štoly se mně zdá jako nesmysl a vyhozené peníze," nesouhlasí se stavbou Václav Špringl z Jablonce.

Protipovodňová štola v Jablonci

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Povede od pravého břehu nádrže Mšeno (loděnice) přes Riegrovu ulici, pod okružní křižovatkou Riegrova a Rýnovická, dále pod ulicí Tovární až k plynárně, kde by měla vyústit do Lužické Nisy.

Povodí Labe však lidi uklidňuje, že peníze neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství.

"Kvůli povodním v roce 2002 vypsalo ministerstvo program, ze kterého bude rozdělovat peníze na protipovodňová opatření," vysvětluje Jaroslav Jaroušek, ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe.

Štola zvýší cenu pozemků, míní lidé

Odpůrci stavby však poznamenali, že jde jen o zvyšování ceny pozemků, které má štola ochránit. Na její zbytečnost upozornili i čtyři pánové na nedávné informativní besedě.

"Povodně v Jablonci byly na počátku 19. století, a proto vznikla přehrada. Předloňské povodně nebyly u nás ve městě, ale až kolem Frýdlantu, proto se Jablonce povodně netýkají," poznamenal jeden z nich.

Na důležitosti stavby se však shodli nezávislí odborníci i ministerstvo zemědělství. Odborníci hleděli například na to, kolika lidem bude stavba prospěšná nebo kolik ochrání obyvatel.

"Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc," klade si otázku Jaroušek.

Stavba skončí příští červen

Z programu ministerstva čerpají města peníze například na odbahnění rybníka nebo na zvýšení retenčních prostor. "Na konci dubna jsme vydali rozhodnutí o poskytnutí dotace pro 493 protipovodňových opatření za téměř osm miliard korun a také příslib dotace pro dalších jednatřicet staveb," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček s tím, že na protipovodňové opatření Lužická Nisa, Jablonec nad Nisou je připravených 373 milionů korun.

Místo budoucí štoly

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav. Dělníci tento týden zahájili přípravné práce na budování vtokového objektu protipovodňové štoly. Štola bude začínat nalevo od loděnice nedaleko hráze.

Stavba zabere travnaté pláže po obou stranách loděnice a bude se na ni vjíždět z parkoviště v ulici U Přehrady. "Nepředpokládáme vysokou frekvenci, mluvíme o pěti autech denně, která pojedou tam a zpátky," vysvětluje stavbyvedoucí Brunclík.

Stavební ruch v Jablonci okolo štoly definitivně utichne v červnu příštího roku. Do té doby speciální sací bagr odstraní ze dna druhé a třetí nádrže přehrady bahno, aby se tak zabránilo tvorbě sinic (více o tom čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue